A macskáknál is jelentkezhet szeparációs szorongás: elmondjuk, hogyan kezelheted
2024. augusztus 31 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 31 - Képek: Getty Images Hungary
Bár sokan még mindig úgy gondolnak a macskákra, mint távolságtartó és maguknak való lényekre, az újabb tesztek már megcáfolják ezt a nézőpontot.
Sokat beszélünk a kutyák esetében megjelenő szeparációs szorongásról, azt azonban kevesebben tudják, hogy a macskák is szenvedhetnek ettől az állapottól. Ami nem is csoda, hiszen egy közelmúltban készült tanulmány kimutatta, hogy a gazdával élő macskák hasonló módon kötődnek a szerettükhöz, mint a kutyák vagy a gyerekek. A következőkből megtudhatod, hogy a macskák esetében a szeparációs szorongás milyen jelekkel jár, mi okozhatja és hogyan érdemes kezelni.
A szeparációs szorongás a túlzott kötődés eredménye lehet. A következők lehetnek a jelei az állapotnak:
Ezen a felvételen például jól látszik, mennyire kétségbeesett a cica attól, hogy a gazdi távozott:
Néhány tényező hajlamosíthatja a macskát a szeparációs szorongás kialakulására, míg más okok környezeti eredetűek lehetnek:
Mivel a szeparációs szorongás jelei más egészségügyi problémákra is utalhatnak, az érzelmi rendellenességek diagnosztizálása mindig alapos orvosi vizsgálattal kezdődik, hogy kizárhassuk az egészségügyi problémákat. Tehát ha gyanakszol, hogy cicád az állapottól szenved, először mindenképpen vidd el az állatorvoshoz! Ha kizártátok a mögöttes egészségügyi problémákat, a következőkkel segíthetsz rajta:
Nagyon fontos, hogy biztosíts a cicád számára gazdagító tevékenységeket. Számos lehetőség áll a rendelkezésedre; távollétedben bekapcsolhatod például a cicának a TV-t, de vannak már a YouTube-on kifejezetten a macskák számára létrehozott műsorok is. Beszerezhetsz egy olyan jutalomfalat adagolót is, amelyen van kamera és hangszóró, így akár beszélhetsz is cicádhoz, míg távol vagy. Ne becsüld le az ételrejtvények és a mozgó játékok erejét sem, ugyanis az étel megszerzése, vagyis a vadászat kiválóan enyhíti a stresszt és hozza működésbe az ősi ösztönöket.
Kiemelten fontos, hogy míg készülődsz, vagyis mielőtt elmész otthonról, mindenképpen biztosíts a macska számára olyan tevékenységet, amivel lekötheti magát. Akár a fentiek közül. Ezeket a környezeti gazdagításokat kiegészítheted feromonos termékekkel is. Ezek ugyanis azt üzenik a cica számára, hogy biztonságban van és minden rendben.
Ami szintén elengedhetetlen bármely macska esetében, az a rutin létrehozása és betartása.
Ha a környezeti változtatások önmagukban nem elegendőek, az állatorvos ajánlhat a szorongás csökkentésére gyógyszert vagy táplálékkiegészítőt. Míg az előbiekkel akár 50%-os, az utóbbiakkal akár 25%-os javulást is elérhetünk. Ám mielőtt bármit is adnál a cicának, mindenképpen egyeztess az állatorvossal!
A viselkedésmódosítás ugyanazt a célt szolgálja, mint az emberi pszichológiában a kognitív terápia. A cél az, hogy a macska megtanulja a megküzdési technikákat, és megváltoztassa érzelmi reakcióját a stresszes helyzetekre.
Az egyik alapvető technika, amit alkalmazhatsz, a relaxációs gyakorlat. Ennek során folyamatosan jutalmazd a cicádat, amikor nyugodt állapotban van. A gyakorlatot egy tárggyal szokták párosítani, például egy játékkal, így idővel a macska megtanul megnyugodni, amikor meglátja azt a tárgyat. Amint a relaxáció rögzül, az elindulási rutin egyes részeit is elvégezheted ilyenkor.
Ha a macska stressz jeleit mutatja bizonyos ingerek láttán, mint például a cipő felvétele vagy a kulcsok csörrenése, akkor érdemes megváltoztatni az érzelmi reakciót negatívról pozitívra. Például felveheted a kulcsokat, majd dobhatsz egy jutalomfalatot, és visszateheted a kulcsokat. Ez csak akkor működik, ha a macska stresszszintje alacsony marad. Ha a macska nem várakozik jutalomfalatra, miután ezt véletlenszerűen, következetesen egy hétig végzed, akkor a módszer helyett más utat kell keresni a kezelésre.
Hacsak nem két kiscicát vagy testvérpárt szerzel be egyszerre, egy újabb macska beszerzése még több stresszt és konfliktust okozhat. Nincs garancia arra, hogy a macskád kedvelni fogja az új jövevényt, vagy hogy gyorsan barátok lesznek. Ráadásul az új macska miatt az otthoni környezetét is módosítani kell, ami további stresszt okozhat.
A büntetés vagy a bezárás szintén tovább fokozza a stresszt és a szorongást. A szeparációs szorongás egy betegségtől, amit komolyan kell venni. Az ebben szenvedő macskák sosem azért mutatnak negatív viselkedésmintákat, hogy a gazdát idegesítsék.
Nincs biztos módszer arra, hogy előre megmondjuk, mely macskák szenvednek majd a szeparációs szorongástól. Azonban vannak lépések, amelyeket megtehetsz annak érdekében, hogy csökkentsd ennek esélyét.
Amikor elhatározod, hogy macskát szeretnél tartani, válassz magabiztos és jól szocializált kiscicákat vagy felnőtt macskákat. Ketten, különösen ha alomtársak, társaságot nyújthatnak egymásnak, és csökkenthetik az emberektől való függőségüket. Egy összeszokott felnőtt macskákból álló pár is jó választás lehet.
Bátorítsd macskádat az önállóságra. Szoktasd hozzá, hogy az idő egy részét nélküled töltse, mint a mindennapi rutin része.
Kezdetektől fogva, amikor elmész otthonról és megérkezel, maradj visszafogott, ne csinálj a dologból nagy ügyet.
És ahogy azt már az állapot kezelésénél részleteztük, tegyél meg mindent annak érdekében, hogy a cica élete bent is élményekben gazdag, izgalmas legyen. Ha úgy gondolod jó ötlet lehet, akkor akár a pórázon való sétáltatásba is belefoghattok.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek