hirdetés

Ezért lesz csipás a kiscicák szeme

Hangai Lilla

2024. augusztus 31 - Képek: Getty Images Hungary

Habár a kiscicák szemhéja normál esetben zárva marad, amíg körülbelül 10–14 naposak nem lesznek, baktériumok és vírusok mégis alájuk kerülhetnek, és súlyos fertőzéseket okozhatnak. Ez persze megtörténhet azután is, hogy kinyitották a szemüket, ugyanis különösen fertőzésre hajlamos területek közé tartozik a szaruhártya és a kötőhártya.

hirdetés

Lássuk máris, hogy a csipás, gyulladt szem miért alakulhat ki a cicák esetében, és hogyan kezelhető.

Szemfertőzés akkor is kialakulhat, ha a kis jószág szeme még nem nyílt ki

Dióhéjban a kötő- és szaruhártyáról

A kötőhártya egy nedves, síkos bevonat, amely a szemgolyót, és mind a felső, mind az alsó szemhéjat borítja. A macskáknak egy harmadik szemhéjuk is van mindkét szem belső sarkában, amely szintén kötőhártyával van bélelve. A szemgolyón a kötőhártya átlátszó; a három szemhéj belsején pedig világos rózsaszínű.

A szaruhártya a szem „ablaka”, a legkülső, átlátszó felülete. Ívelt formája miatt a szaruhártya megtöri a fényt, amikor az a szembe érkezik. Három átlátszó, speciális sejtrétegből áll.

Ha újszülött kiscicáknál fertőzés lép fel, amikor a szemhéjak még zárva vannak, sűrű genny képződik a szemhéjak alatt, amely súlyos, maradandó károsodást okozhat a szaruhártya felületén – hegesítheti azt, átlátszatlanná téve a fény számára. Ezenkívül fertőzés esetén a kötőhártya a szaruhártyához is tapadhat.

Nagyon fontos a tiszta, nyugodt környezet biztosítása

A csipás, fertőzött szem okai a cicák esetében

A kiscicáknál tipikusan a macskaherpeszvírus (FHV) és/vagy a Staphylococcus, Streptococcus, Chlamydia vagy a Mycoplasma baktériumok által okozott fertőzésként jelentkeznek.

Mivel a kötőhártya és a szaruhártya különösen fogékony a fertőzésekre az újszülött kiscicáknál, a szemek leggyakrabban akkor fertőződnek meg, amikor áthaladnak anyjuk szülőcsatornáján, és kapcsolatba kerülnek baktériummal fertőzött folyadékkal. Hasonlóképpen, a macskaherpeszvírus egy fertőző vírus, amely közvetlen kapcsolat útján terjed a fertőzött folyadékkal. Ezért fontos, hogy az újszülött kiscicák anyján kívül minden más macskát távol tartsunk tőlük.

Bár minden macska fogékony az FHV-ra, az újszülött kiscicák fejletlen immunrendszere növeli a fertőzés valószínűségét. Zsúfolt, tisztátalan és/vagy stresszes életkörülmények szintén hozzájárulnak a fertőzés kialakulásához.

A szem váladékozását egy veleszületett rendellenesség is okozhatja, amely fájdalmat és károsodást okoz a szaruhártyán.

A szemfertőzés jelei

Általában 7–14 napos kor körül jelentkeznek a szemfertőzés jelei. Az alábbi tüneteket észlelhetjük:

  • tüsszögés és/vagy orrváladékozás;
  • duzzadt szemhéj;
  • átlátszó, vagy sűrű genny vagy váladék szivárog a szemhéj alól;
  • váladék a szemhéj körül;
  • fekélyek a szemhéjon;
  • összeragadt szemek.

A cicák szemfertőzésének kezelése

Mivel komoly és maradandó károsodás (a szaruhártya hegesedése, a vakság stb.) léphet fel a nem kezelt szemek esetén, fontos, hogy mind a kiscicának, mind az anyamacskának állatorvosi ellátást biztosítsunk, ha bármilyen jelet észlelünk. Különösen a macskaherpeszvírussal fertőzött kiscicáknál a kötőhártya rátapadhat a szaruhártyára, és megakadályozhatja a szem megfelelő mozgását. Ez látáskárosodást, funkcióvesztést és könnytermelési zavart eredményez.

Mivel a váladék maradandó károsodást okozhat a szaruhártyán, az állatorvos óvatosan kinyitja a szemeket, hogy kitisztítsa és kiöblítse a váladékot. Miután megtisztította, képes lesz megvizsgálni a szemet, és az eredményektől függően felírni az antibiotikumot. Ha FHV gyanúja merül fel, helyi antivirális kezelést is alkalmazhatnak.

Otthoni ápolás esetén az állatorvos megmutatja, hogyan kell óvatosan masszírozni a szemet meleg borogatással, különös figyelmet fordítva a váladék belső szemzugba való mozgatására a szemek tisztán tartása érdekében. Széles spektrumú szemcseppek és helyi antivirális szemcseppek alkalmazása is ajánlott lehet otthon.

Ha veleszületett szemhéj-rendellenesség áll a probléma hátterében, a rendellenesség súlyosságától függően műtétre lehet szükség.

A felépülés

Mivel az állapot potenciálisan fertőző, a legjobb, ha a kiscicát és az almot elkülönítjük a ház többi macskájától, amíg az összes cica teljesen fel nem gyógyul és nem lesz mentes a fertőzéstől.

A tipikus kezelés akár négy hétig is eltarthat, és kritikus fontosságú az állatorvos utasításainak követése ezen idő alatt, különös figyelmet fordítva a tiszta környezet fenntartására.

csipás szem kiscica kiscica kölyökmacska szemfertőzés szemgyulladás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!