hirdetés

Egy cica ösztönös otthonszülő, de ha ezeket tapasztalod, irány az orvos!

Kálmán Szonja

2024. szeptember 2 - Képek: Getty Images Hungary

Bár a felelős állattartás magában foglalja a nem kívánt szaporulat elkerülését és az ivartalanítást, amíg ilyen sok cica kóborol gazdátlanul, állatbarátként könnyen kerülhetünk abba a helyzetbe, hogy egy pocakos cirmos szegődik hozzánk. És kinek lenne szíve elkergetni egy cicát, főleg, ha várandós? De mire figyeljünk ilyen esetben?

hirdetés

Legtöbb esetben a macska problémamentesen világra tudja hozni otthonodban kölykeit, de ahogyan az emberi szüléseknél is kialakulhatnak komplikációk, úgy a macska vajúdása is lehet nehezített. Ha még sosem láttál ilyesmit, nehéz lehet eldönteni, mi az a pont, amelynél be kell avatkozni. Ebben segítünk cikkünkkel!

terhes macska mosakszik

Alapvetően igaz, hogy a macska ellése a legtöbb esetben teljesen problémamentesen zajlik. Ám szakértők arra is felhívják figyelmünket, hogy a túltenyésztett fajtáknál bizony megnő a komplikációk előfordulásának esélye is. Az olyan, szélsőségesen szokatlan testalkatú macskák esetében, mint a perzsák vagy a sziámiak, akár 10 százalék is lehet a problémás szülések aránya, szemben az átlagos 2,3 százalékos előfordulással. Ha menhelyről befogadott cicád van, sosem lehetsz teljesen biztos abban, pontosan milyen fajták keveréke lehet: jobb felkészülni arra az eshetőségre is, hogy talán nem ellik majd könnyen.

újszülött kiscica az anyjával

A macska vemhessége

Mielőtt rátérnénk a folyamatra és a gyanús jelekre, először vegyük át, mit is kell tudnunk a macska vemhességéről! Az embriók külön-külön magzatburokban sorakoznak az anyamacska méhében, mindegyiküket külön méhlepény táplálja. Az emberi magzatokhoz hasonlóan magzatvízben úszkáló macskaembriók átlagosan 63-65 napos vemhességet követően jönnek világra, de 58-70 nap közt is normális a vemhesség hossza.
Az ellést megelőző hétben a cica viselkedése már megváltozik, keresi, hol fialhatna: amikor ezt a viselkedést felfedezed, már érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a macska mindennapját. Az egyes egyedek szokásaitól függően lesz, amelyik egy sötét helyre szeretne elvonulni, ahol háborítatlanul jöhetnek világra a kismacskák, és lesznek olyanok, akik igénylik az emberi közelséget és a komfortot fialás közben is.

anyacica újszülött cicákkal

Erre figyelj, ha szül a cica

Ha a macska néhány utód világra hozatalát követően, láthatóan még vemhesen enni és inni kezd, úgy tesz, mintha a folyamat lezajlott volna, az nem feltétlenül jelent problémát. Egy ilyen pihenési szakasz normális is lehet. A gazdához nagyon kötődő macska akár egy-másfél napra tudatosan meg is állíthatja az ellést, hogy megvárja azzal az ember jelenlétét.

házimacska orvosnál

Ha viszont a következőket tapasztalod, orvosra lehet szükség:

  • A macska húsz perce intenzíven vajúdik, de nem született még kölyke
  • Több mint két óra telik el két kiscica között
  • Tíz perc intenzív vajúdás hatására sem bújt ki a szülőcsatornából az annak végén már létható utód
  • A beszorult kiscica gyengéd mozgatása fájdalmat okoz az anyának
  • A macska levert, letargikus vagy lázas
  • Tíz percnél hosszabb ideig vérzik a szeméremteste
  • A vemhesség elhúzódik

Ezekben az esetekben nem tehetsz mást, mint hogy minél hamarabb orvosi segítséget kérsz nem csak a kölykök, hanem az anyamacska egészségének érdekében is.

Ha minden rendben zajlott, akkor sem árt egy orvosi vizsgálat, hogy megbizonyosodj róla, minden rendben van. Az első időszakban fontos kiemelt figyelmet fordítani a kicsikre. A macskáknál is előfordulhat bölcsőhalál, aminek előjeleiről ebben a cikkünkben részletesen is írtunk.

macska szülés vemhes macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!