hirdetés

Mire számíts az első 24 órában, amikor hazaviszed a kismacskát?

Hangai Lilla

2024. szeptember 5 - Képek: Getty Images Hungary

Először is hadd gratuláljunk, egy rendkívül izgalmas időszak előtt állsz! Picit irigykedünk is, mert bár ennek a korszaknak megvannak a maga nehézségei, a szépségei mindenért kárpótolnak. Miután kiválasztottad a tökéletes nevet, megvetted a felszereléseket, és az otthonodat macskabiztossá tetted, az utolsó dolog, amit hallani szeretnél, hogy visszafogd a lelkesedésedet. Azonban nagyon fontos, hogy az elvárásaidat megfelelően kezeld.

hirdetés

Értjük ezt úgy, hogy amikor a hordozóval a kezedben átlépted a küszöböt, légy türelmes és nyitott. Ha újdonsült kedvenced a szék lábán élezi a karmát vagy elbújik az ágy alatt, az nem tükrözi azt, milyen háziállat lesz belőle, miután megszokta az új környezetet. Elmondjuk, hogy az első nap, amelyet az új kismacskáddal töltesz, lelkileg milyen felkészültséget igényel.

Adj teret a macskádnak

Bár egyes macskák magabiztosabbak, mint mások, minden macskának hasznára válik, ha eleinte van egy saját, személyes tere, ahová visszavonulhat, miközben lassan hozzászokik az új környezet szagaihoz, látványaihoz és hangjaihoz. Egy vendégszoba, a fürdőszoba vagy egy csendes, elkerített sarok a lakásban szolgálhat biztonsági szobaként az első néhány napra, amelyet érdemes lehet valamilyen formában a cica teljes életén keresztül megtartani. Mint a kutyáknál a szobakennel, ez a terület mentes legyen mindenféle feszültségtől és zavaró tényezőtől. Lehet, hogy ellentmondásosan hangzik, de a macskák gyorsabban oldódnak fel, ha tudják, hogy veszély vagy feszültség esetén van hová bújniuk.

Gondold át azt is, hová szeretnéd hosszú távon tenni az alomtálcát, majd építsd ki a biztonságos területet innen kiindulva. Egyes macskák érzékenyek a változó helyzetű toalettekre, ezért ideális esetben az alomtálca egy helyen maradjon. Ha viszont nem használja a macska, akkor nagy annak a valószínűsége, hogy nem találtad el jól a helyét. Minden, amire a cicának szüksége van, könnyen hozzáférhetőnek kell lennie. Valamint, az alomtálca, az ételes és vizes tálak és a fekhely soha ne legyenek egymás mellett!

Ne csüggedj, ha az új cicád néhány napig az ágy alatt bujkál, és csak éjszaka jön elő enni és inni, amikor a világ csendes. Ez mind a folyamat része. Ha azonban 1 hét után sem oldódik fel, érdemes meglátogatni az állatorvost.

A kennelt a macskák esetében is eredményesen be lehet vetni

Légy türelmes a kismacskáddal az első nap, míg akklimatizálódik

Ha a macskád társaságkedvelő, figyelmet keres, és egész nap játszani akar majd, lehet, hogy csak első néhány napban lesz szüksége térre. De ha a legtöbb idejét bujkálással tölti, és nem csábítja el egy izgalmas macskajáték sem, akkor se stresszelj! Nem ritka, hogy egyes macskáknak egy vagy akár több hét is szükséges lehet ahhoz, hogy felfedezzék új környezetüket. Különösen akkor, ha más háziállatok is vannak otthon. Megmutathatod neki, hogy biztonságos körülnézni, ha közel ülsz hozzá és csendesen végzed a saját dolgaidat. Például olvasol egy könyvet, vagy egy podcastot hallgatsz. Emellett ebben a helyzetben is nagy segítség lehet a feromonos spray vagy párologtató, amely azt üzeni a cicának, hogy biztonságban van.

Néhány nap vagy hét elteltével, amikor a macskád készen áll, áthelyezheted a játékidőt a nappaliba, vagy berendezhetsz egy kényelmes macskakuckót a kanapén, ahol együtt nézhettek filmeket. Figyeld a cicádat, és alkalmazkodj a ritmusához!

Minden, amit a cikkben részletezünk, idősebb macska befogadásakor is érvényes

Emlékezz, minden macska más

Hogy mennyire képes alkalmazkodni egy cica az otthonod hangulatához, sok tényező összetett kombinációja. Befolyásolja a veleszületett magabiztossága, vagy annak hiánya, a korai szocializációs élmények, a korábbi otthoni környezet, és bármilyen közelmúltbeli stresszes esemény. Ha az új macskádat harsány kutyákkal vagy gyerekekkel nevelték az első időkben, valószínűleg egy forgalmas családot szórakoztatónak talál majd. De ha egy félénk, idősebb vagy nem szocializált macskát fogadtál be, esetleg olyat, akinek az egyetlen gazdája nemrég hunyt el, számíts rá, hogy egy kicsit hosszabb időre lesz szükség ahhoz, hogy otthon érezze magát.

Az alap, amit az első néhány napban és hétben építesz fel, meghatározza a kapcsolatotokat. Ha lassan haladtál, kialakítottad a biztonsági szobát, bevetetted a jutalomfalatokat és a feromonos termékeket, de kedvenced még mindig küzd, ne félj segítséget kérni! A helyi állatmenhely, állatorvos, vagy egy macskaviselkedés-szakértő hasznos tippeket adhat.

kismacska örökbefogadás új macska a házban
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!