Hogyan gyógyítanak a cicák?
2024. november 15 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 15 - Képek: Getty Images Hungary
Az, hogy jó a macska a háznál, számos kutatás is alátámasztja. Persze nem csak a híres vadászösztönük miatt, hanem azért is, mert kis kedvenceink számos bajunkra nyújtanak segítő mancsot.
Jó a macska a háznál, csenghet a fülünkbe őseink bölcsessége. Gondolták ők: jó, mert megfogja az egeret. De lássuk be, ma már ennél sokkal több jelentősége van a cicatartásnak. A macska és az ember kapcsolata bizonyítható egészségügyi előnyökkel jár, mely messze túlmutat, az összebújások eredményezte pihentető, szeretettel átitatott nyugalmon, mikor kedvencünk az ölünkben dorombol. Ha cicás vagy, ugye tudod, miről beszélek?!
Olyan figyelemre méltó előnyöket igazoltak, mint azt, hogy a macskák csökkentik a stresszt – de ezt a mindennapokban tapasztalhatjuk is. Ám az allergia kezelésével kapcsolatban is meglepő képességekkel rendelkeznek a kis szőrmókok, ezzel javítva jóllétünket. Az alábbiakban kifejtjük, miért is gyógyítanak a macskák a puszta létezésükkel.
Magyarországon sajnos nagyon gyakoriak a szív- és érrendszeri problémák, a magas vérnyomás. Tudományos bizonyítékok támasztják alá, hogy a cicák ebben is segítségünkre lehetnek. A Journal of Vascular and Interventional Neurology nevű folyóiratban megjelent tanulmány kifejti, hogy a macskák jelenléte jelentősen csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét, mégpedig az állatok szívfrekvenciára és vérnyomásra gyakorolt hatásának köszönhetően.
Ténylegesen: a macskás háztartásokban 30 százalékkal kevesebbszer fordult elő szívinfarktus.
Meg kell cáfolnunk az újdonsült szülők hiedelmét, mely szerint a cica puszta jelenléte allergiát válthat ki a csecsemőknél. A Clinical & Experimental Allergy Journal folyóiratban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a csecsemőkortól cicák közelében növekvő gyerekeknél kisebb a valószínűsége allergia kialakulásának. Mindenesetre, azzal azért jobb számolni, hogy a génekkel hozott allergiás előzményekre a fenti állítás sajnos nem érvényes.
Jó tudni viszont, hogy a cicák a gyerekek személyiségfejlődésére is pozitív hatással vannak. Kedvencük mellett megtanulják, hogyan vállaljanak felelősséget egy másik élőlényért, majd később társaikért, így a szocializációjuk is sokkal könnyebb lesz. Természetesen ebből a szempontból a kutyákról sem feledkezhetünk meg.
A dorombolás nemcsak ellazító hatású, hanem a maga 25 Hz frekvenciájú rezgésével csontok gyógyítására is alkalmas. Ezért van az, hogy a macskák törött csontjai sokkal gyorsabban gyógyulnak, mint más állatoké. Kutatók vibrációs készülékekkel imitálták ezt a frekvenciát, és ezzel igazolták a dorombolás emberi csontokra ható gyógyító erejét.
Olybá tűnik, hogy a macskák finom érzékekkel bírnak. Kis antennáikkal észreveszik, ha rossz napunk van, nem érezzük jól magunkat, vagy ha betegek vagyunk. Figyelemre méltó, ahogy megértik nonverbális jelzéseinket is, mely javíthatja az olyan felnőttek, gyermekek szociális interakcióit, akik ezzel nehézségeik vannak, mint például az autizmus spektrumzavarral élők esetében. Egy 2023-as tanulmány szerint azok az autista gyerekek, akik nap mint nap macskával töltötték az idejüket, sokkal nagyobb figyelmet fordítottak mások érzéseire.
És végül, de nem utolsó sorban beszéljünk egy kicsit a cicák mentális problémákra gyakorolt hatásáról is. Akinek cicája van, tudja, hogy a társaság és a feltétel nélküli szeretet, melyet ők nyújtanak, felbecsülhetetlen. Az érzelmi támogatás, melyet egy ilyen kis állat nyújtani képes a stresszes, szorongó, depressziós és magányos emberek számára, mérhetetlenül értékes. Emiatt a macskák kivételes társak az egyedül élők számára is. Egy 2022-es tanulmány kimutatta, hogy tartásuk stabilabb rutint, állandó társaságot biztosít, és a nehéz helyzetekben képes enyhíteni a depressziós tüneteket.
A cica simogatásával fokozottan választódnak ki boldogsághormonok, miközben a stresszhormonunk, a kortizol termelése alábbhagy. Ezt egy amerikai kutatás is bizonyította, melyben egyedülálló, tőzsde ügynököket választottak célcsoportnak. A vizsgálatból kiderült, hogy a macska puszta jelenléte már pozitív hatást gyakorolt a tesztszemélyekre. Olyan szimptómákat vizsgáltak, mint magas vérnyomás, az izzadás, valamint a növekvő szívfrekvencia. A macskával lévő tesztalanyok lényegesen higgadtabban reagáltak a stresszhelyzetekre.
Számos előnyét élvezhetjük kis barátaink társaságának, de már puszta lényük is azt bizonyítja, hogy jobb velük, mint nélkülük.
Hogy mi miként gondozzuk kedvenceinket betegségük esetén, ide kattintva tudhatod meg.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek