hirdetés

Ha kijárós cicád van, erről tudnod kell: rá is veszélyes lehet az őszi kikerics

Molnár Enikő

2024. szeptember 23 - Képek: Getty Images Hungary

Ha benti cicánk van, akkor az őszi kikerics minden bizonnyal nem jelenthet problémát. Ám ha kedvencünk szabadon kijárhat, sőt, a kerten kívülre is barangolhat és a természethez közel lakunk, akkor érdemes tudni a veszélyeiről.

hirdetés

Halványlila, rózsaszín virágával könnyedén feldobja még a legegyhangúbb területeket is. Egyszerű, mégis különleges szépsége miatt sokan használják kertjük dekorálására, de a szabadban is szép számmal megtalálható. Az ártatlan kinézet viszont csalóka. Kevesen tudják, hogy az őszi kikerics egyike a hazánkban található legmérgezőbb növényeknek. Így akinek kijárós cicája van és olyan területen lakik, ahol fel-fel bukkan ez a szép, de veszélyes kis növény, az hasznos tudással gazdagodhat az őszi kikerics és a kikerics mérgezés tüneteinek megismerésével.

Az őszi kikerics minden része mérgező

Az őszi kikerics augusztustól októberig virágzik, ám nem csak ekkor jelenthet veszélyt kedvenceinkre, ugyanis minden része mérgező. A Kiskunsági Nemzeti Park honlapján azt írják, hogy „ősszel teljesen levéltelen, a levelei és a toktermése tavasszal jelennek meg”, tehát jelenleg a legnagyobb problémát a növény virága okozhatja, de azért érdemes tudni, hogy nem csak most lehet veszélyes. A legelő állatok jó esetben elkerülik a növényt és a macskák sem valószínű, hogy kedvet kapnak a rágcsálására, ám soha nem lehet tudni, hogy mit szeretnének megkóstolni. A kedves kis növénynek egyébként számos „beceneve” van, ezeket a Díványon is összegyűjtötték:

Hogy érzékeltessük, mennyire veszélyes növényről van szó, elég a népies elnevezéseinek legérdekesebbikét megidézni: kutyadöglesztő fű. A többi név is beszédes: vetővirág, őszike, zörgőgaz, pücsökkoma, csicsikoma.

Amit az őszikikerics-mérgezésről tudni kell

Az őszi kikerics latin neve Colchicum autumnale, és egy, a kikerics (Colchicum) nemzetségbe és a kikericsfélék családjába tartozó növény. Itthon a hegy- és dombvidékeken viszonylag gyakori vendég, hiszen jobban kedveli a nyirkosabb helyeket. Gyakran lehet találkozni vele a Duna–Tisza közén, például Őrjeg és Turjánvidék mocsárrétjein, láperdei tisztásain és láprétjein.

Akkor is érdemes tudni az őszi kikerics létezéséről, ha sétáltatni szoktad kedvencedet

A veszélyt a növényben található kolchicin jelenti, ami ugyan legnagyobb koncentrációban a magjában található, minden részében jelen van, és problémát tud okozni, ha a szervezetbe jut. Emberi gyógyászatban egyébként használják a kolchicint, például a köszvény kezelésére, de az ilyen gyógyszerekben az előírásoknak megfelelően kontrollálva van a hatóanyag mennyisége.

A növény elfogyasztását követően órákon belül jelentkezhetnek a tünetek, amelyek a következők lehetnek:

  • szomjúság;
  • nyelési nehézségek;
  • hasi fájdalom;
  • hányás;
  • hasmenés;
  • gyengeség;
  • sokkos állapot.

A cicák örömmel rágcsálnak növényeket, legyen szó kinti vagy benti cicákról

Ha észleljük a tüneteket és mérgezésre gyanakszunk, minél hamarabb vigyük el kedvencünket állatorvoshoz. Legrosszabb esetben akár halált is okozhat ez az aprócska virág, így ne késlekedjünk vele.

Az ősz csípős reggelei és hűvös éjszakái frissítően hatnak a nyári kánikula után. Ám ha házi állataink vannak, nem szabad elfeledkezni arról, hogy ennek a hangulatos évszaknak is megvannak a maga veszélyei. Ezeket a macskákra leselkedő, őszi veszélyeket szerencsére összegyűjtöttük, így felelős gazdiként fel tudsz rájuk készülni.

mérgezés mérgező növény őszi kikerics őszi veszélyek
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!