A macskák majdnem fele visszahozza az eldobott tárgyakat, ám a tudósok nem sejtik, miért
2024. szeptember 28 - Képek: Getty Images Hungary
2024. szeptember 28 - Képek: Getty Images Hungary
Az apportírozás egy olyan játék, cselekvés, amely a kutyákhoz kapcsolódik szorosabban. Azonban új kutatások azt mutatják, hogy a macskák is apportíroznak; talán többen is, mint gondoltuk.
A macskák körülbelül 40%-a szívesen apportírozik a gazdájával, a kutatók egyelőre azonban nem tudják, ez miért lehet így.
Szeptember elején, a PLOS One folyóiratban megjelent tanulmány szerint körülbelül a macskák 40%-a visszahozza az eldobott játékokat legalább néha. A kérdés az, hogy miért? Ismerjük néhány okát annak, hogy a kutyák miért apportíroznak, de nem egyértelmű, hogy a macskák miért mutatják ezt a viselkedést.
„A kutyák háziasítása során kifejezetten bizonyos viselkedéseket választottunk ki, mint például az apportírozást, ami valószínűleg nagyobb mértékben magyarázza, hogy ez a viselkedés miért sokkal gyakoribb a kutyáknál. Számomra a jelentősebb kérdés az, hogy miért apportíroz ennyi macska, mivel tudomásunk szerint nem választottuk ki őket kifejezetten arra, hogy segítsenek az embereknek olyan feladatokban, mint a vadászat vagy a terelés” – magyarázza Mikel Delgado, a tanulmány társszerzője, az Purdue Egyetem állatviselkedés-kutatója.
Egy 2023-ban, a Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmány megállapította, hogy azok a macskák, amelyek apportíroznak, általában a saját feltételeik szerint teszik, mivel közel 95%-uk bármiféle tréning nélkül kezdeményezi a játékot. De a tanulmány csak olyan macskatulajdonosokat vizsgált, akik arról számoltak be, hogy a macskáik apportíroznak. Az új tanulmány viszont azt vizsgálja, hogy mennyire elterjedt ez a viselkedés.
Több mint 8000 macskatulajdonos megkérdezésével a kutatók azt találták, hogy a macskák 40,9%-a játszik apportírozást „néha”, „általában” vagy „mindig”. Sok macska más játékokat is cipel, még akkor is, ha nem apportírozik. Közel 58%-uk hordoz játékokat, és 39%-uk hoz a gazdájának egy játékot, hogy elindítsa vele a játékidőt.
A sziámi, a burma és a tonkinéz macskafajták voltak azok, amelyek a legnagyobb valószínűséggel apportíroztak. A hím ivar, a kizárólag beltéri életmód és az egészségügyi problémák hiánya szintén növelte annak esélyét, hogy egy macska apportírozzon. A kutyákkal való együttélés pedig csökkentette az apportírozás valószínűségét, ami a kutatók szerint abból adódhat, hogy a kutyák ragadozó viselkedést mutathatnak a macskákkal vagy a játékaikkal szemben.
A csapat megvizsgálta a kutyák apportírozási viselkedését is. Talán nem meglepő, hogy a kutyák nagyobb valószínűséggel játszanak így, mint a macskák. Több mint 73 000 kutyatulajdonos felmérése szerint majdnem 78%-uk apportírozott legalább néha, különösen a retrieverek, uszkárok, vizslák és spánielek voltak hajlamosak erre a viselkedésre, amely szintén nem meglepő adat.
A macskák, akárcsak a kutyák, valószínűleg szórakozásból apportíroznak. „Mindkét fajnál az apportírozás korrelál az aktivitás és energia mérésével, tehát úgy tűnik, hogy ez egy játékforma. Reméljük, hogy a tanulmány nagyobb figyelmet fordít a macskák apportírozási viselkedésére, mivel gyakran függetlennek vagy távolságtartónak ábrázolják őket. Valójában nagyon szociálisak lehetnek, és ez egy jó példa arra, hogy hogyan lépnek interakcióba az emberekkel” – emelte ki Delgado.
Úgy gondolják, hogy az apportírozás segíthet a macskáknak a vadászati viselkedések, például az ugrás és a harapás gyakorlásában, bár az, hogy ezeket a viselkedéseket mennyire befolyásolta a háziasítás, még nem világos.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek