hirdetés

Így képesek a legszűkebb helyekre is bepréselni magukat a macskák

Kövess Péter

2024. október 2 - Képek: Getty Images Hungary

A macskák egészen lehetetlen helyekre is képesek bepréselni magukat. Ennek okait már több kutatás is vizsgálta.

hirdetés

A cicák annyira rugalmasak, hogy egy 2014-es tanulmány félig-meddig viccesen azt vizsgálta, hogy folyadékok-e. A folyadékmechanika azonban sajnos nem tudja, hogy megmagyarázni, miként is képesek látszólag a fizika törvényeinek ellentmondva bepréselni magukat a macskák a legapróbb helyekre. Különleges tulajdonságuk valójában egyedülálló vállövükből ered.

A legtöbb macskának nem jelent akadályt a babakapu

Ezért tudják szinte bárhova bepréselni magukat a macskák

Nálunk, embereknél a lapockák és a kulcscsontok a csontok révén összeköttetésben állnak, így vállövünk kellően merev ahhoz, hogy megfelelő alátámasztást nyújtson karunk izmainak. Ezzel szemben a macskák lapockáit nem csontok, csupán izmok kötik a test többi részéhez. Kulcscsontjuk ráadásul arányaiban sokkal kisebb.

Ezek az anatómiai jellemzők teszik lehetővé, hogy a macskák képesek szűk helyekre bepréselni magukat.

Vannak bizonyos előnyei

Az apró helyekre való bepréselődés képessége bizonyos evolúciós előnyökkel is jár, például az apróbb prédák, köztük az egerek elejtésekor. Emellett kapóra jön akkor is, amikor ragadozóktól kell elrejtőzniük vagy menekülniük.

Ebben a segítségükre van bajszuk is, amely kétszer olyan vastag, mint a macskák hagyományos szőrzete, és háromszor olyan mélyen gyökerezik bőrükben.

Minden bajuszszál tele van idegvégződésekkel, ami egy rendkívül érzékeny navigációs rendszerrel ruházza fel a macskákat, amely nagy mennyiségű információt közvetít a környezetükről. Így képesek előzetesen felmérni a szűk helyeket, azelőtt hogy elkezdenék ezekbe bepréselni magukat.

Dobozokba is szeretik bepréselni magukat

A rövid nyílásokat nem bírják

A téma egy 2024-es tanulmányban újra terítékre került. Ebben a kutatók szintén azon tréfálkoztak, hogy a macskák csaknem folyékonyak. Az iScience című folyóiratban megjelent kutatás azt vizsgálta, hogy a macskák átmennek-e az egyre szűkebb és az egyre rövidebb nyílásokon. A kutatók úgy találták, hogy a macskák habozás nélkül áthaladtak a keskeny nyílásokon – még azokon is, amelyek kisebbek voltak, mint a mellkasuk –, de lelassítottak, mielőtt elérték volna a rövidebbeket, illetve miközben áthaladtak volna azokon.

„A macskák eltérő módon közelítik meg a keskeny és a rövid nyílásokat, ami arra utalhat, hogy tudatában lehetnek testméretükkel” – vélekedtek a kutatók.

Megnyugtatja őket

Nathalie Dowgray, a brit székhelyű Nemzetközi Macskagyógyászati ​​Társaság vezetője szerint a macskák viselkedésében közrejátszhat egy másik tényező is. A macskák általában akkor bújnak el szűk helyekre – például az ágy alá –, amikor stresszesnek vagy ijedtnek érzik magukat. Ez ugyanis biztonságérzetet nyújt számukra. Éppen ezért, ha kedvencedet ilyesmin kapod, hagyj neki teret, és csak akkor avatkozz közbe, ha attól tartasz, hogy ott megsérülhet vagy más kellemetlensége származhat belőle.

És ha már a szűk búvóhelyeket emlegettük, akkor tegyünk említést a cicák egyik nagy kedvencéről, a kartondobozról. Ide kattintva megtudhatod, miért vannak oda annyira a dobozokért.

anatómia hajlékonyság képesség kutatás macska szűk helyek testfelépítés vállöv
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!