hirdetés

Mennyire kötődnek a cicák a gazdájukhoz és más állatokhoz?

Berek-Halász Beáta

2024. november 16 - Képek: Getty Images Hungary

Hogyan kötődnek a cicák, vagy kötődnek-e egyáltalán az emberekhez és más állatokhoz? Ezek az önfejű lények meglepő dolgokra képesek.

hirdetés

Ma már számos tanulmány rámutat arra a tényre, hogy hogyan kötődnek a cicák. Arra, hogy kis négy lábú barátainknak is vannak érzéseik, melyeket ki is tudnak mutatni felénk vagy fajtársaik felé. A szeretetet, a gyászt és az érdeklődést is hangokkal vagy nonverbális jelekkel adják fajtársaik vagy az emberek tudtára.

Cicák magányosak társuk elvesztését követően

Egy társ elvesztése megviseli a macskákat

Az Applied Animal Behaviour Science című folyóiratban megjelent 2024-es tanulmány az emberekkel együtt élő állatok, főleg macskák gyász-szerű viselkedését vizsgálta. A tanulmány célja a fajtársaikat elvesztő házi macskák reakcióinak feltérképezése volt, hogyan reagálnak arra, ha elvesztik azt az egyedet, aki velük együtt, egy háztartásban élt. A vizsgálatba 412 macskás gazdit vontak be és segítségükkel a cicák viselkedésében olyan gyászoló magatartást fedeztek fel, mint az alvásidő és a játékosság csökkenése vagy az étkezés elutasítása.

Azt is észrevették, hogy azok a gazdik, akik mélyebb gyászt éltek át, így feltehetően szorosabban kötődnek állataikhoz, gyakrabban számoltak be a cicák megváltozott viselkedéséről a társ elvesztése után. Itt felmerül a kérdés, hogy vajon a szorosabb kötődés és nagyobb figyelem miatt vették észre a jeleket, vagy saját érzelmeiket vetítették rá macskájuk viselkedésére. De gyakrabban tapasztalták a kis állatok figyelemfelkeltő viselkedésének növekedését is, vagyis az emberi gyász hatására megváltoznak, valószínűsíthető, hogy hasonló bánatot élnek át, mint a kutyák.

Más háziállatokhoz is kötődnek a cicák

A macskákat gyakran magányos és nagyon független élőlénynek tartják, de azok akik együtt élnek ezekkel a rejtélyes állatokkal tudják, hogy ez egyáltalán nem így van. Valójában mind társaikkal, mind az emberekkel szoros érzelmi kapcsolat kialakítására képesek. Köztudottan szeretik saját maguk társaságát, szeretnek vadászni és egyéb magányos tevékenységet végezni. Általában időre van szükségük, hogy felengedjenek, de fokozatos ismerkedéssel és nyugodt környezet fenntartásával, akár a kutyákkal is szoros köteléket alakíthatnak ki. Bizonyos esetekben könnyebb egy új kutya érkezése a családba, mint fordítva. A fiatalabb egyedek sokkal nyitottabbak is az ismerkedésre, az osztozkodásra, valamint egy macskának könnyebb úgy idomulni az új helyzethez, ha ő már otthonosan mozog.

Kutyákkal is szoros köteléket alakíthatnak ki

A macskák és az ember kapcsolata

A kölcsönös kapcsolat magába foglalja a gondoskodást, a társaságot és a szeretetet. Hangok, testbeszéd és viselkedés útján kommunikálnak gazdáikkal és mindeközben erős köteléket alakítanak ki. Független természetükkel megkövetelik, hogy az ember megértse őket, azonban a kötődés teljesen eltérő lesz, mint a macska és más háziállatok esetében. A macska-ember barátság egy igazán különleges kapcsolat, melyben az ember sokszor vigasz forrása kis kedvenceinknek, a cicák pedig társaságot nyújtanak és csillapíthatják a magányt. Jelek, hogy macskád szeret téged, ha lassan pislog, ha fejét megbiccenti és ha farok felemeléssel üdvözöl. Kötődése és érzelmi kapcsolata a közelségen keresztül is megmutatkozik, tehát ha gyakran van közel hozzánk vagy más állatokhoz biztosak lehetünk benne, hogy nyert ügyünk van.

A macska-ember barátság egy igazán különleges kapcsolat

A kötődés alapja a szocializáció

Nagyon fontos az, hogy a cica hogyan szocializálódik. Ez a folyamat esetükben 2-7 hetes korukban történik, ilyenkor a legfogékonyabbak arra, hogy megtanulják mi az ami számukra veszélyes vagy biztonságos. Lényeges, hogy pozitív tapasztalatokat szerezzenek környezetükből, más állatoktól és az embertől is, így kialakulhat bizalom és kötődés a gazdik felé. Azonban ha csak negatív élményekkel lesznek gazdagabbak, vagy éppen semmilyen tapasztalatot sem szereznek, a különböző társas interakciók félelemmel tölthetik el őket és ez rányomhatja bélyegét felnőtt korukra is.

A negatív tapasztalatok stresszessé tehetik őket saját otthonukban

Végezetül elmondhatjuk, hogy a macskák amilyen önfejűek, pont annyira érzelmes állatok is. Társaságuk az ember számára olyan nyugalmat és erős köteléket adhat, ami felülmúlja minden képzeletünket.

Ha tudni szeretnéd, hogy közted és macskád között, hogy lehet erősebb a kötődés ide kattintva megtudhatod.

ember gyász háziállat kötődés macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!