hirdetés

Macskagazdi lettél? Segítünk!

Berek-Halász Beáta

2024. október 8 - Képek: Getty Images Hungary

Cicával az élet több mint jó! Csodás társak, stresszoldó képességük fantasztikus és ha egy macskával töltjük mindennapjainkat számos egészségügyi problémában segítő kis "házi orvosunk" is lehet.

hirdetés

Azonban a macskatartás többről szól, mint egy aranyos, puha, doromboló társról. Mielőtt magunkhoz vennénk egy cicát és újdonsült macskagazdik lennénk, van néhány dolog, amit érdemes átgondolnunk, vagy amiről egyszerűen jó, ha tudunk.

Nagyon fontos, hogy újdonsült macskagazdiként felkészüljünk a cica fogadására

Amikor a cica új otthonába érkezik, stresszes időszak lehet mind neki, mind gazdájának. Nagyon ijesztő lehet számára, hogy egy olyan világba kerül, amit nem ismer és ahol még a szagok is furcsák. Az első néhány napban a legjobb, ha egyszerűbbé tesszük a dolgokat. 

8 tipp újdonsült macskagazdik számára

1.) Jól átgondolt döntés

Ez valójában lehetne egy nulladik lépés is, mielőtt magunkhoz veszünk egy cicát vagy akár más házi kedvencet. Szem előtt kell tartanunk, hogy neki is igénye van szeretetre és azoknak az embereknek a jelenlétére akikkel együtt él. Mielőtt haza viszünk egy kis szőrős kedvencet győződjünk meg róla, hogy életvitelünk alkalmas-e rá, elegendő időt tudunk-e szánni rá naponta.  Mérlegeljünk, hogy milyen fajta illetve nemű állat a megfelelő. Nagyon elfoglalt embereknek például egy sok ápolást és figyelmet igényelő fajta nem jó választás, de ők is megtalálhatják a számukra ideális cicát.

2.) Fontos az elhelyezés

Fontos, hogy kezdetben csak egy szobában helyezzük el macskánkat. Ügyeljünk arra, hogy a biztonságosan kialakított helyiségben, minden szükséges eszközt biztosítsunk számára (élelem, víz, alomtálca, kaparófa, játékok). A felnőtt macskákat legalább néhány órán keresztül hagyjuk ugyanabban a helyiségben akklimatizálódni, mielőtt a ház többi részébe bevezetnénk. Tartsuk csukva az ablakokat, ajtókat, nehogy kiszökjön és figyeljünk rá, ne legyen olyan rés vagy szűk hely, ahova beszorulhat, ha elbújik. Mindig a „cica tempójában” haladjunk, ez enyhíti a stresszt.

Eleinte fontos, hogy csak egy helyiségben biztosítsunk teret számára

3.) Oltások és szűrő vizsgálatok

Az első napokban újdonsült kedvencünket vigyük el állatorvosi vizsgálatra, ha még nem kapta meg a szükséges oltásokat, azokról is gondoskodjunk. Bár hazánkban nem kötelező, mindenképp javasoljuk, hogy cicánk kapjon chipet, emellett, ha a macska kora már engedi, vigyük el ivartalaníttatni is. Ezek fontos lépések négylábú barátunk egészsége érdekében.

4.) Szerezzünk be minőségi macska almot és megfelelő alomtálcát

Talán a legjobb választás egy zárt alomtálca, mely könnyebben karbantartható és nagyobb magánéletet biztosíthat cicánknak, de ne lepődjünk meg azon, ha nehezen veszi birtokba. Minden cica más, így az első időszakban meg kell ismernünk újdonsült társunk preferenciáit ezen a téren is. Ebben a cikkünkben találsz tippeket a cicád számára megfelelő alom kiválasztásához.  Fontos, hogy rendszeresen tartsuk tisztán, ideális esetben minden nap szúrópróbaszerűen, és legalább hetente egyszer cseréljük ki az almot. Ha nem takarítjuk megfelelően a macska lehet, hogy inkább más helyet választ majd!

Korának megfelelő, minőségi eledelt válasszunk

5.) Táplálás

A megfelelő táplálással kapcsolatban is érdemes kikérni állatorvos véleményét. Számos eledel kapható már a piacon, de hogy mi a megfelelő kedvencünk számára egyedenként és a macska korának függvényében eltérhet. Ha menhelyről hoztuk a cicát, vagy tenyésztőtől, az első néhány napban feltétlenül azzal a táplálékkal etessük, amit ott kapott és csak fokozatosan váltsunk. Ezt úgy tehetjük meg, ha a régi eledelhez egy keveset hozzá keverünk az újból, és fokozatosan növeljük az arányát. Így egy hét alatt megtörténhet a váltás anélkül, hogy megterhelnénk a cica emésztőrendszerét.

6.) Macskafű

Érdemes beszerezni, mert számos jó hatással van a cica emésztésére, hisz segíti az esetlegesen felhalmozódott szőrcsomók kiürülését a gyomorból. A megfelelő emésztés érdekében kínáljuk fel kedvencünk számára elérhető helyen.

7.) A macskák szeretnek játszani

A játékegerek, a zsinór, a tollak, sőt még az üres dobozok is remek szórakozást nyújtanak. Ezek a játékok lehetnek akár saját készítésűek is, a lényeg, hogy szellemileg aktívvá tegyék és lefoglalják. Igaz, a cicák szeretnek lustálkodni, de ez nem jelenti azt, hogy nincs szükségük egy kis játékra, aktivitásra minden nap, sőt, ha ez kimarad az életükből, az hosszútávon stresszforrás is lehet. A kaparófáról se feledkezzünk meg, mert ez segít kedvencünk éles karmainak fenntartásában, ösztöneinek kifejezésében és a stressz elkerülésében.

8.) Ápolás

Bár a cicák imádnak tisztálkodni, bundájuk ápolásáról nekünk is gondoskodnunk kell. Fajtától függő gyakorisággal fésüljük át kedvencünk szőrét, hogy megakadályozzuk a szőrcsomók kialakulását. Gondoskodjunk kaparófáról, de ha ez nem elég a karomvágás lehetőségét is meg kell fontolnunk. Ami még fontos, hogy szemét és fülét is gyakran ellenőrizzük, tartsuk tisztán, de ne feledkezzünk meg a fogairól sem. Ebben a cikkünkben állatorvost kérdeztünk arról, hogyan vigyázhatunk kedvencünk fogaira.

Tudtad, hogy macskagazdik közül is több típus létezik? Ha kíváncsi vagy, te vajon melyik csoportba tartozol, ebből a cikkünkből megtudhatod.

gazdi macska tippek
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!