Így lehet könnyebb az utazás a macskával
2024. október 20 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 20 - Képek: Getty Images Hungary
Utaznod kell a cicával? Vagy csak tanácsra van szükséged, hogyan és mivel utaztasd kedvenced? Utánanéztük mi lenne a legmegfelelőbb, a legkönnyebb és stresszmentesebb verzió cicánk és mi magunk számára is.
A macskával utazás elég kényes téma, mert a legtöbb cica számára valódi stresszforrás, ha nincsen hozzászokva, hogy nem a megszokott környezetében van. A járműben lévő új zajokat, szagokat nem érzi biztonságosnak, ami teljesen kizökkenti nyugalmából.
Sok cica már attól ideges lesz, ha az állathordozót meglátja. Ilyenkor a legjobb döntés, ha csak akkor visszük magunkkal kedvencünket, ha feltétlenül szükséges, például állatorvoshoz kell mennünk, költözünk. Az előre tervezett utazásokra fel tudjuk készíteni a macskát. Érdemes fokozatosan hozzászoktatni a kiruccanásokhoz, és állatorvosunktól is kérhetünk tanácsot, hogy kezeljük az utazással járó problémákat.
Az egyik legfontosabb dolog, ha utazásra készülünk, a megfelelő macskahordozó kiválasztása. Vegyük figyelembe, hogy jól szellőzőnek kell lennie, erős anyagból készüljön és könnyen tisztítható legyen. Nem elhanyagolható a megfelelő méret kiválasztása sem. Habár vannak cicák, akik szeretik kis helyekre bepréselni magukat, azért a hordozóban kell hely, hogy szükség esetén fel tudjon állni vagy ülni utazás közben.
Sokat számít, ha kedvencünk már az utazás előtt megismeri szállítóeszközét, hozzászokik, így ezután biztonságban érzi majd magát benne. Egy olyan helyiségbe tegyük a hordozót, ahol macskánk szeret időt tölteni, és hagyjuk nyitva az ajtaját, hogy ismerkedhessen vele. Akár egy kis finomságot, vagy a kedvenc takaróját is betehetjük neki. Idegesebb cicák esetében használhatunk feromon spray-t is a hordozó belsejébe fújva.
Mint minden esetben, fokozatosan kezdjük a szoktatást. Először csak rövid útra vigyük, hogy megszokhassa az új zajokat, szagokat. Ha útközben nagyon nyávog az a stressz jele lehet. Igyekezzünk mindig megnyugtatni, beszéljünk hozzá, akár énekelhetünk is vagy tegyünk be lágy zenét (vannak cicák, akik szeretik). Az utazás végén mindenképpen jutalmazzuk meg kis négylábú barátunkat. Biztonságos utazás érdekében, pedig soha ne felejtsük el a hordozót biztonsági övvel rögzíteni és ha lehet tegyük a hátsó ülésre, mert ott veszélytelenebb az elhelyezés.
Ha rövid útra megyünk, például állatorvoshoz, betehetjük cicánk kedvenc takaróját, játékát is a hordozóba
Hosszabb utak esetében több dolgot érdemes magunkkal vinni:
Előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor sürgősen menni kell állatorvoshoz és nincs autónk. A taxi jó megoldás lehet, azonban a taxitársaságoktól függ, hogy utazhatunk-e kedvencünkkel, és felárat is felszámíthatnak a kisállat szállításáért. Mindenképpen érdeklődjünk, hogy milyen lehetőségeink vannak. A normál taxik mellet léteznek, kifejezetten kisállat szállítására alkalmas taxi szolgáltatók is.
A vonaton vagy buszon való utazás esetében számolnunk kell a sok idegen tényezővel, mely megijesztheti macskánkat. Próbáljunk meg csúcsidőn kívül utazni, és keressünk csendesebb helyet a járművön, amennyiben ez lehetséges. Segíthet, ha egy könnyű, légáteresztő lepedőt terítünk a hordozó tetejére, hogy cicánk ne lásson ki. Fontos lehet azzal számolni, hogy amennyiben az állatunknak nincs egészségügyi problémája, naponta 2-4-szer pisil és nagyjából egyszer van széklete. Sokuk ilyenkor visszatartja inkább az ürítést, mások pedig ijedtükben elengedik. Legyünk figyelemmel viselkedés változásaira is, ha hirtelen hangoskodni kezd, akkor biztos, hogy ki kell elégítenie szükségleteit.
Vonatos utazás esetén kisállatunkat zárt szállítóbokszban, a megfelelő jegy megváltása után utaztathatjuk. A kisállat szállítás pót- és helyjegyköteles és az 1. osztályú- és az étkező kocsikban való utazás nem megengedett.
Buszos utazás esetében nem mindegy, hogy helyi járatról vagy Volán buszról van szó, mert eltérő szabályok érvényesek. Volán buszokra a kisállatok csak szállítókosárban vihetőek fel, jegyváltás ellenében. A BKK járatain legfeljebb kézipoggyász méretű hordozóban szállított kisállatoknak fajtól függetlenül nem szükséges jegyet váltani.
Az utazási betegség sajnos macskáknál gyakori jelenség, melynek több oka is lehet, de a leggyakoribb az utazás miatt kialakult stressz és szorongás. Ebben a cikkünkben megtudhatod, hogyan ismerheted fel, milyen tünetekkel jár, és hogyan könnyítheted meg cicád helyzetét az utazás alatt.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek