hirdetés

Amit eddig nem tudtál a macska mancsának anatómiájáról

Berek-Halász Beáta

2024. november 7 - Képek: Getty Images Hungary

A macskák mindennapi életében nagy szerepet kapnak mancsaik. A macskamancs anatómiájának megértésével újabb csodálatra méltó tulajdonságokat ismerhetünk meg.

hirdetés

Habár sokat tudhatunk a macskákról, anatómiájuk és viselkedési formáik ​​továbbra is lenyűgözőek. Csodálhatjuk kiváló vadászképességüket, ahogy atletikusságukat, mikor fára másznak vagy nagy magasságból ugranak le. Cikkünkben most a mancs anatómiájának alapismeretéhez szeretnénk segítséget nyújtani. Hogy magyarázatot kaphassunk például arra, hogy ússza meg sérülés nélkül a cica, ha leugrik egy magas könyvespolcról? Ez a teljesítmény részben a lábuk anatómiájának, valamint a látszólag ütésálló mancspárnáiknak köszönhető.

A mancspárnáknak számos funkciója ismeretes

A macskamancs szerkezete, és a különböző részek funkciója

A macskák járása nagyon kifinomult és halk – a légy zümmögése is hangosabb. Érdekességük, hogy hátsó lábukat mindig pontosan a mellső lábuk nyomába helyezik, így csökkentik a látható nyomok számát. Ez előnyt jelent a durva talajon való haladásnál is, mert csak mellső lábaik számára kell helyet találniuk.

1.) Ujjak

A legtöbb macska mellső lábán öt, a hátsó lábán négy ujj van. Léteznek azonban olyan egyedek is, melyeknek 6 vagy 7 ujjuk van. Szóval a mellső lábakon található 4 ujjhoz tartozik egy hüvelykujjszerű ötödik is, a harmatkarom, akárcsak a kutyáknál a farkaskarom, mely magasabban van a többinél. A mellső lábak csuklórészének belső oldalán található csuklóujj, mely gátolja az állat ugrásnál történő megcsúszását.

2.) Mancspárnák

Mind az öt lábujjhoz tartozik egy mancspárna, valamint a talp közepén egy hatodik nagyobb mancspárna is látható, melyet mancsközép talppárnának vagy metacarpalisnak neveznek. A mellső mancsokon feljebb található egy kis magányosan álló, gombóc alakú párnácska, az úgynevezett kéztőpárna. Maguk a mancspárnák zsírszövetből állnak, amelyet egyfajta kötőszövet és kemény bőr borít. Minden párna olyan, mint egy folyadékkal teli kis zsák vérerekkel, idegekkel és illatmirigyekkel. Az evolúció és a természetes szelekció kiváló alkalmazkodóképességgel ruházta fel a macskaféléket. Mancsaik lehetővé teszik, hogy vadászhassanak, kevesebb zajt keltsenek járás közben, a mancspárnák pedig megakadályozzák az esés okozta súlyos sérüléseket.

Érdekesség!

A macskafélék mancspárnáinak vizsgálatához, a kutatók létrehoztak egy félig viszkózus folyadékot, amely a zsírszövetet replikálja, hogy eloszlassa az ugrást követő érkezés során fellépő talajreakciós erőt (GRF), ezzel bizonyítva a mancspárnák reakcióját. 

3.) Karmok

A macskák karmai nem olyanok, mint az ember körmei – a körmeink az ujjaink végén lévő húsból, azonban a macskák karmai valójában a mancsok végén lévő csontokból nőnek ki. Ezért a karmaik koptatása sokkal több és fontosabb, mint azok levágása. A karmok koptatása a vizuális és szaglási kommunikáció formája a macskák mancsában található illatmirigyeknek köszönhetően. Ennek a fajta információ átadásnak az előnye abban rejlik, hogy megakadályozza a fizikai konfliktusokat a különböző egyedek között. Az illatjelzés, ugyanazzal a jelentőséggel bír, mint a vizelet kiengedése bizonyos területeken, mellyel a terület foglalt státuszát jelzik.

A mancs felépítése

A macska mancspárnáinak funkciói

1.) Stabilitás és párnázás

Összességében a macska mancspárnái természetes lengéscsillapítóként működnek. Lehetővé teszik azt is, hogy csendben és puhán sétáljanak minden felületen. A macskák az ugrás magassága alapján meg tudják ítélni, hogyan kell stabilan érkezni. Ez a képesség sokakat arra késztet, hogy elhiggyék, a macskaféléknek kilenc élete van. Végül is képesek túlélni olyan zuhanásokat, amelyeket a legtöbb állat nem tud.

A macska mancspárnái természetes lengéscsillapítóként működnek

2.) A terület megjelölése

A macskamancsok többre képesek, mint hogy megvédjék az állatokat az esés okozta sérülésektől. Ahogy korábban említettük, itt találhatóak illatmirigyeik, melyekkel képesek területük megjelölésére. Kedvenceink illatokon keresztül navigálnak a világban, akárcsak a ragadozók rendjébe tartozó legtöbb faj. A feromonok létfontosságú szagjelzések, melyek használata már születéskor kezdődik, amikor még az anya és kicsinyei egymáshoz kötődnek. A dagasztás során, mikor kis barátunk ölünkben van, számunkra a felszabaduló illatok szagtalanok, de a macskák számára komfortérzetet biztosítanak. Meglepő módon még a nagymacskák is dagasztanak.

3.) A test hűtése

A macskamancsok egy másik fontos funkcióval is rendelkeznek, hisz a bennük található verejtékmirigyek bizonyos mértékig segítik az állatok lehűlését. Bundájuk sajnos alkalmatlan a verejték leadására, így mancsaikat használják erre a nemes szerepre. És bár mancspárnáik pihe-puhának tűnnek, mégis érdes, vastag bőr fedi őket. Lihegve is hűthetik magukat, habár ez nem olyan hatásos, mint egy hűvös, sötét hely keresése.

A mancsok ápolása

Nagyon fontos, hogy a cicák mancsát már kiskoruktól kezdve ápoljuk. Habár kedvenceink folyamatosan koptatják a karmaikat, időnként indokolt lehet azok levágása sem. Hogy mikor és hogyan, azt itt magyarázza el dr. Bodó Andrea állatorvos. Ezen kívül rendszeresen meg kell vizsgálni, hogy van-e kedvenced mancsain bármiféle sérülés. Amennyiben sokszor nyalogatja a mancsát, az árulkodó jele lehet egy fennálló problémának. Ilyenkor általában kis négylábú barátaink mancspárnái szárazak és repedezettek, melyre az állatorvos hidratáló krémet tud javasolni.

A cica mancsának ápolása már egészen kölyökkorától fontos

Az állat egyedülálló anatómiája lehetővé teszi, hogy hihetetlen magasságokat ugorjon, hogy csendben leshesse zsákmányát, vagy hogy javítsa túlélési esélyeit. Most, hogy már ismerjük kedvenceink mancsának anatómiáját és annak funkcióit, biztos, hogy értékes információkkal gazdagodtunk, melyek miatt újra és újra rácsodálkozhatunk ezekre a fantasztikus teremtményekre.

anatómia macska macska mancsa mancs felépítés
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!