hirdetés

Ezért ül a macska a nyakunkba: számos oka lehet

Berek-Halász Beáta

2024. november 15 - Képek: Getty Images Hungary

Ha elég szerencsés vagy, hozzád is dorombolva bújik egy kedves cicus, aki figyelemre és szeretetre vágyik. Aki szeret a közeledben lenni, üdvözöl, ha hazaérsz, és szeretetteljesen hunyorog, amikor rád néz. Sőt, lehet, hogy néha még a nyakadba is telepedik! Ennek a magyarázatát kutatjuk.

hirdetés

Vannak macskák, akik nem rajonganak az ölelkezésért, míg más cicák nem tudnak betelni a gazdájukkal. Követik mindenhova, felkéredzkednek az ölébe, és az összetartozás igénye arra sarkallja őket, hogy a nyakukba bújjon és a vállukra telepedjen. A legtöbb cicabarát imádja, ha a macska a nyakába ül, azonban ha egy nagyobb kedvencről van szó, nem biztos, hogy olyan kényelmes ez a felállás.

A legtöbben értékeljük, ha a macska a nyakunkba mászik

Ha megértjük, macskánk miért akar a nyakunkban pihenni, eldönthetjük, hogy leszoktatjuk erről, vagy hagyjuk szőrös sálbarátunknak, hogy jól érezze magát.

6 ok, ami négylábú barátunkat arra ösztönzi, hogy a vállunkon ücsörögjön vagy a nyakunkba tekeredjen

1.) Biztonságban érzik magukat

Tudnivaló, hogy a vadonban a macska mindig magasra mászik, amikor veszélyben érzi magát. Ez a módja annak, hogy védekezzen a potenciális ragadozók támadása ellen. A macska háziasításával ösztönei nem vesztek el, az állat egyszerűen csak alkalmazkodott az új környezetéhez. Amikor cicánk a vállunkra mászik, az azt jelenti, hogy ebben a magasságban érzi biztonságban magát. Természetesen nem a ragadozók elől menekül, egyszerűen csak kellemesebb, biztonságosabb érzés a magasban lennie.

Felmászik ránk, hogy jelezze, osztatlan figyelmünkre vágyik

2.) A macska a nyakadba ül, mert igényli a figyelmet

Ha a macska akar valamit, nehéz eltéríteni ettől a szándékától. Akár ételről, finomságokról, játékról van szó, vagy csak az érdeklődésünket akarja felkelteni. Ez esetben cicánk felmászhat a vállunkra, hogy jelezze, osztatlan figyelmünkre vágyik. Ha aranyosnak találjuk ezt a viselkedést, akkor bátorítsuk dicsérettel kedvencünket. Ezt követően azt tapasztalhatjuk, hogy macskánk, ha boldognak lát, újra és újra megkörnyékez majd.

3.) A macskádnak helyre van szüksége

A macska független állat, és időről időre saját térre van szüksége. Ha nincsenek olyan dolgok a ház körül, ahova fel tud mászni, vagy nem talál rejtekhelyet, akkor a gazdi válla tökéletes választásnak tűnhet a számára. Éppen ezért mindig biztosítsunk neki saját helyet, akár egy kaparófán, macskamászón vagy macskabútoron.

Nem mindenki élvezi, ha a macskája a nyakában fekszik

4.) „Az én helyemen vagy”

Nem az Agymenők című sorozat Sheldon Cooperje az egyetlen, aki úgy gondolja, hogy névre szóló helye van. A macska is ilyen; ha cicánk úgy dönt, hogy a mi helyünk a legtökéletesebb választás, ne lepődjünk meg, ha megpróbálja elfoglalni vagy megosztani azt. Teheti ezt úgy, hogy az öledbe vagy a válladra ugrik.

5.) Szeparációs szorongás

Van olyan macska, aki egyszerűen nem bírja elviselni, ha távol van a gazdájától. Megtanulja gazdája rutinjá, és megpróbál olyan módszereket kifejleszteni, hogy a közelében maradhasson, ha úgy látja, hogy a szeretett személy távozni készül. Ha a macskánk szeparációs szorongásban szenved, előfordulhat, hogy már lesben várja távozásunk percét, és ha eljött a pillanat, a nyakunkba ugrik, hogy megállásra bírjon. Ha négylábú barátunk ezt minden nap ugyanabban az időben teszi, nagy a valószínűsége, hogy erről lehet szó. A feromon tartalmú készítmények segíthetnek megnyugodni az állatnak, de ajánljuk, hogy beszélj a problémáról az állatorvossal is.

A szeparációs szorongás a macskáknál is megjelenhet

6.) Képességeik bemutatása

És végül, de nem utolsó sorban egyes macskafajták szívesen mutatják meg mozgékonyságukat. Ilyen például a maine coon. Szívesen mutatnak be trükköket, hogy mekkorát ugranak, akár a nyakunkba is. Ahogy korábban is említettük, ha szeretjük cicánkkal ezt a fajta interakciót, mindenképpen bátorítsuk dicséretünkkel. Ha nem, akkor a legjobb, ha elkerüljük ezt a viselkedést, különben ugródeszkává vagy célponttá válhatunk.

Hagyjunk, hogy a macska a vállunkra üljön?

Egy biztos, hogy minden macskabarát a legjobbat szeretné cicájának. Emiatt érdekes kérdés lehet az, hogy vajon mi a részünkről tanúsított megfelelő viselkedés cicánk számára? Ha hagyjuk, hogy a vállunkra üljön, vagy ha nem? Őszintén szólva, ha mindketten szeretjük ezt a fajta kontaktust, és téged sem zavar, ha a macska a nyakadban ül, miért is ne hagynánk?!

Ha azonban kedvencünk például szeparációs szorongása miatt érzi szükségét ennek a fajta tevékenységnek, akkor érdemes állatorvoshoz fordulnunk, aki segíthet cicánknak a probléma leküzdésében.

Akárhogy is, legyünk hálásak, ha szőrös kis barátunk biztonságban érzi magát a közelünkben

Hogyan akadályozhatjuk meg ezt a cselekedetet?

Sajnos nem mindenki élvezi, ha a macskája a vállán ül vagy a nyakában fekszik. Esetenként talán kényelmetlen lehet, vagy egyszerűen ez nem az a fajta viselkedés, amit ösztönözni szeretnénk. Bármi is legyen az ok, van néhány tippünk, amivel megpróbálhatjuk egy kicsit földhözragadtabbá tenni macskánkat.

Tippjeink:

  • Ne bátorítsuk és ne dicsérjük macskánkat, amikor olyat csinál, ami nekünk nem tetszik.
  • Ajánljunk fel egy másik lehetőséget, esetleg egy macskabútort, egy ülőfát, amire felmászhat.
  • Amikor macskánk megpróbál felmászni ránk, akkor irányítsuk figyelmét valami másra; például valamilyen játékra.

Bármi okból is mászik kedvencünk a nyakunkba, annak megfejtéséhez elsősorban meg kell próbálni kiismerni őt. Ha tudjuk, mit miért csinál, könnyebb lesz megérteni. Akárhogy is, legyünk hálásak, ha szőrös kis barátunk biztonságban érzi magát közelünkben, velünk, vagy akár rajtunk.

macska ösztönei macska viselkedése szeparációs szorongás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!