hirdetés

Ezért rejti el a macska az ennivalót

Berek-Halász Beáta

2024. november 24 - Képek: Getty Images Hungary

Észrevetted már, hogy a macskád evés közben a tálja körül kaparászik? Vagy talán rajtakaptad azon is, hogy ételmaradékot rejtett el valahol?

hirdetés

A macskák rejtegető viselkedése furcsának, vagy akár idegesítőnek is tűnhet, különösen akkor, ha a prémium, „színes-szagos” macskaeledelt amit vásároltál, meg kellene ennie és nem elásnia. Elmondjuk, mi oka lehet annak, ha a macska elrejti az ennivalót.

Ezt az ösztönüket a vadon élő ősöktől örökölték

A rejtegetés ősi örökség

A táplálékraktározó viselkedést számos vadmacskánál megfigyelhetjük. Ez az ösztönt a vadon élő ősöktől öröklődött át a háziasított macskákra, szőrős barátainkra. Az élelem elrejtése többfunkciós védelmi reakció a ragadozók ellen; nemcsak az élelmet, hanem a macskát is védi a leselkedő ragadozóktól. Habár kedvenceink nem vadon élnek, mégis rendelkeznek az élelem elrejtésére vonatkozó természetes ösztönnel. Ehhez hozzájárul az a tény is, hogy a macskák opportunista vadászok, akik nem csak akkor terítenek le prédát, ha éppen éhesek. Ez pedig felesleg felhalmozódásához vezethet.

Ugyanúgy, ahogyan mi is félretesszük a maradék vacsorát későbbre, úgy a macskánk is megpróbálhatja félretenni ételét egy másik étkezésre. Előfordulhat például az is, hogy abban a pillanatban nem annyira éhes, és később, ínségesebb időkben visszatérne megenni az eledelét. Ilyenkor azt is számításba lehet venni még, hogy esetleg túl nagy adagot porciózunk ki számára, vagy nem tartjuk az etetési rutint, amitől az állat stresszessé válik.

Előfordulhat, hogy nem annyira éhes a cica, de később visszatérne megenni eledelét

Az étel elrejtésének egy másik oka lehet, ha macskánk nem egyedüli kedvenc a háztartásban, emiatt fél attól, hogy más állat elveszi az adagját. Előfordulhat, hogy végzett az étkezéssel, de nem szeretné, hogy maradékát valaki más megegye, de az is lehetséges, hogy valóban eleszik előle a többiek az ételt, ami ellen így próbál védekezni. Érdemes figyelemmel követni az állatok étkezéseit, és ha szükséges, akkor külön helyen, külön időpontban megetetni nőket.

Ha vemhes a cica

Ha nőstény macskánk van, akinek nemrég születtek kicsinyei, előfordulhat, hogy a piciknek szeretné kimenteni a táplálékot. A macskák természetüknél fogva mindent megtesznek annak érdekében, hogy a kicsik elegendő táplálékhoz jussanak és egészségesek maradjanak.

Lujzának, alias Mamacicának három kicsinye született, akikről minden helyzetben gondoskodott. Egyszer, amikor kicsit már nagyobbacskák voltak a kölykök, Lujzánk hússzeleteket pakolt eléjük. A teraszra kilépve fogadott bennünket a látvány, ami különösen fura volt, hisz a hús biztosan nem tőlünk származott. A későbbikben kiderült, hogy a szomszédtól csente; a grill partyn lett volna az ebéd, ha „el nem vitte volna a cica”. (Itt zárójelesen jegyezzük meg, hogy a nyers húsok számos veszélyt rejtenek, a fűszerek pedig szintén problémákat, akár mérgezést is okozhatnak. Így ha rajtakapod ilyesmin a macskát, inkább ne hagyd, hogy elfogyassza a zsákmányt.)

Lujza és kölykei / Fotó: Berek-Halász Beáta

Tippek a rejtegető életmód kezeléséhez

Egyrészt laikusként aranyosnak tarthatjuk, ahogy macskánk ezt a furcsa viselkedést produkálja, másrészt bosszantó is lehet több szempontból. Az fontos, hogy mindenképpen derítsük ki, mi az oka annak, hogy kedvencünk így viselkedik. A következőképpen orvosolhatjuk a problémát.

  • Ügyeljünk a megfelelő mennyiségű napi adag tálalására, és arra is, hogy meghatározott időpontban etessünk, és legyen a macskának saját tányérja akkor is, ha több háziállatunk is van. Ha bizonytalanok vagyunk, kérdezzük meg az állatorvost, hogy az adott mennyiség valóban elegendő-e kedvencünk számára.
  • Ne vigyük el az ételt, amint a cica abbahagyja az evést. Adjunk neki egy kis időt a pihenésre, és arra, hogy utána visszatérhessen a táljához ha még szeretne. Ha továbbra is elrejteni az ennivalót, nézzünk utána, hogy kap-e esetleg mástól is enni akár a családban, akár a környéken ha kijárós.
  • Maradjunk a macskánk mellett amíg eszik. Miután végzett – és hagytunk neki időt arra is, hogy esetleg visszatérjen az adaghoz ha még szeretne –, kidobhatjuk a maradékot és elmoshatjuk a tálat. Így nem marad előtte semmi, amit később eldugdoshatna.
  • Evés után elterelhetjük a figyelmét játékkal, így nem fog azon járni az esze, hogy hová dughatná a megmaradt falatokat.
@maymawpet

Do you know why cats bury their food? (Audio by @meow_its_naitang )#cats #cattips #catsoftiktok #maymawpet #catlover #DoritosTriangleTryout #fyp #foryourpage

♬ Pieces (Solo Piano Version) - Danilo Stankovic

Ügyeljünk arra, hogy kemény, könnyen tisztítható felületen etessük a macskát. Ha mégis kaparászna, vagy kimancsozná a tálból a falatokat, akkor így könnyen fel tudunk takarítani. Kaphatók már szilikon tányéralátétek is, amik nagyon jó szolgálatot tehetnek.

Ha úgy ítéltük meg, hogy semmilyen aggasztó tényező nem áll a kaparászás, rejtegetés hátterében, próbáljuk meg értékelni a jelenséget. Négylábú barátaink ezen furcsasága generációkon keresztül öröklődő bizonyítéka a macskák különleges világának.

étel furcsa macskaviselkedés macska viselkedése
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!