Hogyan állapítsd meg, hogy a macskád túlsúlyos? Ezek a jelei
2024. november 28 - Képek: Getty Images Hungary; Grafika: azenmacskam.hu
2024. november 28 - Képek: Getty Images Hungary; Grafika: azenmacskam.hu
A macskák fajtájuktól és ivaruktól függően különböző méretűek lehetnek. Azonban vannak egységes jelei annak, ha az állat túlsúlyos.
A súlyfelesleg pedig korántsem pusztán esztétikai probléma, komoly egészségügyi következményei lehetnek annak, ha a macska kövér. A plusz dekagrammok (és remélhetőleg nem kilók) számos betegség kockázatát jelentősen megnövelik. Többek között a cukorbetegség, a daganatos elváltozások, a szívproblémák és az ízületi panaszok megjelenésének valószínűsége is megnő a túlsúly következtében.
Nehéz átlagos súlyt meghatározni, tekintve, hogy fajtafüggő, mekkora lesz az adott macska kifejlett mérete, ehhez mérten pedig az ideális súlya. Házi macskák esetében ez körülbelül 4-5 kilogramm. Egy maine coon vagy egy norvég erdei macska azonban ennél nehezebb lehet. Az állatorvosok a mérlegen látható számoknál összetettebb módon közelítik meg a kérdést, és egy összetettebb rendszert, az úgynevezett testállapot-értékelést (Body Condition Score; BSC) alkalmazzák. Ez nagyon hasonló az emberek esetében használt testtömegindexhez (Body Mass Index; BMI). A BSC esetében 1-5-ig vagy 1-9-ig pontozzák a macskákat, mégpedig vizuális (szemrevételezés), valamint fizikális (kézzel való vizsgálat) segítségével. Mi ezúttal a 9-es skálát vesszük alapul.
Ennek alapján a cica lehet egészséges, alultáplált, valamint túlsúlyos.
Az ideális pontszám az 5-ös. Ebben az esetben a macskának van némi zsírtartaléka, de ez korántsem olyan mértékű, hogy egészségügyi vonzata lenne. Oldalról nézve az állatnak van egy kis bemélyedése ott, ahol a hasi tájék a csípővel találkozik, ami felülről úgy néz ki, mintha egy 8-as számot látnál a derékrésznél, közvetlenül a csípő előtt. A macska hasa nem éri a földet, valamint feszesen tart, és felfelé görbül, hogy ívben találkozhasson a hátsó lábakkal. Simogatásnál érezned kell a gerincoszlopot és a bordákat, de azok szemmel nem lehetnek láthatóak. Ha már látni is lehet őket, akkor az állat túl sovány.
A BCS szerint 1-től 4-ig a macska alultáplált. Az 1-es már az éhezés határa, míg a 4-es az enyhe alultápláltság kategóriájába esik. Ezeknél a cicáknál a hátsó lábakhoz érve a has jelentős behúzódását láthatjuk, ami felülről nézve is szembetűnő a hirtelen elkeskenyedő derék miatt. A gerinc és a bordakosár nemcsak kitapintható, de láthatóvá is válik. (Ez egyébként idős, valamint krónikus betegséggel küzdő állatoknál is jellemző. Fiatal, egészséges macskáknál azonban mindig a soványság ismérve.)
Amennyiben a BCS értéke 6 és 9 közé esik, úgy a macska túlsúlyos, vagy erősebb kifejezéssel élve kövér. Ezeknek a cicáknak a törzse leginkább egy téglalaphoz hasonlít, nem látható az egészséges macskákra jellemző 8-as ív. A has nem húzódik felfelé, inkább lóg, akár a földet is érintheti, és járás közben ide-oda mozog. Simogatás közben nem érezhetők sem a csigolyák, sem a bordák.
Az alábbi grafika segít szemléltetni is a problémákat:
Grafika: azenmacskam.hu; Forrás: VCA Animal Hospitals
Ha úgy ítéled meg, hogy macskád sajnos kövér, akkor az első teendőd felvenni a kapcsolatot az állatorvossal. Egyrészt hogy megerősítse a meglátásodat, másrészt hogy el tudja végezni a szükséges vizsgálatokat. A túlsúly hátterében számos egészségügyi probléma állhat, például hormonális gondok. Ha fény derül valamilyen betegségre, akkor azt kezelni kell, majd ehhez mérten változtatni az állat étrendjén, illetve életmódján.
Bár jelen cikkünk központi témája az elhízás, de az alultápláltság szintúgy nagyon veszélyes, így ha a leírtak alapján arra gyanakszol, hogy cicád esetleg túl sovány, akkor is beszélj a doktorral! Ebben az esetben is állhat betegség a háttérben.
Amennyiben pedig nem egészségügyi oka van a súlytöbbletnek (vagy épp az alacsony testtömegnek), úgy a macska étkezését kell górcső alá venni. Lehet, hogy túl sokat (vagy keveset) kap a tápból, vagy annak az összetétele nem megfelelő macskád számára. Az orvos a megfelelő étrend összeállításában is segítségedre lesz.
A mozgásmennyiségre is érdemes odafigyelni. Cicádnak van lehetősége elegendő mozgásra? Benti macska esetében rendelkezésére állnak játékok, kaparófák, hogy kimozoghassa magát? Ebben is legyél partner, és minden nap játssz vele. Ám arra figyelj, hogy túlzásba sem kell vinni az aktivitást, pláne hirtelen, főleg egy túlsúlyos macska esetében! Mint mindenben, itt is a fokozatosság a kulcs.
Tudod, hogy mennyi az ideális játékidő egy macska esetében? Ebben a cikkben eláruljuk, naponta mennyit kell játszanod a cicáddal, hogy az akár az élettartamát is megnövelje.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek