Ez a fertőzés macskáról emberre, és fordítva is terjed
2024. november 29 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 29 - Képek: Getty Images Hungary
Különleges macskabetegségre derült fény: a korábbi tapasztalatokkal ellentétben a fertőzés nem pusztán az emberről az állatra, de az állatról az emberre is képes terjedni. A hosszan tartó hasmenést okozó betegség ilyen megjelenésére még nem volt példa.
Folyamatosan visszatérő Clostridioides difficile-fertőzést (C. diff.) kapott egy 31 éves nő, mely súlyos hasmenést okozott neki. Hosszas kezelés és különféle vizsgálatok után kiderült, hogy a macskája is fertőzött volt. Jó eséllyel tőle kapta el a fertőzést. A betegség ilyen formájú megjelenését az orvostudomány azért is tartotta különlegesnek, mert bár ismertek voltak azzal kapcsolatos tanulmányok, hogy emberről állatra képes terjedni, azonban a fordítottjára eddig nem volt példa.
A leggyakrabban álhártyás vastagbélgyulladással és hasmenéssel járó megbetegedésről az American Journal of Case Reports folyóiratban publikálták tanulmányukat az esettel foglalkozó orvosok. Minden hatodik páciens újra megbetegszik 2–8 héten belül, akár az eredeti, akár egy újonnan elkapott fertőzés által.
Az ügyben érintett 31 éves nő hasmenéses megbetegedése nem sokkal azután kezdődött, hogy befejezett egy egyhetes antibiotikum-kúrát, amivel korábbi húgyúti fertőzését kezelte. Kórházi megfigyelés után diagnosztizálták nála a C. diff-et, amire kéthetes antibiotikum-kúrát írtak elő számára. Eleinte úgy tűnt, a kezelés bevált, azonban két hónappal később a tünetei visszatértek, és ismételt pozitív lett a C. diff-tesztje. Az antibiotikum-terápia ezúttal azonban már annyit sem használt, mint korábban. Egy hónap után ismét súlyos hasmenés jelentkezett nála, számol be az eset részleteiről a Gizmodo.
Ekkor vetette fel az orvosoknak, hogy az új macskájának köze lehet a betegségéhez, az állatot ugyanis pont egy hónappal a hasmenés megjelenése előtt fogadta be. Letesztelték a macskát is. Az állat tesztje szintén pozitívnak bizonyult, annak ellenére, hogy nem mutatott tüneteket. Amikor a cicát is kezelni kezdték, gazdája is meggyógyult.
A tanulmány szerzői a tünetek megjelenése, illetve a macska örökbefogadásának ideje alapján arra a következtetésre jutottak, hogy valóban lehetséges, hogy a nő a macskától szerezte a betegséget.
A szakemberek azonban hangsúlyozták azt is, hogy a megállapításuk közvetett bizonyítékokon alapul. Vannak ugyanis olyan kutatások, melyek bebizonyították, hogy az ember átadhatja a fertőzést egy állatnak. Fordítva azonban ezt megelőzően még nem volt példa. Mint írják, arra is van esély, hogy a Clostridioides difficilét a macska gazdája kapta el előbb, és adta át az állatnak, az pedig visszafertőzte a kezelés végén.
A Clostridium difficile fertőzést egy Clostridium törzsbe tartozó Gram-pozitív baktérium okozza. A kórokozó nem csupán emberről emberre terjed. A baktérium a légkörben is képes életben maradni, túlélése a spóraképző képességétől függ. Az amerikai statisztikákból kiderül, hogy a Clostridium nagyon gyakori. A tengerentúlon évente félmillió érintettet regisztrálnak, a fertőzés miatt pedig minden évben mintegy 29 ezren halnak meg. A Clostridium difficile nevű baktérium az egyik leggyakoribb kiváltó oka a kórházi fertőzéseknek.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek