Ezért nem hagy éjszaka aludni a macskád: összetett oka lehet
2024. december 3 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 3 - Képek: Getty Images Hungary
Hajnali egy óra van, és a padlóra csapódó kukafedél hangjára riadsz fel. Becsoszogsz a konyhába, és a macskád a pulton ülve úgy néz rád, mintha nem csinált volna semmit. Ismerős?
Hangoskodik éjszaka a macskád? Vagy fel-le szaladgál, felugrik a szekrény tetejére, majd teljes erőből a semmibe veti magát? Rendezkedik, zajong, és ezzel nem hagy aludni éjszakákon keresztül? Azt is mondhatjuk, hogy macskádat elkapta az „éjféli őrület”. Amit fontos tudni, hogy a macskák nem a mi idegeink kikészítése miatt végzik éjszakai tevékenységüket, hanem azért, mert az ösztöneik ezt diktálják. Mondhatni, az éjjeli lét beléjük van kódolva.
Az „éjféli őrület” egy népszerű elnevezés a macskák viselkedésére, amikor az éjszaka közepén rövid rohamokban játszanak, hangoskodnak; nem bírnak magukkal. A macskák ilyenkor vad tevékenységekkel szórakoztatják magukat, vagy felugranak az ágyunkra, lökdösik a lábunkat, könyökünket, tapogatják az arcunkat a mancsukkal, hogy rávegyenek minket is a játékra.
Az egyik elmélet szerint a macskák egyszerűen vadászati módszereket, harci manővereket és menekülési technikákat gyakorolnak. A vadon élő macskák olyankor aktívak, amikor előjönnek a rágcsálók, ez azonban általában sötétedés után történik. Még akkor is, ha egy jól táplált házi kedvencről van szó, és nem egy vadmacskáról. Azt azonban érdemes pontosítani, hogy doromboló kedvenceink krepuszkuláris állatok, azaz szürkület idején – alkonyatkor, valamint hajnalban – aktívak, nem pedig egész éjszaka. Ám ez is éppen elég, hogy ne lehessen tőlük aludni.
Egy másik elmélet szerint a macskák éjszaka aktivizálódnak, mégpedig azért, mert napközben nem játszanak és nem mozognak eleget. Sok macska bent a lakásban, egyedül tölti a napokat, miközben a gazdája dolgozik. Amikor a gazdi este hazajön, a cica játszani akar, és borzasztó aktívvá válik.
A késő esti tevékenység különösen a fiatal macskák esetében gyakori, akiknek sok energiát kell tartalékolniuk, valamint olyan cicáknál, akik egyszerűen nem tudják mással elfoglalni magukat. Egy kicsit bizonytalannak is érezhetik magukat új családjukkal, és lehet, hogy az ismeretlen környezet kényelmetlenséget okoz a számukra.
Ha a cica túlságosan ideges ahhoz, hogy lefeküdjön és aludjon éjszaka, segítsünk abban, hogy biztonságban érezze magát. Üljünk le mellé, vegyük az ölünkbe és finoman simogassuk meg. Egyes cicákat a halk rádió is megnyugtatja, másokat pedig egy ismerős illatú játékkal, takaróval vigasztalhatunk, ha oda tesszük, ahol alszik. Ha a cica megnyugodott, tegyük a saját ágyukba, és dicsérjük meg, ha ott marad.
Győződjünk meg róla, hogy macskánk a nap folyamán és kora este, tehát számunkra is megfelelő időben elégíti-e ki játékigényét. Ha napközben otthon vagyunk, mindenképpen tartsunk szünetet néha és szánjunk macskánkra néhány percet. Próbáljuk meg lefoglalni és ne hagyjuk, hogy napközben sokat aludjon; legalább addig, amíg nem szokja meg, hogy éjszaka kell pihennie.
Munka előtt szánjunk egy kis időt a kedvencünkkel való játékra, majd az esti hazaérkezést követően is iktassunk be még egy kis elfoglaltságot. Az utolsó kör körülbelül egy órával lefekvés előtt legyen, mert ha sokat játszunk kis barátunkkal a szundi előtt, akkor sem fog tudni elaludni.
Gondolkodjunk előre! Macskánk vajon, milyen csínytevésekbe keveredhetne bele, amíg alszunk? Szánjunk egy kis időt a zűrzavart okozó tárgyak elpakolására, még az éjszaka előtt. Tegyük el a szemetesvödröket, a konyhában az üvegeket, a lámpazsinórokat, a számítógép billentyűzetét, a könyveket és a ruhákat. Illetve bármit, amivel kedvencünk előszeretettel szórakoztatja magát.
Ha a macskánk éjszaka különösen féktelen vagy pusztító, előfordulhat, hogy estére be kell zárnunk a fürdőszobába vagy egy olyan helyiségbe, ahol nem tud kárt okozni. Először győződjünk meg róla, hogy elég helye van a járkáláshoz, biztosítsunk számára élelmet, vizet, alomtálat és kaparófát. Ha a macskánk nyávogni kezd, mert ki akar jönni, ne engedjünk neki. Ha mégis megtesszük, azzal úgy érzi majd, hogy jutalmazzuk a hangoskodásért és az ajtó vakarásáért. Ez azt jelenti, hogy megkapja, amit akar, ha elég sokáig sír.
Ám ha ennyire súlyos a helyzet, akkor a problémával ajánlott felkeresni az állatorvost, illetve macskák viselkedésével és képzésével is foglalkoznak már képzett szakemberek.
Előfordulhat, hogy valamilyen egészségügyi ok áll a háttérben, például valamilyen neurológiai zavar, de a nem megfelelő gondozásból is kifejlődhetnek viselkedési problémák. Ahogy sok esetben az ivarzás (avagy tüzelés) miatt bolondulnak meg az állatok, így az ivartalanítást feltétlenül javasoljuk, ha még nem történt meg.
Ne feledjük, hogy irreális azt gondolni, hogy macskánk egész éjszaka aludni fog , ha nem tanítjuk meg neki, hogy a nap más szakaszában elégítse ki játékigényét. Fontos, hogy a cicáknak is szükségük van kikapcsolódásra és alvásra, akárcsak az embereknek. A trükk az időbeosztás összehangolása, hogy mindenki boldog legyen.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek