hirdetés

Csínyek, amikre nem is gondolnál: így védd meg a macskádat önmagától

Szénási Szimonetta

2024. december 8 - Képek: Getty Images Hungary, azenmacskam.hu

Kedvenceink gyakran magukat sodorják bajba kíváncsiságukkal, torkosságukkal vagy épp tudatlanságukkal. Hogy ne történhessen nagy baj, sorra vesszük, miktől kell távol tartanod a macskádat.

hirdetés

Vilmos macskánk egy véletlen folytán került hozzánk: minden bizonnyal valaki épp a házunk előtt tette ki. Egy ideig kint, a kertben kapott helyet, majd idővel benti cicává avanzsált, és immár évek óta a házban él a most 8 éves kandúr. Vagyis exkandúr, mert már ivartalanítva érkezett. Viselkedése és otthonos benti mozgása arra engedett következtetni, hogy korábban is lakásban tarthatták. Ennek ellenére még a kezdetek kezdetén, ifjabb korában sok csínytevéssel színesítette a napjainkat – és néha bizony veszélybe is sodorta magát. Hogy más gazdik nálunk okosabbak legyenek, és megelőzhessék a problémás szituációkat, nézzük, mikre érdemes vigyázni egy macskás házban!

Vilmos időskorára igazán békés macska lett / Fotó: azenmacskam.hu

Az ételt el kell pakolni

Számunkra az egyik leggyorsabban megtanult dolog a konyha mihamarabbi rendberakása volt étkezés után, valamint bevásárlást követően. Elég volt egy óvatlan pillanat, hogy az asztalon felejtett csirkecomb maradékának, vagy akár a bundás kenyérnek lába kéljen, és a pulton hagyott pogácsa vagy épp kakaós csiga sem volt biztonságban. Sőt, egy karácsonyi dekorációként a polcra helyezett, fóliába csomagolt linzer is áldozatul esett Vili falánkságának. Pedig mind a könnyen törő csontok, mind a kakaótartalmú vagy épp hagymás péksütemények nagy bajt okozhattak volna;

előbbi a sérülések miatt, utóbbiak pedig azért, mert mérgezőek házi kedvenceinkre.

Szerencsére sosem lett semmilyen egészségügyi következménye ezeknek az akcióknak (talán mert mindent csak megkóstol), de hamar megtanultuk, hogy ételt azonnal a hűtőbe, a kamrába vagy jól záródó dobozokba helyezünk.

Mindenre kíváncsiak, és mindent megszereznek

Ezenfelül ahogy a kutyáknál, úgy a macskák esetében sem szabad rászoktatni kedvencedet a kuncsorgásra, együtt falatozgatásra. Amellett, hogy így könnyen elhízhat az állat, zöld jelzésnek veheti az önkiszolgálásra is. Ha pedig épp a konyhában járunk: a forró tűzhellyel, illetve főzőlappal nagyon kell vigyázni: egyrészt cicád megégetheti magát velük, a főzőlapot pedig könnyedén be is kapcsolhatja, ha azon nincs biztonsági zár. Nem egy tűzesetért felelősek házi kedvenceink!

A szemetest is áttúrják

 

Azonban a csirke azóta is a gyengéje Vilinek, így azt még a kukából is kiszedné, ha hagynánk. Most már rutinos gazdikként azonban a szemetes tartalma azonnal megy ki az udvari gyűjtőbe, esélyt sem adva a kukabúvárkodásra.

Macskás házban nincs gumikígyó

Talán a legváratlanabb, egyúttal a legveszélyesebb mutatványa az volt Vilmosunknak, amikor egy nap a gyerek játék kukacát vadászta le, és az alomtálca tartalmát takarítva kiderült, azt le is nyelte. Ez egy kisebb szilikonfigura volt, és szerencsére több darabban fogyasztotta el a nagy vadász, de ez könnyen életveszélyes állapottá is válhatott volna. Miután egy következő alkalommal a szintén gumiból készült pók lábait kezdte letépkedni, megegyeztünk az utódokkal, hogy többet nem hozunk haza ilyen játékokat.

A szalagokkal is vigyázni kell

Az eset nem egyedi: az ide-oda tekergő, élő zsákmányt imitáló holmik pillanatok alatt felébresztik a vadászösztönt kedvenceinkben. Így a kígyók, kukacok, de a szalagok, zsinórok is potenciális veszélyforrások. Adtunk már hírt olyan cicáról, akinek egy tű fúródott a szájpadlásába, mert egy földre pottyant, befűzött cérnaszálat nyelt le. Hogy elkerüld ezeket a baleseteket, minden ilyesmit nagy körültekintéssel használj az állat közelében. A karácsony közeledtével a dekorációkat is ekképp gondold át, és a csillogó masnik és egyéb szalagok helyett válassz kevésbé figyelemfelkeltő díszeket.

Nagyon szeretnek zsinórokkal, szalagokkal játszani, de azokat le is nyelhetik, emiatt vigyázni kell velük

Széttépett papírok

Egy másik, részben szintén a macskák ragadozó mivoltához köthető jelenség a papírszaggatás. Nálunk főleg a zoomies (amikor a macska kap egy óriási energialöketet, majd fel s alá cikázik a lakásban) idején fordul elő, hogy elkezdi levadászni a földre pottyant füzeteket, papírlapokat is. Majd ezeket néha szét is tépi. A legnagyobb baj a károkozás mellett az, hogy le is nyelhet a papírból, ami nem tesz jót az állat emésztésének. Így ha azt látod, hogy cicád nagyon fel van spanolva, kezdj el vele játszani olyasmivel, ami biztonságos a számára. Ezzel segítesz neki levezetni a túltengő energiáját, le is mozgatod, valamint a közös tevékenységgel a kapcsolatotokat is erősíted. A papírhoz kapcsolódva térjünk ki a macskák kartondobozok, valamint egyéb szűk helyek iránti rajongására.

Ennek magyarázata szintén a múltjukban keresendő, hiszen amellett, hogy ragadozók, egyúttal prédák is voltak a természetben. Így kiemelten fontos volt, hogy jól el tudjanak rejtőzni. Ez garantálta a vadászat sikerét, valamint a saját biztonságukat is. A mai napig ez az ösztön kapcsol be, amikor bepréselik magukat egy kis dobozba, a bevásárlótáskába vagy épp a zoknis fiókba. Ebből csak akkor adódhat probléma, ha olyan helyet választott, ahonnan utána nem tud kijönni. A műanyag szatyrokba például nagyon könnyű belegabalyodni. Vagy ha a gyanútlan gazdi rázárja a szekrényajtót a ruhák közt lapuló cicára.

Nagyon el tudnak bújni

Macskás házban érdemes mindenre felkészülni, és megfigyelni az állat szokásait, hóbortjait, majd ehhez mérten résen lenni, amikor egy ideje nem volt szem előtt a delikvens. Nálunk a gyerekszoba ruhásszekrénye a kedvenc búvóhely, de van, ahol a mosógép vagy a szárítógép dobja. Utóbbiakból pedig sajnos már adódtak tragédiák. Ha kedvenced olyan helyet választ magának, amiből baj lehet, jobb leszoktatni róla, hogy oda bújjon. A mosógépbe például semmiképpen ne engedd bemászni, de más szűk vagy működésbe hozva halálos eszközbe se! Nem rémisztgetünk: szívszorító történeteket mesélnek az állatvédők.

Kíváncsi vagy, cicád miként őrizte meg ösztöneit? Ebből a cikkből kiderül, mennyi számít vadmacskának.

baleset csont elhízás ösztönök vadászösztön zoomies
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!