hirdetés

Fura oka van annak, hogy az afrikai oroszlánok fára másznak

Hangai Lilla

2024. december 7 - Képek: Getty Images Hungary

Ha fára mászó nagymacskára gondolsz, szinte biztosan a leopárd jut először az eszedbe. Mindannyiunk lelki szemei előtt ott lebeg a klasszikus kép, ahogy a pöttyös nagymacska egy antilopot vonszol fel egy fa tetejére, hogy büszkén hirdesse, túljár más ragadozók eszén. Ha az oroszlánokra gondolunk, őket a földön heverészve látjuk magunk előtt nagyokat ásítozva. Alapvetően a testi adottságaik sem támogatják a mászó életmódot, és nem is kifejezetten ügyesek. Mégis, Kelet- és Dél-Afrikában vannak olyan oroszlánpopulációk, amelyek gyakran élvezik a kilátást a lombkorona védelméből.

hirdetés

Máris eláruljuk, hogy ezek az oroszlánok minden kockázat ellenére miért másznak fára.

Nőstény oroszlán élvezi a kilátást

Ezért nem másznak fára az oroszlánok

Már a bevezetőben kiemeltük, hogy bár az oroszlánok ritkán másznak fára, azért néha mégis megteszik. Főleg fiatal korukban, a játék részeként. De akkor is előfordul, hogy ilyesmire vetemednek, ha a leopárdoktól próbálják elcsenni a zsákmányt. A Panthera oroszlánszakértője, Paolo Strampelli például azt is feltételezi, hogy az oroszlánok néha azért is másznak fára a Kafue Nemzeti Parkban, hogy elkerüljék a csípős rovarokat, például a cecelegyeket.

Alapvetően azonban ritka, hogy a faj egyedei rendszeresen másszanak fára, aminek oka elsősorban a testfelépítésükben keresendő. Nagy testük és hosszú lábaik vannak, amely tulajdonságok arra teszi őket alkalmassá, hogy termetes növényevő állatokra vadásszanak a nyílt síkságokon vagy a folyó menti élőhelyeken. Súlypontjuk túl magasan van ahhoz, hogy magas fákat másszanak meg, ráadásul gyakran túl nehezek is ahhoz, hogy felkapaszkodjanak azokra. Ne feledjük, egy felnőtt hím oroszlán akár 150–250 kg is lehet, egy nőstény pedig 100–150 kg, amely jellemző csak még veszélyesebbé teszi a mászást. Mindezt tetézi, hogy gerincvonaluk rendkívül egyenes, lapocskacsontjuk pedig merev, akár egy fadarab, ami szintén nehezebbé teszi a mászást. Nézzük csak meg például a házi macskákat vagy a leopárdokat: mindkettőnek íves a gerincvonala, a lapockacsontjuk pedig rugalmasan mozdul.

Erről a kolbászfáról nem csak termések lógnak

Akkor ezek az oroszlánok miért másznak fára?

Afrika több nemzeti parkjában is élnek olyan oroszlánpopulációk, amelyek azonban híresek a famászó tehetségükről. Az ugandai Ishasha-völgyben és a tanzániai Manyara-tó Nemzeti Parkban számos ilyen esetet dokumentáltak. Mi lehet vajon ennek a viselkedésnek az oka?

A Panthera nyugat- és közép-afrikai regionális igazgatója, dr. Philipp Henschel úgy véli, hogy amikor az oroszlánok fára másznak, annak oka elsősorban a fák szerkezetében keresendő. A szakértő azért is jutott erre az álláspontra, mert tudvalevő, hogy a fa morfológiája (alaktan) azt is befolyásolja, hogy a leopárdok melyeket választják ki. Míg Kelet- és Dél-Afrikában gyakran másznak mérsékelten magasra növő fákra, az afrikai trópusi esőerdők nagyon magas fáira – ahol szintén előfordulnak ezek az állatok – már ők sem tudnak felmászni. Valószínű, hogy ugyanez a szabály érvényes lehet az oroszlánokra is.

Ebből a videóból láthatod, hogyan mozognak ezek a nagymacskák az ágak között:

Az Okavango-delta oroszlánjai

Az Okavango-deltában is él egy populáció, amelynek egyedi gyakran másznak fára. A szakértők megfigyelései szerint ez egy szezonális jelenség mindenképpen. Akkor lettek ugyanis figyelmesek elsőként a dologra, amikor a hőmérséklet rohamosan emelkedni kezdett. Ezáltal pedig a kellemetlenséget okozó rovarok száma is. Ráadásul a fákon a levegő mozgását is jobban érzékelhetik ezek az állatok, ami nem elhanyagolható előny, hiszen a területen a nyári hónapokban (decembertől februárig) a nappali hőmérséklet 40 °C körül van.

Aztán persze ott vannak az idegesítő kölykök is. Persze csak viccelünk, de valószínűleg sokan ismerjük azt az érzést, amikor csak néhány nyugalmas percet szeretnénk magunknak mindenféle zavaró tényező nélkül. Az oroszlánokat megfigyelő tudósok úgy sejtik, hogy a faj hölgytagjai azért is másznak olykor fára, hogy kiélvezhessék a nekik is kijáró énidőt.

A megfigyelések szerint tehát a pampák királyai és királynői egyszerűen alkalmazkodtak a körülményekhez, és felmásznak a fákra, mert megtehetik.

nagymacska oroszlán vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!