Horgolt sapkák segítségével mérik a macskák agyhullámait
2025. január 8 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 8 - Képek: Getty Images Hungary
Macska barátaink híresek a kevésbé együttműködő természetükről. Ennek köszönhető többek között az is, hogy a róluk készült kutatások körülbelül 30 évvel vannak lemaradva a kutyákéhoz képest.
Mi mindig is azon a véleményen voltunk, hogy egyelőre csak nem találták még meg azokat az eszközöket, amelyekkel őket is közös munkára lehetne ösztönözni. Így le a kalappal – vagy ebben az esetben stílusosan a sapkával – a Montréáli Egyetem állatorvosi kara előtt, akik kevésbé ortodox módon gondolkodtak, amikor a macskákat érintő tesztekre került a sor.
Fée volt a tesztek egyik résztvevője:
A Montréali Egyetem kutatói megalkották az első olyan elektródákkal ellátott horgolt sapkát, amely a macskák agyi aktivitásának mérésére szolgál. Az aranyos megjelenésükön túl ezek az egyedi készítésű gyapjú fejfedők lehetővé teszik, hogy először végezzenek EEG-vizsgálatokat cirmos barátainkon anélkül, hogy altatniuk kellene őket. Ezek az elektródákkal teli sapik segítenek meghatározni, hogy a krónikus fájdalmat tapasztaló cicák hogyan reagálnak kellemes hangokra és illatokra.
A horgolt macskasapka egy laboratóriumi probléma gyakorlati megoldásaként született meg. A kutatók kezdetben azt szerették volna kideríteni, hogy az EEG-vel, vagyis az elektroenkefalográfiával képesek-e azonosítani az oszteoartritiszben, vagyis a krónikus és rendkívül fájdalmas degeneratív ízületi betegségben szenvedő cicák agyi jeleit. (A betegség világszerte a macskák körülbelül negyedét (25,6%-át) érinti.) Ehhez azonban meg kellett találniuk a módját annak, hogy az EEG-gépet – amely lényegében összekapcsolt elektródák összessége – rögzítsék a vizsgálati macskák fejbőréhez. Korábbi tanulmányok már sikeresen alkalmaztak EEG-gépeket mélyaltatásban lévő macskákon. Ám jelen esetben fontos volt, hogy természetes, tudatos állapotukban figyelhessék meg az állatokat.
Bárki, akinek volt már dolga macskákkal, az tudja jól, hogy kedvenceink és bármely kábel találkozása ritkán sül el pozitívan. Amikor a kutatók először próbálták az elektródákat a macskák fejére helyezni, az állatok vagy lerázták őket, vagy a mancsukkal lepiszkálták azokat. Voltak, akik játszottak velük, mások személyük elleni támadásnak vélték. Miután a vezetékek folyamatos cseréje miatt a kutatók kérdőre vonták létezésük értelmét, úgy döntöttek, hogy a YouTube közösségét hívják segítségül. Itt találták meg végül is az inspirációt egy macskáknak való sapka horgolásáról készült oktatóvideóban. Néhány egyetemi hallgató és sok türelem segítségével a kutatók végül egyedi készítésű gyapjúsapkákat alkottak, amelyek belsejébe rejtették az elektródákat. Ezzel pedig a montréáli kutatócsapat első lett a világon, akik éber macskákon végeztek EEG-vizsgálatot.
Ha rendszeresen olvasol bennünket, akkor valószínűleg tudod, hogy a kizárólag esztétikai szempontból való öltözékeknek nem vagyunk hívei. Sem a kutyák, sem a macskák esetében. Azt azonban be kell vallanunk, hogy ezek a fejfedők egy kissé meglágyítottak bennünket. Bár ennek ellenére továbbra is azt javasoljuk, hogy csak akkor ruházd kedvencedet, ha valóban komoly, az ő érdekét szolgáló indok van erre.
A Journal of Neuroscience Methods című folyóiratban novemberben közzétett tanulmányban 11 oszteoartritiszben szenvedő macskát vizsgáltak; 6 nőstényt és 5 hímet. Mindegyiküket egy félhomályos, hőmérséklet-szabályozott szobában helyezték el, amelyben macskafák, ágyak és kaparófák is voltak. Persze így is akadt cica, aki minden óvintézkedés és kényelem ellenére is lerázta a sapit, egyikük pedig olyannyira ellazult, hogy végigaludta a teljes tesztet.
A kisebb komplikációkat leszámítva a sapkákat általában sikeresnek ítélték. A kutatók immár ezen neminvazív módszer birtokában a következő lépésként azt vizsgálják, hogy bizonyos nyugtató ingereknek való rövid kitettség mutat-e változásokat a fájdalomhoz kapcsolódó macska agyi aktivitásban. A kutatók hangsúlyozták, hogy az eredmények „új lehetőségeket nyitnak a krónikus fájdalom és annak érzékszervi beavatkozásokkal történő módosításának vizsgálatában a macskáknál”.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek