hirdetés

Miből tudhatod, ha cicád rákos betegséggel küzd?

Berek-Halász Beáta

2025. január 10 - Képek: Getty Images Hungary

A macskák teste apró sejtek millióiból áll, amelyek energiát biztosítanak, DNS-t tartalmaznak, és számos funkciót látnak el, például a fertőzések leküzdésében is szerepük van. A sejtek osztódnak, növekednek, és esetenként megsérülhetnek, kóros sejtnövekedést eredményezve. Ez daganat kialakulását okozhatja. Azonban a kóros sejtnövekedés nem minden esetben rosszindulatú.

hirdetés

A rák a macskák egyik vezető halálozási oka, és daganataiknak körülbelül 30-40%-a rosszindulatú. Megjelenésének valószínűsége az életkor előrehaladtával növekszik, és különféle ráktípusok érinthetik kedvenceinket is. A prognózis a daganat típusától, stádiumától és a macska általános egészségi állapotától is függ.

Beteg szürke macska

A leggyakoribb rákos megbetegedések

Limfóma: a macskák leggyakoribb ráktípusa, amely a limfocitáknak nevezett fehérvérsejteket érinti, amik az egész testben megtalálható limfoid szövetet alkotják. A macskáknál a gyomor-bél traktus, a vesék és a nyirokcsomók érintettek általában.

Mastocytoma: a hízósejtes daganatok hízósejtekből fejlődnek ki, amelyek a csontvelőben keletkeznek, és keringenek az egész testben. Ez a bőr leggyakoribb ráktípusa. Megjelenése sokféle lehet, ami nehezíti a felismerését.

Leiomyosarcoma: a lágyszöveteket érintő rák eléggé ritkának mondható, azonban igen fájdalmas típusa a betegségnek, amely a gyomor és a belek izmait is érinti.

Fibroszarkóma: a fibroszarkóma olyan lágyszöveteket érint, mint az izom és a kötőszövet. Általában lassan terjed, de lokálisan agresszív lehet.

Emlőmirigy-karcinóma: az ilyen típusú daganatok gyakrabban fordulnak elő nem ivartalanított nőstényeknél. Az olyan hormonok, mint az ösztrogén és a progeszteron, szerepet játszanak az emlőfejlődésben, és sajnos a rák kialakulásában is.

Osteoszarkóma: csontrák, amely a macskák csontvázát érinti; lokálisan agresszív és fájdalmas típus.

Fehér macska plüssmedvével, narancssárga pulóveren

Ceruminus adenokarcinóma: a macska verejtékmirigyében alakul ki, és gyakran a hallójáratban fordul elő.

Melanóma: ez a típus a bőrön vagy a szájüregben is előfordulhat. Sajnálatos módon agresszív műtétet és/vagy sugárkezelést és kemoterápiát igényelnek. Általában fogászati ​​betegségekre utaló jeleket mutatnak, mint a rossz lehelet és az étvágycsökkenés.

Mieloproliferatív neoplazma: a mieloproliferatív daganat a vérrák egy fajtája, amely a csontvelőből indul.

Laphámsejtes karcinóma (SCC): a macskák leggyakoribb bőrdaganata, gyorsan növekszik.

Hemangioszarkóma: egy gyorsan növekvő daganat, amely a véredénysejtekből fejlődik ki, és belső vérzést okozhat.

Átmeneti sejtkarcinóma: a rák ezen fajtája a húgyúti daganatok leggyakoribb típusa, amely általában a húgyhólyagot érinti, és gyakran a húgyúti fertőzéshez hasonló tüneteket okoz.

Macska állatorvosnál

Méhrák: a méhdaganatok a macskák esetében elég ritkák, és jellemzően a középkorú és/vagy idősebb macskákat érintik. A kezelés magában foglalja a méh sebészeti eltávolítását (ovariohysterectomia), amelyet általában ivartalanításnak neveznek.

Petefészek-daganatok: nem gyakoriak a macskák esetében, de hajlamosak áttétképződésre (terjedésre). Gyakran előfordul, hogy a petefészkek más típusú rákos megbetegedések metasztázisának (áttét) helyei. A kezelés magában foglalja a petefészkek műtéti eltávolítását, mint az ivartalanítás esetében.

A rák általános tünetei

Rákbetegség során a macskák többféle tünetet mutathatnak, egyeseknél dudor vagy ismeretlen duzzanat, nem gyógyuló seb, duzzadt nyirokcsomók vagy rendellenes vérzés jelentkezhet.

Rengeteg tünet nem specifikus, beleértve az alábbiakat:

  • hasfeszülés;
  • viselkedésbeli változások vagy egyéb neurológiai problémák, például görcsrohamok;
  • köhögés vagy légzési problémák;
  • súlygyarapodás vagy -csökkenés;
  • sápadt íny;
  • letargia;
  • hányás, hasmenés;
  • nyelési nehézség;
  • vizelet- vagy székletürítési nehézségek;
  • rossz lehelet;
  • sebek;
  • puffadás;
  • vér a székletben vagy a vizeletben.

Minden esetben, amikor bármi szokatlant tapasztalunk, haladéktalanul forduljunk állatorvosunkhoz!

Beteg cirmos fekszik

A rák kialakulásának okai

A rák gyakran ismeretlen okokból alakul ki, de számos tényező befolyásolhatja, többek között:

  • életkor;
  • vírusok és fertőzések;
  • vegyi anyaggal és toxinnal való érintkezés;
  • genetika;
  • DNS-mutációk;
  • UV-sugárzás vagy egyéb környezeti tényezők;
  • fajta (például a sziámi és a perzsamacskák hajlamosabbak a betegségre);
  • macskaleukémia-vírus (FeLV);
  • macska-AIDS (FIV);
  • törések vagy sérülések miatti eszközbeültetés, már meglévő csontbetegség, korábbi besugárzás.

A diagnózis felállítása

Az állatorvos először a macska teljes kórtörténetének áttekintésével kezdi. Hasznos lehet, ha nyomon tudjuk követni a tüneteket. A diagnózis felállítása általában fizikális vizsgálattal történik. Első körben tapintással vizsgálódik az orvos, majd ha valamilyen rendellenes duzzanatot érzékel, biopsziát javasolhat. Mindez betekintést nyújt abba, hogy a rák hogyan fejlődik, akár jó, akár rossz irányba.

Ezt általában vér- és vizeletvizsgálat követi, amellyel egy adott szervre vagy testrészre szűkíthetik a problémát. Endoszkópiát is végezhet a doktor. Továbbá a röntgen és az ultrahanggal történő képalkotás is javasolt lehet a mellkasi vagy hasi daganatok kiszűrésére. A diagnózis felállítása után további vizsgálatok céljából onkológus felkeresését javasolhatja a kezelőorvos. A prognózis a rák típusától és stádiumától függően változik.

Beteg cicával egy lány

Előfordulhat, hogy egyes macskák, akik nem elég egészségesek a szedációhoz vagy érzéstelenítéshez, így nem vethetők alá fejlettebb vizsgálatoknak, mint például a CT vagy az MRI-képalkotás, vagy akár a biopszia.

A rák általános kezelése

A macskák esetében általában több lehetőség is van a rák kezelésére: műtét, sugárkezelés, kemoterápia, immunterápia és fotodinamikus terápia. Egyes rákos megbetegedések csak és kizárólag egyfajta kezelésre reagálhatnak, míg mások esetenként az összes kezelési mód kombinációját is igényelhetik.

Előfordulhat, hogy egyes macskák nem elég egészségesek ahhoz, hogy kibírják a kezelést, ebben az esetben a palliatív ellátás célja a fájdalom és a panaszok mérséklése a jobb életminőség érdekében.

A doktor felírhat fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszereket, speciális diétát, folyadékterápiát, valamint vérátömlesztést javasolhat.

Egy rákos cica gondozása kihívást jelent, ami igazán megterhelő mind fizikailag, mind érzelmileg. Azonban soha ne feledkezzünk meg a mindennapi játékról, szeretetről, foglalkozásról és együttlétről sem.

Amikor pedig romlik kis barátunk életminősége – nem eszik, nem iszik, fájdalmai vannak, láthatóan fél és szorong –, készüljünk fel, és tudjuk, mikor van itt a búcsú ideje. Bármennyire is fájdalmas, kedvencünknek enyhülést, fájdalmainak végét jelenti ez a lépés. A döntés meghozatalában az állatorvos fog segíteni.

Macska állatorvosi vizsgálata

Megszívlelendő tanácsok

  • Korlátozzuk az UV-sugárzást, amennyire tudjuk.
  • Ivartalanítsuk cicánkat.
  • Vigyük el az éves, időskorban a féléves szűrésekre.
  • Probléma esetén azonnal forduljunk orvoshoz.
daganat ivartalanítás rák rák jele
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!