11 jel, amiből tudhatod, hogy cicád szorosan kötődik hozzád
2025. január 13 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 13 - Képek: Getty Images Hungary
Gyakori tévhit, hogy macskák önző és önfejű ösztönlények. Az valóban igaz, hogy nem mindig könnyű elnyerni egy macska szeretetét, azonban amikor egy cica bizalmat szavaz nekünk, biztosak lehetünk benne, hogy valamit nagyon jól csinálunk!
Aki vette a fáradságot, és valóban szánt arra időt, hogy közel kerüljön egy macskához, az megtapasztalhatta, hogy kifejezetten ragaszkodó állatokról van szó, akik képesek őszintén szeretni a gazdájukat. Hogy csak saját példámból merítsek, a mi Lujzánk kóbor cicaként toppant az életünkbe. Nagyon hosszú folyamat volt, mire egyáltalán a közelébe férkőzhettünk. A simogatásról már ne is beszéljünk; esélyünk sem volt ilyesmire. Örültünk, ha az ennivalót elfogadta. Ma pedig már ő a legbújósabb, a legbarátságosabb, a legszerethetőbb cica a Földön! Na jó, persze tudom, mindenkinek a sajátja az. De tényleg rengeteget változott, már-már szinte mint egy kutya, úgy viszonyul hozzánk. Rá is aggattuk a cica-kutya jelzőt! Elmondom máris, milyen jelek utalnak arra, hogy a kötődés cica és ember között valódi és mély!
Doromboló barátaink sokkal finomabban mutatják ki szeretetüket, bár ez nem jelenti azt, hogy a macskák és az emberek közötti kötődés gyengébb lábakon állna, mint a kutyák és az emberek között lévő. Ez csak azt jelenti, hogy keményebben kell dolgoznunk azon, hogy megértsük cicánk szeretetnyelvét és határait, hogy ezáltal bizalmi viszonyt építhessünk ki.
Kedvenceink testbeszéde, viselkedés és hangadása gyakran sokat elárul a bizalom és a szeretet szintjéről. Ezen viselkedésformák ismerete és megértése segíthet abban, hogy erős, szeretetteljes köteléket alakítsunk ki szőrös barátunkkal. Segítségül összegyűjtöttük a leggyakoribb szeretetjeleket, amelyeket a cicák közvetíthetnek felénk!
Azt mondják, hogy a szem a lélek tükre, és ezt a cicák pontosan tudják. Sokan elsősorban a szemkontaktust használják gazdáikkal szemben, hogy kifejezzék a rajongásukat. A lassú pislogás a puszi macskás változata sok szakértő szerint. Próbáld ki te is, pislogj lassan kedvencedre, hogy így viszonozd a szeretetét.
Amikor a cicák a fejüket a fejünkhöz vagy az arcunkhoz dörzsölik, tulajdonképpen egy szociális viselkedést demonstrálnak, amely cicakorban alakul ki, az alomtársakkal és az anyjukkal történő kommunikáció során. Ilyenkor a fejükön található feromonmirigyekkel meg is jelölnek bennünket, hogy ezzel jelezzék a környezet számára, hogy a sajátjuknak tekintenek.
A cicák szeretetük kifejezéseként ápolják egymást, és ez a viselkedés a bizalom kialakulásakor az emberre is kiterjed. Macskásként sokszor tapasztalhatjuk, hogy megnyalnak minket, vagy megengedik, hogy fésüljük a bundájukat.
Figyeljünk azonban a gyors farokcsóválásra, morgásra vagy sziszegésre, mert az ápolás, különösen a fésülés, esetenként túlstimuláló lehet.
A macskák általában a mellső mancsaikkal dagasztanak. Ezt a viselkedésformát is cicakorukból hozzák magukkal; így masszírozzák az anyjukat, miközben szopiznak. Úgy tartják, hogy a dagasztás a stressz csökkentését és a relaxációt elősegítő endorfinok felszabadításával nyugodttá teszik őket. Jellemzően akkor is végzik ezt a tevékenységet, ha gyengéden megsimogatjuk őket.
A bizalom legfelsőbb jelének tekintik, ha a macskák a hátukra fekszenek, és a hasukat is megmutatják. Ilyenkor a legnyugodtabb állapotukban találhatjuk őket. Ez persze nem azt jelenti, hogy azonnal álljunk neki a hassiminek. Egyszerűen csak azt kommunikálják kedvenceink ilyenkor, hogy biztonságosan érzik magukat ahhoz, hogy felfedjék testük egyik legérzékenyebb részét.
A macskák gyakran dorombolnak elégedettségük kifejezésére, amikor a közelünkben pihennek vagy amikor megsimogatjuk őket. Azonban akkor is dorombolhatnak, ha idegesek, de ez már egyéb testbeszéddel is társul. Ilyenkor a fülüket hátracsaphatják, a fejüket lehajthatják, gyorsan csóválhatják a farkukat, és el is bújhatnak.
Ha az ajtóban várnak, amikor hazaérkezünk, hiányoztunk nekik. Ahogy belépünk az ajtón, lábunk közé sétálva, farkukat a lábszárunk köré tekerik, amit néha nyávogás és gyors farokrázás is kísérhet. Azonban mást is jelezhetnek így: például, hogy készen állnak az evésre, friss vízre van szükségük, vagy az alomtálcát ki kell tisztítani. Ezért ezeket mindenképpen ellenőrizd!
A macskák gyakran követik azokat, akiket szeretnek és akikben megbíznak. Ez hasonlít a bejárati ajtónál történő üdvözléshez.
A macskák számos alkalommal használják a farkukat arra, hogy kifejezzék gazdáik iránti rajongásukat. Egy elégedett macska gyakran tartja a farkát függőleges helyzetben, amelynek legvége egy kis kampót formál. Amikor mellettünk fekszenek, és nyugodtak, a lassú, előre-hátra történő farokcsóválás során sokszor megérintenek minket ezzel a testrészükkel.
A macskák szívükben vadászok, bárhol is éljenek, így időközönként még a benti állatok is elkaphatnak egy röpködő rovart, amit ajándékként prezentálnak a gazdiknak. Habár ennek nem mindig örül a gazdi – főleg, ha a lábtörlőjén egy kimúlt egér várja –, valójában a szeretet és a büszkeség jele. Kis kedvenceink, ezt játékokkal is megteszik, ha nincs lehetőségük élő zsákmányra vadászni.
Azok a macskák, akik úgy döntenek, hogy rajtunk vagy a közelünkben alszanak, szintén a bizalmat és szeretetet mutatják. Azok a cicák, akik megelégszenek azzal is, ha csupán a gazda közelében szunyókálhatnak, szintén azt jelzik, hogy biztonságban érzik magukat.
1.) Játsszunk mindennap: Szalagpálcás játékokkal, apportírozással, kisállatbarát buborékfújóval, vagy bármi biztonságossal, ami macskánk kedvel. Négylábú barátaink így szórakoztató, kiszámítható élményekkel fognak társítani minket, ami erősíti a köteléket.
2.) Tanítsuk meg trükkökre: A mentális gazdagítás szintén fontos a stressz csökkentése és a cicák elégedettségének fenntartása érdekében. Különösen akkor, ha kizárólag benti tartásban él az állat. Próbáljunk meg naponta 15 percet tölteni azzal, hogy trükköket tanítunk neki, és jutalmazzuk őket. Azonban érdemes figyelni arra, hogy a trükkök tanulása nem minden macskának tetszik; ha úgy látjuk, hogy inkább stresszeli, mint szórakoztatja, ne erőltessük!
3.) Hagyjuk, hogy közel legyenek hozzánk: Engedjük, hogy kis barátaink irányítsák, hogy mennyi fizikai szeretetet és társas érintkezést várnak tőlünk. Sok macska tűri az összebújást gazdájával, azonban ez nem jelenti azt, hogy feltétlenül élvezi is.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek