Így válassz macskahordozó hátizsákot
2025. január 17 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 17 - Képek: Getty Images Hungary
A tradicionális hordozókat látszólag felváltják a macskahordozó hátizsákok, amik kényelmes megoldást biztosíthatnak mindkét fél számára.
Aki vitte már cicáját macskahordozóban, és nem autóval közlekedett, az tudhatja, hogy nem a legkényelmesebb megoldás, főleg egy nehezebb állatnál. Egy-egy alkalmat természetesen még kibír az ember, például ha éppen az állatorvosi rutinvizsgálatra viszi a kedvencet. Ám ha valaki gyakrabban szeretné szállítani macskáját, mondjuk szeretne vele világot látni, akkor már érdemes lehet elgondolkodni alternatív megoldásokon. Ilyen lehet egy macskahordozó hátizsák, ami lényegesen megkönnyítheti kedvencünk utaztatását. Ám az aggódó gazdiban felmerülhet a kérdés: mire kell figyelni a hordozó kiválasztásánál? Melyik lesz a legoptimálisabb a kedvenc számára? A következőkben ezekre segítünk választ találni.
Ha rákeresünk a macskahordozó hátizsákokra, rögtön rengeteg lehetőséggel találjuk szembe magunkat. Hogy melyik a legjobb, az mindig az adott cicától függ, ám vannak olyan támpontok, amelyek alapján el tudjuk dönteni, hogy a mi cicánk számára melyik lenne a legideálisabb választás.
Két aspektust fontos figyelembe venni. Az egyik a hordozó stílusa, kialakítása, a másik pedig, hogy a választott táska mennyire illeszkedik kedvencünk méreteihez. A második szempont viszonylag egyértelmű. Fontos, hogy ne legyen túl nagy a táska, hogy ne csúszkáljon benne a cica, ám ne is legyen túl kicsi. Ennek ellenére a macskák általában kényelmesebben és biztonságosabban érzik magukat a „kuckósabb” hordozókban, csak az a lényeg, hogy az állat könnyedén meg tudjon fordulni a táskában, ha éppen ahhoz van kedve. Nyilvánvalóan fontos a táska súlya is, így vásárlás előtt erről is érdemes tájékozódni.
Az első szempontra visszatérve, főleg két lehetőség áll rendelkezésünkre (illetve ezek keverékei): a puhább falú táskák, illetve a buborék formájú hordozók, amelyek keményebb falakkal és „ablakkal” rendelkeznek. Mindkét esetben elérhetőek olyan változatok, amelyek bővíthető kialakítással rendelkeznek. Tehát van egy olyan részük, ami kihajtható, és kvázi kifutóként funkcionál. Az ilyen táskák akkor lehetnek kifejezetten előnyösek, ha az ember hosszabb távokon utazik cicájával, mondjuk, vonattal, és szeretné, hogy kedvence kényelmesen le tudjon feküdni, mintha csak egy tradicionális hordozóban lenne. Illetve akkor is jól jöhet ez a kialakítás, ha kedvencünket még nem tudjuk pórázon sétáltatni, de a pihenőknél szeretnénk egy kis extra mozgásteret biztosítani számára.
A buborék formájú hordozók a jellegzetes, buborék formájú ablakukról kapták a nevüket. (Elsősorban külföldön becézik így ezt a típust.) Ez a kis ablak lehetőséget biztosít a cicának arra, hogy egy biztonságos buborékból szemlélje a külvilágot anélkül, hogy bármi is elhomályosítaná az elé táruló látványt. Ma már egyre több olyan hordozó van, ami nemcsak egy kis ablakkal rendelkezik, hanem az egész elülső panel ebből az átlátszó műanyagból készül. Ezeket néha kapszulahordozóként is emlegetik. Bár így valóban nagyobb felülete van a macskának arra, hogy megfigyelje a környezetét, ezt nem minden cica fogja értékelni. Abból a szempontból talán előnyösebb a buborékdizájn, hogy nagyobb védett hely van benne, ahová visszavonulhat a cica. Elképzelhető ugyanis, hogy van olyan bajszos, aki nagyobb biztonságban érzi magát egy ilyen típusú macskahordozó hátizsákban, pontosan azért, mert nem olyan nyitott, nem érzi magát annyira kiszolgáltatva a környezetnek.
Elég kemény (belülről általában párnázott vagy keményebb habszivacsból készült) falai vannak, így az ilyen macskahordozó hátizsákok stabilabbnak, strukturáltabbnak érződnek puha falú társaiknál. Természetesen elegendő szellőzőnyílással rendelkeznek, így a zártabb tér ellenére mégis elég levegő jut el a macskához. Egyik előnye a puha falú társaihoz képest, hogy általában vízállóbb, illetve ha a jövőben valaki tömegközlekedési eszközön is szeretné szállítani kedvencét, valamennyivel jobban védi a cicát.
A puha falú macskahordozó hátizsákok igazából nem árulnak zsákbamacskát, közel azt nyújtják, amire az ember a név alapján gondolna. Fontos kiemelni, hogy a jó minőségű táskáknál a puha fal nem azt jelenti, hogy nincs semmi tartása, és ráborul a macskára. Erős anyagból kell készülniük, amit általában megerősítenek, vagy legalább úgy alakítják ki őket, hogy legyen valamennyi tartásuk. A szellőzést és a kilátást hálós ablakok biztosítják.
Hátránya lehet, hogy ez a hálós anyag sérülékeny, így figyelni kell kedvencünkre, hogy ne próbáljon meg kiszökni belőle. Előnyei közé tartozik, hogy könnyebb, és általában több szellőzőnyílással rendelkezik, így a melegebb időben valószínűleg jobb választásnak bizonyul. Illetve ha egy cica nem szereti a keményebb falakat (esetleg azért, mert nincs jó tapasztalata a szűkebb helyekkel, vagy túlságosan limitálónak érzi), akkor a puhább falú táskák kiváló lehetőséget biztosíthatnak ennek áthidalására.
Érdemes olyan macskahordozó hátizsákot választani, aminek biztonságos a zárási mechanizmusa; mondjuk a kinyitható részek nem tépőzárral csukódnak, hanem cipzárral. Továbbá, ha cicánk egy igazi Houdini, akkor az is szempont lehet, hogy zárhatóak-e a cipzárak, illetve hogy van-e a táskában becsatolási lehetőség, amihez hozzákapcsolható a bajszos hámja. Ez extra védelmet nyújt, így még akkor is a hordozóban marad a macska, ha annak ajtaja esetleg kinyílik. (Bár, mint tudjuk, a cicák igazán tehetségesen ki tudnak bújni akár a hámokból is, így az is egy külön történet, hogy ebből kiválasszuk a lehető legbiztonságosabbat.) Fontos, hogy a táska minőségét is ellenőrizzük. Mennyire erős az anyag, mennyire stabil a varrás, és a többi. Ez online vásárláskor nyilván nehezebb, de mielőtt még nekivágnánk kedvencünkkel a nagyobb kalandoknak, ezeket mindenképpen érdemes lecsekkolni.
Bármelyik dizájnt is választjuk, fontos, hogy az utazás során többször is ellenőrizzük kedvencünket. Nézzük meg, hogy biztonságosan utazik-e, nincs-e túl melege, a szellőzőnyílások nincsenek-e elzárva (esetleg egy berakott takaró miatt).
Az, hogy sikerült kiválasztani a megfelelő méretű és stílusú, cicánk számára biztonságos hordozót, még csak félsiker. Hiszen hozzá kell szoktatni kedvencünket az új eszközhöz még azelőtt, hogy kitennénk a lábunkat a házból, hátunkon a macskánkkal. Szerencsére ez egy igazán egyszerű folyamat, és nem igényel mást, mint türelmet és egy kis tervezést. Először is érdemes egy elérhető helyen hagyni a táskát, kinyitva, hogy cicánk magától felfedezhesse, esetleg belefeküdjön. A mindennapokban többször is gyakoroljuk vele, hogy jutalomfalat ellenében bemásszon a hátizsákba. Esetleg még bele is szórhatunk egy kevés jutalomfalatot, hogy több ideig ott maradjon, így is szokva az új eszközt. Sőt, még a játékba is bevonhatjuk a táskát valamilyen módon, vagy befújhatjuk feromonos sprayvel.
Ha cicánk már magabiztosan belemászik a macskahordozó hátizsákba, akkor elkezdődhet a következő fázis, amelyben még mindig házon belül gyakorlunk. Itt a lényeg az lenne, hogy hozzászoktassuk kedvencünket ahhoz, hogy felvesszük a hátizsákot (vele együtt), és beltéren, ismert környezetben körbejárunk vele. Végül elkezdhetünk kint az utcán is kisebb távokat megtenni, lehetőleg úgy, hogy ne terheljük túl rögtön a cicánkat a város különböző zajaival és ingereivel. A fokozatosság kulcsfontosságú, nemcsak a kutyák tanításában, de a macskákéban is.
Ha a cica jól veszi az akadályokat, és a macskahordozó hátizsák célja az volt, hogy a bajszos különböző kalandokon elkísérjen, akkor a következő lépés a pórázhoz, illetve a hámhoz való hozzászoktatás, továbbá ezekből is a megfelelő eszközök kiválasztása.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek