hirdetés

A macskaharapás okai: mit tehetsz ellene?

Berek-Halász Beáta

2025. február 3 - Képek: Getty Images Hungary

Miért harapnak a macskák? A macskák haraphatnak játék közben, figyelemfelkeltés céljából, vagy azért, mert stresszesnek, illetve fenyegetve érzik magukat. A cicák harapdálnak, mancsaikkal tapogatóznak, hogy felfedezzék a világot. Ezek mind természetes viselkedési formák.

hirdetés

Mivel a harapás sérülést okozva fájdalmas lehet, fontos, hogy megtanítsuk kedvencünket, ne harapjon meg se minket, se más embereket. Nézzük meg, miért harap a macska, és mit tehetünk ellene!

Lényeges különbséget tennünk a kölyök- és a felnőtt macska harapása között

Harapós a macskám

A felnőtt macskák és kiscicák különböző okokból haraphatnak, ezért lényeges különbséget tennünk ezek közt, hogy megelőzhessük a problémát. A kiscicák gyakran harapnak fogzáskor, kíváncsiságból vagy játékosságból, míg a felnőtt macskák inkább más okokból teszik ugyanezt. Ezek az alábbiak lehetnek:

1.) A tanulás hiánya

A cicák a többi cicával és az anyjukkal való interakció révén tanulják meg a jó modort, és azt, miként szabad játszani. Azonban gyakran előfordul, hogy a kölykök új otthonba kerülnek, mielőtt megtanulnák ezeket a fontos leckéket, így gazdáiknak kell megtanítaniuk őket. Még egyes felnőtt macskáknál is előfordulhat, hogy nem tudják, a fogak és a karmok fájdalmat okozhatnak.

2.) Játék

A macskák más macskákkal való játék közben harapdálhatnak és karmolhatnak, és ezt a viselkedést átvihetik az emberekkel való játékba is. Néhány macskát elragad a móka, és nem veszi észre, hogy túlságosan erősen harap. Máskor pedig kedvencünk lehet, hogy túlságosan izgatottá válik, és védekezni kezd.

Játék közben is felpöröghet kedvenced

3.) Túlstimuláció

Néhány macska egy bizonyos pontig élvezi a simogatást, majd egyszer csak a semmiből megharap. Vagyis úgy tűnhet, hogy a semmiből érkezett a támadás. A simogatási agresszió zavarba ejtő az emberek számára, de gyakran azért történik, mert a macska túlstimulált. Kedvenceink testbeszédükkel finom jeleket is küldhetnek, hogy nem akarnak több simogatást, azonban ezeket az apró jeleket könnyen figyelmen kívül hagyhatjuk. Emiatt érhet váratlanul az effajta védekezés.

4.) Önvédelem és félelem

A legtöbb állathoz hasonlóan a macskák is haraphatnak azért, hogy megvédjék magukat. Néhányan azért harapnak, hogy megállítsák az emberek vagy más állatok nem kívánt cselekedeteit vagy viselkedését, különösen, ha ez a módszer a múltban eredményes volt. Csak hogy említsünk egy példát: ha korábban karomvágás közben megharapott, és te erre abbahagytad a műveletet, akkor úgy gondolhatja, hogy ez egy hatékony eszköz a kezében.

5.) Átirányított agresszió

Amikor a macskák agressziót mutatnak az emberekkel szemben, előfordul, hogy valami más miatt feldúltak. Kis szőrös barátaink territoriális állatok, így zavarhatja őket egy másik állat vagy személy megjelenése az otthonotokban. Ha ilyenkor mi vagyunk a cicához legközelebb álló személy, előfordulhat, hogy minket harap meg. Továbbá kedvenceink frusztráltak lehetnek, ha nem tudnak odakint elérni egy madarat vagy rovart, így ezeket az érzéseket is ránk irányíthatják.

Előfordulhat, hogy kedvencünk minket harap meg egy másik állat helyett

6.) Figyelemfelhívás

Egyes macskák esetében a harapás egyfajta kommunikációs eszköz a figyelemért; nyávogás helyett inkább harapnak. Ha a macska megharapdál minket, majd megpróbál elvezetni egy tevékenységhez, például az eledeles tálhoz vagy egy játékhoz, jelezni akar számunkra.

Ha játék közben megharap, hagyjuk abba a mókázást!

7.) Szeretet

Akár hisszük, akár nem, néhány macska szeret „szeretetharapásokat” adni gazdájának. Amikor a macskák szeretettel harapnak, gyakran meg is nyalnak; ezek olyan cicapuszifélék. Ezek többnyire finom, óvatos harapdálások, és csak ritkán okoznak fájdalmat.

8.) Fájdalom vagy betegség

Szinte bármilyen betegség okozhat fájdalmat vagy kellemetlenséget az állatnak, és ha ilyenkor úgy érünk kedvencünkhöz, hogy az fáj neki, arra harapással reagálhat. Mielőtt azt feltételeznénk, hogy macskánk viselkedési problémából kifolyólag harap, forduljunk állatorvoshoz, hogy kizárjuk az egészségügyi problémákat!

A játék közbeni harapás a szeretet kinyilvánítása is lehet

Mit tegyünk a játék közbeni harapásokkal?

  • A legjobb reakció, ha abbahagyjuk, amit éppen csinálunk.
  • Figyeljük meg szőrös barátunk testbeszédét, és derítsük ki, miért történt az inzultus.
  • Segítsünk macskánknak megnyugodni.
  • Adjunk ki hangot, és húzzuk el a kezünket, ahogy egy másik macska tenné.
  • Használjuk figyelemelterelést, és semmiképpen ne büntessünk!

Ha a harapdálás tovább folytatódik, mindenképpen javasolt felkeresni állatorvost, aki fényt deríthet valamilyen mögöttes egészségügyi problémára, amely magyarázatot adhat macskánk viselkedésére.

Hogyan tanítsuk meg a macskát, hogy ne harapjon?

Nem biztos, hogy meg tudjuk akadályozni a macskaharapást, azonban törekedhetünk rá, hogy tréningtechnikákkal csökkentsük ennek az esélyét.

Neveljünk pozitív megerősítéssel: fontos, hogy a képzést akkor kezdjük, amikor a cica hozzánk kerül. Tanítsunk helyettesítő viselkedéseket, például ha macskánk túlságosan izgatott lesz, és megtámadja a lábunkat, amikor belépünk a szobába, tanítsuk meg neki, hogy üljön le, és jutalmazzuk meg érte. Ezután, amikor belépünk a szobába, le akar majd ülni, hogy megkapja a jutalmat. Kedvencünket klikkerrel is képezhetjük, amelynek használatáról ide kattintva olvashatsz.

A jutalmazás a cicák esetében is működik

Kerüljük a fizikai büntetést: ez csak arra készteti a macskákat, hogy visszavágjanak és védekezzenek, vagy durva játékba kezdjenek. A büntetés miatt kis barátunk félhet tőlünk.

Legyünk következetesek: macskánk viselkedésére adott válaszaink mindig legyenek ugyanazok, és győződjünk meg arról, hogy a család többi tagja, illetve látogatóink is ugyanazokat a szabályokat követik.

Kínáljunk alternatívát: amikor cicánk megpróbál megharapni, kínáljunk fel alternatívaként egy megfelelő interaktív macskajátékot. A megfelelő tárgyakkal való játék jutalmazásával ösztönözzük a megfelelő viselkedésre. Ha a fentiek ellenére sem változik a helyzet, keressünk fel egy viselkedés-szakértőt a helyzet megoldásához.

Macskaharapás esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz!

Mi a teendő, ha szerzünk egy harapást?

A macskaharapások veszélyesek, súlyos fertőzéseket okozhatnak. A harapások jelentős részében (a sérülések 75%-a) káros baktériumok jutnak a szervezetbe, köztük Staphylococcus, Streptococcus és Pasteurella. A macskakarmolási láz, a Bartonella henselae baktériumtól származik, szintén macskaharapás útján terjedhet. A fertőzés jelei néhány órán belül jelentkezhetnek, amelyek különösen a kezek, ízületek és inak esetében jelentenek kockázatot.

Így cselekedjünk, ha megharap a macska:

  • A macskaharapásból származó baktériumokat a seb megnyomásával öblítsük ki. Ez további vérzést okozhat, de segít kiszorítani a baktériumokat a szervezetből.
  • Alaposan mossuk ki a sebet szappannal és vízzel, majd tiszta ruhával töröljük át.
  • Keressünk fel egy orvost, aki valószínűleg újra kimossa majd a sebet. Antibiotikumot írhat fel, szükség esetén összevarrhatja a sérülést, valamint tetanuszoltást is adhat.
  • Kövessük az ápolási tervet, és tartsuk tisztán a seb környékét.
  • Figyeljünk a fertőzés bármilyen jelére, beleértve a bőrpírt, a sebszivárgást, a duzzanatot, a fájdalmat vagy a lázat, és ha ezek közül bármit észlelünk, azonnal keressük fel újra az orvost.
harap a macska harapás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!