Őrületes, hogyan vadásznak az oroszlánok krokodilokra és elefántokra
2025. február 25 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 25 - Képek: Getty Images Hungary
Amikor az emberek ezen fenséges nagymacskák vadászatára gondolnak, valószínűleg egy csapat nőstény oroszlánt képzelnek el, amint a szavannán lesből megfigyelik a zebrákat, gnúkat vagy akár antilopokat, majd egy gyors sprintet követően már a zsákmányba is mélyesztik borotvaéles karmaikat. A valóságban azonban ezeknek a nagymacskáknak a vadászata sokkal változatosabb. Két zsákmányfaj talán a legkülönösebb mind közül. Az egyik a legnagyobb szárazföldi emlős, a másik pedig egy félelmetes pikkelyes ragadozó. Afrika bizonyos területein egyes oroszlánok még ezeket a nem mindennapi prédákat is elejtik!
Az azonban tény, hogy egy egyedi viselkedésmintáról beszélünk, amely leginkább Dél-Afrika néhány nemzeti parkjában figyelhető meg. Mindegyik a KAZA (Kavango-Zambezi Transfrontier Conversation Area) része, amely a világ második legnagyobb természet- és tájvédelmi területe, és öt dél-afrikai ország nemzetközi határain ível át. Lássuk máris, hogyan vadásznak az oroszlánok ezekre a szokatlan prédákra.
Dr. Kristoffer Everatt természetvédelmi tudós és a Panthera Canada igazgatója rávilágít, hogy a zimbabwei Hwange Nemzeti Parkban a száraz évszak csúcspontján az elefántoknak csupán néhány víznyerő hely áll rendelkezésükre. Amikor ezekhez a vízlelő helyekhez közelednek, éhes oroszlánok lesben állva várják, hogy lecsaphassanak a borjakra. Sok esetben az elefántok legyengült állapotban vannak a száraz évszak nehéz körülményei miatt, így könnyű prédává válnak. Annyira könnyűvé, hogy a megfigyelések szerint ezek a nagymacskák akkor is megtámadják az elefántborjakat, ha egyébként elegendő bivaly, zebra és gnú áll rendelkezésükre.
Ám ami még ennél is lenyűgözőbb, hogy a Matusadona Nemzeti Parkban élnek olyan hím oroszlánok, amelyek koalíciókba verődve kifejezetten felnőtt elefántokra specializálódtak. Még a szakértőknek is nehéz megérteni, hogy miért és hogyan csinálják ezt. Különösen, mivel az ökoszisztéma elegendő alternatív zsákmányt kínál, ami még rejtélyesebbé teszi a jelenséget. Felvetődött már az a feltételezés, hogy ezek az oroszlánok az elefántokra való vadászatot úgy tanulhatták meg, hogy először az elefántcsontjukért orvvadászok által elejtett tetemekből táplálkoztak. Azonban ezzel nem ért teljesen egyet dr. Everatt. Ugyanis más parkokban is dokumentált hasonló mértékű dögevést anélkül, hogy az oroszlánok aktívan vadásztak volna elefántokra.
A krokodilokra való vadászat szintén ritka jelenség, amelynek magyarázata ugyancsak nem egyértelmű. Miért kockáztatnák az oroszlánok, hogy levadásszanak egy ilyen veszélyes ragadozót? Ráadásul ez a veszélyes jószág hosszú időt tölt rejtőzködve a víz felszíne alatt, amely még bonyolultabbá teszi az elejtését. Fontos tudni, hogy a krokodilok puszta jelenléte is veszélyt jelenthet az oroszlánokra, mivel ismertek olyan esetek, amikor ezek a hüllők oroszlánkölyköket pusztítottak el. Ennek ellenére a krokodilvadászat meglepően gyakori a Matusadona Nemzeti Parkban és a dél-afrikai Kruger Nemzeti Parkban is. Mindkét területen bőséges alternatív zsákmány található.
A Matusadona oroszlánjai akkor támadják meg a krokodilokat – amelyek akár 3,5 méter hosszúak is lehetnek –, amikor azok elhagyják a vizet, valószínűleg fészekrakó helyet keresve. A Kruger Nemzeti Parkban pedig dr. Everett dokumentált olyan eseteket, amikor oroszlánok krokodilokra vadásztak, miközben azok elefánt- és vízilótetemekből táplálkoztak a parton.
Az oroszlánok azonban nem az egyetlen nagymacskák, amelyek veszélyes zsákmányra is lecsapnak. Például egyes szibériai tigrisek barna medvéket ejtenek el. De ne feledkezzünk meg Pantanal híres jaguárjairól sem, akik kajmánokkal töltik meg a hasukat. Lehetséges, hogy egyes nagymacskák egyéni ízlést és specializációt fejlesztenek ki bizonyos zsákmányállatokra nézve. Mégis, az a tény, hogy az oroszlánok ilyen hatalmas és félelmetes zsákmányra vadásznak, lenyűgöző, és jól mutatja a vadon élő nagymacskák ökológiájának elképesztő összetettségét.
Mindkét cikk közelebb visz mind az oroszlánkoalíciók, mind a különös zsákmányválasztás megértéséhez.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek