Így vágd le a macska karmát biztonságosan
2024. szeptember 13 - Képek: Getty Images Hungary
2024. szeptember 13 - Képek: Getty Images Hungary
Amikor a macskák ápolásáról van szó, cirmos barátaink szeretnek mindent a saját feltételeik szerint csinálni. Ennek persze nem kell feltétlenül így lennie! Míg a kinti macskáknak szükségük van a karmukra és ilyen körülmények között karban is tudják őket tartani, addig a benti állatok esetében praktikusabb lehet, ha megrövidítjük gyilkolószerszámokat.
Cikkünkből megtudhatod, milyen gyakran kell vágni a macska karmát, hogyan kell pontosan vágni, és mi a teendő, ha belevágtunk az élő részbe.
Általánosságban elmondható, hogy a benti macskáknak néhány hetente szükségük van a karomvágásra. A kiscicák karmai gyorsabban nőnek, és lehet, hogy hetente le kell vágni őket, míg egyes idősebb macskáknak csak havonta egyszer lehet ilyen beavatkozásra szüksége. A kinti macskák karmát nem szükséges megrövidíteni.
Ha a macska karma túl hosszú, előfordulhat, hogy nem húzódik teljes mértékben vissza, ami zavarhatja az állatot, és akár meg is sértheti. A túlnőtt karmok nem tűnnek nagy ügynek, ám belenőhetnek a talppárnába is, és beleakadhatnak számos helyre, amely így sérüléshez vezethet.
Hogy milyen típusú eszközt használsz a művelethez, az csak rajtad múlik. Válaszd azt, amely a leghatékonyabb és a legkényelmesebb. Ha mégis adhatunk egy tippet, akkor mi az olló típusú vágókat ajánljuk a macskák esetében, ezt ugyanis könnyebb lehet használni, mint a guillotine típusú szerkezeteket. Míg a reszelők biztonságosnak tűnhetnek, addig a hangjuk zavarhatja a macskát, így lehet, hogy nem érdemes ezzel kezdeni.
Válassz egy törölközőt, amit érdemes lehet 15 perccel az akció előtt feromonos spray-vel befújni. Ebbe tekered majd a macskát, ha szükséges. Keress egy kényelmes, csendes zugot, és készítsd ki macskád kedvenc csemegéjét is, valamint a vérzéscsillapítót, ha esetleg belevágnál az élő részbe. A vágáshoz a pozíciót az alapján válaszd ki, amelyik a legkényelmesebb. Ha nagyon ficánkol a macska, akkor becsavarhatod a törölközőbe úgy, hogy egyszerre csak egy mancsot hagysz kint. Néhány cicát stresszelhet ez a metódus. Ilyenkor azt javasoljuk, hogy fektesd a cicát az öledbe a hátára, és így próbálkozz.
Ha megvan a pozíció, válassz ki egy mancsot. A mancspárnára enyhe nyomást kell gyakorolnod, hogy láthatóvá váljanak a karmok. A macska karmának rózsaszín része, ahol a vérerek és idegek találhatók, vérezni és fájni fog, ha belevágnak. Mivel azonban a legtöbb macskának átlátszó karmai vannak, viszonylag könnyű megtalálni és elkerülni a köröm rózsaszín részét. Amíg csak a köröm fehér, áttetsző részt vágod, nem lesz semmi baj! És tudod, inkább kevesebbet, mint többet egyszerre.
Ahelyett, hogy egyenesen vágnál, inkább 45 fokos szögben tedd, ami lehetővé teszi, hogy a köröm kényelmesen feküdjön, ha a macska áll. A vágásnál légy határozott, egy lágyabb nyomás az ollón a vágás helyett megtörheti a karmot. Vigyázz a cica mancsain lévő szőrre, főleg akkor, ha reszelőt használsz!
Javasoljuk, hogy minden mancs után kapjon a cica jutalomfalatot, ez ugyanis erősíti a pozitív élményeket a karomvágással kapcsolatban, és később remélhetőleg mindig könnyebb és könnyebb dolgod lesz.
Ha vizuális típus vagy, itt láthatod, hogyan vágja le a karmát a kozmetikus egy skót lógófülűnek. Ha megfigyeled, éppen csak a hegyét csippenti le.
Ha esetleg megvágod a karmot, azonnal fertőtlenítsd és csillapítsd a vérzést. Ne okold magad, ez a legjobbakkal is előfordul! Azonban, javasoljuk, hogy nézesd meg a vágást egy állatorvossal, ugyanis apró vágásokból is lehet nagy baj, ha nem a megfelelően gyógyul.
Fontos tipp, hogy használd a lehető legkevesebb erőt a macska visszatartásához. A nyakbőr felfogása például stresszessé teheti az állatot, amely csak ronthat a helyzeten, ahogy az is, ha elveszíted a türelmedet. Így ha egyszerre egy mancsot tudsz csak elintézni, ne csüggedj, holnap újrakezdhetitek.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek