hirdetés

7 + 1 betegség, amit elkaphatsz a macskádtól

Hangai Lilla

2024. december 29 - Képek: Getty Images Hungary

Írásunk célja semmi esetre sem a félelemkeltés! Kisállattartóként fontos tudnunk, mely betegségek lehetnek ránk is hatással, hogy egyrészt megfelelő elővigyázatossággal tarthassuk és ápolhassunk kedvencünket, másrészt pedig felismerhessük az esetlegesen megjelenő tüneteket, és azokra azonnal reagálhassunk.

hirdetés

Zoonózisnak azokat a fertőző betegségeket nevezünk, amelyeket az emberek állatoktól kaphatnak el. Fontos azonban leszögezni, hogy ezek nem túl gyakori esetek, és a legtöbbjük megelőzhető. A gyakori kézmosás, a rendszeres állatorvosi vizsgálatok és kedvencünk parazitamentesítése mind nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy ne kelljen ilyen problémával szembesülnünk. Lássunk máris a teljesség igénye nélkül néhány fontosabb állatról emberre terjedő betegséget, valamint olyan módszereket, amelyekkel csökkenthető a kockázatuk.

A kullancs az egyik legádázabb ellenségünk

Betegségek, amelyek állatról emberre terjedhetnek

1.) Veszettség

A veszettséget egy vírus okozza, amely harapás útján terjed, és az idegrendszert támadja meg. Egészen pontosan fertőzött nyállal terjed. Nem kell, hogy megharapjon bennünket a veszett állat, az is elég, ha a nyála egy seben vagy sérülésen keresztül a véráramunkba jut. Szinte kivétel nélkül halálos kimenetelű betegség, a korai tünetek között lehet láz vagy fejfájás, amely gyorsan súlyosbodhat zavartsággá, álmossággá vagy izgatottsággá.

A veszettség kockázatának csökkentése:

  • Nem győzzük hangsúlyozni, hogy minden állatnak szüksége van veszettség elleni oltásra; azoknak is, amelyek bent élnek. Méghozzá azért, mert még egy benti macska is kiszökhet egy óvatlan pillanatban, és megfertőződhet a betegséggel. Az állat így tehát veszélyt jelent a környezetében élő állatokra és emberekre is. A kutyák esetében az oltás kötelező is;

a macskák számára egyelőre nincsenek kötelezően előírt oltások, ám egy felelős állattartó a macskának is beadatja a szükséges vakcinákat.

  • Tegyél meg mindent annak érdekében, hogy kedvenced ne érintkezhessen vadállatokkal. Többek között emiatt is javasoljuk, hogy ha teheted, tartsd bent cicádat, vagy csak felügyelet mellett mehessen ki.
  • Ha bármilyen állat, legyen az házi vagy vad, megharap, azonnal fordulj állatorvoshoz!

A veszettséggel fertőzött macska viselkedhet agresszívan, de épp ellenkezőleg, kifejezetten barátságos is lehet

2.) Toxoplazmózis

A toxoplazmózist egy protozoon okozza, és egyes embereknél influenzaszerű tüneteket válthat ki. Ha terhes vagy, vagy terhesség előtt állsz, különösen fontos, hogy tisztában legyél a betegséggel, ez ugyanis megfertőzheti a magzatot, és vetélést vagy súlyos születési rendellenességet okozhat. Legnagyobb valószínűséggel félig főtt hús fogyasztásával vagy állati ürülékkel való érintkezés révén (például kertészkedés során, alomtakarítás közben) fertőződhetsz meg.

A toxoplazmózis kockázatának csökkentése:

  • Fontos, hogy a macskaalom naponta legalább egyszer ki legyen takarítva, mivel 24 órán belül az ürülék általában még nem fertőző. Az akció során mindig legyen rajtad kesztyű, és ideális esetben szájmaszk is, valamint azonnal moss utána kezet.
  • Ha terhes vagy, vagy gyenge az immunrendszered, a legbiztosabb, ha megkérsz egy családtagot az alom rendbetételére.
  • Tartsd bent kedvencedet, ezzel ugyanis csökkentheted a fertőződés kockázatát.
  • Ne adj nyers vagy félig főtt húst a macskának, és te is kerüld ezek fogyasztását értelemszerűen.
  • A konyhakerti zöldségeket, gyümölcsöket, zöldfűszereket mindig alaposan megmosva fogyaszd.

Legyen rajtad maszk és kesztyű is, ha az almot takarítod!

3.) Bartonella-fertőzés

Ezt a bakteriális fertőzést bolhák terjesztik a macskák között; az emberek általában macskakarmolás vagy harapás révén fertőződnek meg vele. Más néven a macskakarmolási betegség enyhe lefolyása során influenzaszerű tüneteket tapasztalhatunk, de súlyosabb problémák, például a szívbillentyűk károsodása is előfordulhat.

A bartonellózis kockázatának csökkentése:

  • Tegyél meg mindent azért, hogy a bolhákat távol tartsd kedvencedtől és a háztartástól. A macska rendszeresen kapjon bolhairtó készítményt; még télen is!
  • Próbáld csökkenteni a játék során a karmolások és harapások kockázatát. Ide kattintva megtudhatod, hogyan szoktathatod le kedvencedet a harapdálásról. Ha megharapott vagy megkarmolt az állat, azonnal mosd le a sérülést szappanos vízzel, és fújd be fertőtlenítő sprayvel.
  • Ne engedd, hogy a macskád a sebeidet nyalogassa.
  • Azonnal fordulj orvoshoz, ha gyulladás alakul ki a macskaharapás vagy karmolás helyén.

Érdemes leszoktatni a macskát a harapdálásról

4.) Kampósféreg és orsóféreg

Ezek a bélparaziták gyakran előfordulnak mind a kutyákban, mind a macskákban, különösen kölyökkorban. A férgek petéi vagy lárvái a háziállatok ürülékével kerülnek ki a környezetbe. A kampósférgek bőrfelületen keresztül fertőzhetnek, például ha mezítláb jársz vagy játszol a szabadban. A kisgyermekek véletlenül le is lenyelhetik a féregpetékkel fertőzött dolgokat, ami szintén fertőzéshez vezethet.

A kampósféreg-fertőzés fájdalmas és viszkető bőrfertőzéseket, illetve hasi panaszokat okozhat. Gyakran lehet tünetmentes, de egyes esetekben ideg- vagy szemsérülést is előidézhet.

Az orsóférgek és kampósférgek kockázatának csökkentése:

  • Ne járj mezítláb, és ne kertészkedjen kesztyű nélkül olyan helyeken, ahol szennyeződés lehet. Gondolj csak bele, ha kedvenced kap is rendszeresen féreghajtót, az udvarotokat WC-nek használó környékbeli jószágok nem biztos.
  • Miután a kutyával vagy macskával játszottál, mindig moss kezet.
  • Kapjon a házi kedvenc rendszeresen féreghajtót. Erről az állatorvossal tudsz egyeztetni.

Macska az udvaron

5.) Galandféreg

A kutyák és macskák galandféreggel fertőződhetnek, ha fertőzött bolhát nyelnek le. Az emberi galandféreg-fertőzések többsége szennyezett hús fogyasztásából ered, de akkor is elkaphatjuk a betegséget, ha mi magunk nyelünk le egy fertőzött bolhát. Továbbá a fertőzött állat (vagy ember) ürülékével érintkezve is megfertőződhetünk. Ennek ugyan felnőttek esetében kisebb a kockázata, de egy óvatlan gyermek esetében előfordulhat, például a kertben vagy a homokozóban játszva. A galandféreg szegmensei megjelenhetnek az ürülékben vagy a végbélnyílás környékén; akár háziállaton, akár emberen. Ezek kis rizsszemekre hasonlítanak.

A galandférgek kockázatának csökkentése:

6.) Ótvar

Az ótvar egy gombás fertőzés, amely a bőr felső rétegében alakul ki. Rendkívül fertőző; kutyák, macskák, lovak, más állatok és emberek egyaránt átadhatják egymásnak. Megfertőződhetsz akkor is, ha megérintesz egy olyan felületet, amelyet előtte fertőzött állat vagy ember érintett. A gomba a bőrön gyűrű alakú, vöröses kiütést okoz, amely száraz és hámló, vagy nedves és varasodott lehet. Gyakran viszket is. A fejbőrön átmeneti kopaszodást okozhat. A körmökön megvastagodást, elszíneződést és törékenységet idézhet elő. A lábakon hámlást és repedezést okozhat, különösen a lábujjak között.

Az ótvar nagyobb valószínűséggel jelenik meg, ha sokat izzadsz vagy kisebb sérülésed van. Bár nehéz megelőzni, szerencsére jól reagál a kezelésre.

Az ótvar kockázatának csökkentése:

  • Ha egy háziállat vagy családtag ótvarral fertőződött meg, gondoskodj a kezelésükről és a megfelelő higiéniai elvek betartásáról. Bár kaphatóak már az emberek esetében vény nélkül megvásárolható gyógyszerek is a probléma kezelésére, mi javasoljuk, hogy egyeztess egy orvossal, mielőtt bármit is beszereznél. Ez igaz a háziállatokra is.
  • Az orvos által felírt készítmények mellett gondoskodj arról, hogy a bőr mindig tiszta és száraz legyen.
  • A fertőzött családtag ágyneműjét, pizsamáját és fekhelyét naponta ki kell mosni.
  • Kerülni kell a közvetlen érintkezést másokkal, amíg az ótvar el nem múlik, és semmiképpen ne engedd az állatot az ágyadba.

Az ótvar kezelés nélkül nem fog elmúlni!

7.) Szalmonella

A szalmonellafertőzést baktériumok okozzák, és leggyakrabban szennyezett élelmiszer fogyasztása révén terjed. Azonban háziállatok is terjeszthetik, különösen akkor, ha az ürülékük kezelése után nem mossuk meg alaposan a kezünket. Különösen veszélyes szalmonellaforrások lehetnek a hüllők, például a gyíkok, a kígyók és a teknősök, valamint a csibék és a kiskacsák. Kutyák, macskák, madarak és lovak szintén hordozhatják a baktériumot. Ha megfertőződsz, a tünetek között lehet az erős gyomorfájdalom, a hasmenés és a láz.

A szalmonella kockázatának csökkentése:

  • Mindig moss kezet szappannal és vízzel, miután állati ürülékkel vagy hüllőkkel, illetve az általuk érintett felületekkel érintkeztél.
  • Ha gyenge az immunrendszered, kerüld a hüllőkkel, csibékkel és kiskacsákkal való érintkezést.
  • Amennyiben nyers hússal dolgozol, mindig nagyon alaposan moss kezet, és azokat a felületeket is fertőtlenítsd, amelyekhez a hús hozzáért.
  • Ha megoldható, ne etesd kedvencedet nyers hússal vagy tojással, és magad is kerüld ezeket.

Ha mégis a nyersetetés mellett döntenél, alaposan tájékozódj az esetleges kockázatokról

8.) Lyme-kór

A Lyme-kór a listánk kakukktojása, ugyanis közvetlenül nem terjedhet kedvenceidről rád, azonban megfertőződhetsz azok által a kullancsok által, amelyeket a kutyád vagy a macskád hazahoz. A kullancsok hordozzák ugyanis a Lyme-kórt okozó baktériumokat, amelyek néha nem okoznak nyilvánvaló tüneteket. Más esetekben azonban a következőket tapasztalhatod:

  • célpont alakú bőrpír a kullancscsípés helyén;
  • láz;
  • fejfájás;
  • izom- vagy ízületi fájdalom.

Kezelés nélkül a Lyme-kór krónikus betegséggé válhat, amely ideg- és szívgyulladást, mentális változásokat és tartós fájdalmat okoz.

A Lyme-kór és más, kullancs által terjesztett betegségek kockázatának csökkentése:

  • Használj állatorvos által jóváhagyott kullancs elleni szert háziállatodon, és alkalmazz kullancs ellen is használható rovarriasztót magadon, ha olyan területen tartózkodsz. Ha gyakran jártok kullancs által fertőzött területeken, érdemes mind kedvenceid, mind saját magad esetében átgondolnod a Lyme-kórt megelőző védőoltást.
  • Rendszeresen vizsgáld át magadat és kedvencedet is. Minél hamarabb távolítod el a kullancsot, annál kisebb a fertőzés esélye. Az első 24 óra a legkritikusabb.
  • Az eltávolított kullancsokat papírtörlőbe csomagolva tedd egy műanyag zacskóba, és így dobd ki. Soha ne nyomd össze az ízeltlábút, mert ezáltal veszélyes baktériumokat szabadíthatsz fel.
bartonella-fertőzés beteg a macska galandféreg kampósféreg Lyme-kór orsóféreg ótvar szalmonella toxoplazmózis veszettség zoonózis
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!