7 + 1 betegség, amit elkaphatsz a macskádtól
2024. december 29 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 29 - Képek: Getty Images Hungary
Írásunk célja semmi esetre sem a félelemkeltés! Kisállattartóként fontos tudnunk, mely betegségek lehetnek ránk is hatással, hogy egyrészt megfelelő elővigyázatossággal tarthassuk és ápolhassunk kedvencünket, másrészt pedig felismerhessük az esetlegesen megjelenő tüneteket, és azokra azonnal reagálhassunk.
Zoonózisnak azokat a fertőző betegségeket nevezünk, amelyeket az emberek állatoktól kaphatnak el. Fontos azonban leszögezni, hogy ezek nem túl gyakori esetek, és a legtöbbjük megelőzhető. A gyakori kézmosás, a rendszeres állatorvosi vizsgálatok és kedvencünk parazitamentesítése mind nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy ne kelljen ilyen problémával szembesülnünk. Lássunk máris a teljesség igénye nélkül néhány fontosabb állatról emberre terjedő betegséget, valamint olyan módszereket, amelyekkel csökkenthető a kockázatuk.
A veszettséget egy vírus okozza, amely harapás útján terjed, és az idegrendszert támadja meg. Egészen pontosan fertőzött nyállal terjed. Nem kell, hogy megharapjon bennünket a veszett állat, az is elég, ha a nyála egy seben vagy sérülésen keresztül a véráramunkba jut. Szinte kivétel nélkül halálos kimenetelű betegség, a korai tünetek között lehet láz vagy fejfájás, amely gyorsan súlyosbodhat zavartsággá, álmossággá vagy izgatottsággá.
A veszettség kockázatának csökkentése:
a macskák számára egyelőre nincsenek kötelezően előírt oltások, ám egy felelős állattartó a macskának is beadatja a szükséges vakcinákat.
A toxoplazmózist egy protozoon okozza, és egyes embereknél influenzaszerű tüneteket válthat ki. Ha terhes vagy, vagy terhesség előtt állsz, különösen fontos, hogy tisztában legyél a betegséggel, ez ugyanis megfertőzheti a magzatot, és vetélést vagy súlyos születési rendellenességet okozhat. Legnagyobb valószínűséggel félig főtt hús fogyasztásával vagy állati ürülékkel való érintkezés révén (például kertészkedés során, alomtakarítás közben) fertőződhetsz meg.
A toxoplazmózis kockázatának csökkentése:
Ezt a bakteriális fertőzést bolhák terjesztik a macskák között; az emberek általában macskakarmolás vagy harapás révén fertőződnek meg vele. Más néven a macskakarmolási betegség enyhe lefolyása során influenzaszerű tüneteket tapasztalhatunk, de súlyosabb problémák, például a szívbillentyűk károsodása is előfordulhat.
A bartonellózis kockázatának csökkentése:
Ezek a bélparaziták gyakran előfordulnak mind a kutyákban, mind a macskákban, különösen kölyökkorban. A férgek petéi vagy lárvái a háziállatok ürülékével kerülnek ki a környezetbe. A kampósférgek bőrfelületen keresztül fertőzhetnek, például ha mezítláb jársz vagy játszol a szabadban. A kisgyermekek véletlenül le is lenyelhetik a féregpetékkel fertőzött dolgokat, ami szintén fertőzéshez vezethet.
A kampósféreg-fertőzés fájdalmas és viszkető bőrfertőzéseket, illetve hasi panaszokat okozhat. Gyakran lehet tünetmentes, de egyes esetekben ideg- vagy szemsérülést is előidézhet.
Az orsóférgek és kampósférgek kockázatának csökkentése:
A kutyák és macskák galandféreggel fertőződhetnek, ha fertőzött bolhát nyelnek le. Az emberi galandféreg-fertőzések többsége szennyezett hús fogyasztásából ered, de akkor is elkaphatjuk a betegséget, ha mi magunk nyelünk le egy fertőzött bolhát. Továbbá a fertőzött állat (vagy ember) ürülékével érintkezve is megfertőződhetünk. Ennek ugyan felnőttek esetében kisebb a kockázata, de egy óvatlan gyermek esetében előfordulhat, például a kertben vagy a homokozóban játszva. A galandféreg szegmensei megjelenhetnek az ürülékben vagy a végbélnyílás környékén; akár háziállaton, akár emberen. Ezek kis rizsszemekre hasonlítanak.
A galandférgek kockázatának csökkentése:
Az ótvar egy gombás fertőzés, amely a bőr felső rétegében alakul ki. Rendkívül fertőző; kutyák, macskák, lovak, más állatok és emberek egyaránt átadhatják egymásnak. Megfertőződhetsz akkor is, ha megérintesz egy olyan felületet, amelyet előtte fertőzött állat vagy ember érintett. A gomba a bőrön gyűrű alakú, vöröses kiütést okoz, amely száraz és hámló, vagy nedves és varasodott lehet. Gyakran viszket is. A fejbőrön átmeneti kopaszodást okozhat. A körmökön megvastagodást, elszíneződést és törékenységet idézhet elő. A lábakon hámlást és repedezést okozhat, különösen a lábujjak között.
Az ótvar nagyobb valószínűséggel jelenik meg, ha sokat izzadsz vagy kisebb sérülésed van. Bár nehéz megelőzni, szerencsére jól reagál a kezelésre.
Az ótvar kockázatának csökkentése:
A szalmonellafertőzést baktériumok okozzák, és leggyakrabban szennyezett élelmiszer fogyasztása révén terjed. Azonban háziállatok is terjeszthetik, különösen akkor, ha az ürülékük kezelése után nem mossuk meg alaposan a kezünket. Különösen veszélyes szalmonellaforrások lehetnek a hüllők, például a gyíkok, a kígyók és a teknősök, valamint a csibék és a kiskacsák. Kutyák, macskák, madarak és lovak szintén hordozhatják a baktériumot. Ha megfertőződsz, a tünetek között lehet az erős gyomorfájdalom, a hasmenés és a láz.
A szalmonella kockázatának csökkentése:
A Lyme-kór a listánk kakukktojása, ugyanis közvetlenül nem terjedhet kedvenceidről rád, azonban megfertőződhetsz azok által a kullancsok által, amelyeket a kutyád vagy a macskád hazahoz. A kullancsok hordozzák ugyanis a Lyme-kórt okozó baktériumokat, amelyek néha nem okoznak nyilvánvaló tüneteket. Más esetekben azonban a következőket tapasztalhatod:
Kezelés nélkül a Lyme-kór krónikus betegséggé válhat, amely ideg- és szívgyulladást, mentális változásokat és tartós fájdalmat okoz.
A Lyme-kór és más, kullancs által terjesztett betegségek kockázatának csökkentése:
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek