Mindent az egyke macska szindrómáról: mutatjuk mi az, és hogyan kezeld
2023. február 1 - Képek: Getty Images Hungary
2023. február 1 - Képek: Getty Images Hungary
Ha úgy döntöttél, hogy elérkezett az idő arra, hogy macskagazdivá válj, akkor biztosan arra is gondoltál már, hogy mit kell biztosítanod neki ahhoz, hogy boldog és kiegyensúlyozott lehessen. Könnyen megeshet, hogy ha csak egy cicát veszel magadhoz, túlzottan ragaszkodik majd hozzád, szorong, ha nem vagy ott és mindent megtesz, hogy felhívja a figyelmedet, ha otthon tartózkodsz.
Az egyke macska szindróma olyan viselkedési rendellenesség, amelyben a macskák általában agresszívvé válnak más emberekkel és fajtársaikkal szemben is. Jellemző rájuk, hogy sokat harapnak és karmolnak. Olvass tovább, hogy megtudd, mi okozza, és hogyan kezelhető!
Az egyke macska szindróma általában akkor jelenik meg, ha a 4-6 hónapos cica nem szocializálódik megfelelően fajtársaival, így nem kap visszajelzést más cicáktól a viselkedését illetően. Egészen pontosan senki nem jelzi neki, hogy mik a macskalét írott és íratlan szabályai. Más egyedek irányítása nélkül a cica súlyos viselkedési problémáktól szenvedhet.
Egyetlen cicus örökbefogadása vagy beszerzése jó ötletnek tűnhet, mivel a kutyáknál is ezt ajánlják. Ráadásul a leendő gazdik úgy gondolják, hogy egy macskával könnyebben elbírnak, szükségük lesz a betanulási időszakra. Két macska egyidejű tartásának azonban számos előnye van. Könnyebben tanulnak és tanítják egymást, megnyugtathatják egymást közös tisztálkodással, ha stresszesek és bármikor játszhatnak, ha le kell vezetniük a felesleges energiáikat. Így természetesen tanulják meg, hogy mit lehet és mit nem, mi túl durva és mi számít játéknak.
Az egyke macska szindrómában szenvedő cicáknál megfigyelhető a durvaság, a gyakori nyávogás és egyéb figyelemfelkeltő viselkedésminták. Túlságosan rászorulnak a gondozóikra, és gyakran megfigyelhető náluk, hogy ruhaszöveteket, takarót, díszpárnát nyalogatnak vagy szopogatnak.
Gyakran mutatnak romboló viselkedést is, mint például hogy megrágják a vezetékeket, összekarmolják a kanapéhuzatot, lerántják a függönyöket vagy rendszeresen az almosdobozon kívül végzik el a dolgukat. Ha nem kezelik, a tünetek valószínűleg nem múlnak el maguktól, és az is meglehet, hogy a kor előrehaladtával rosszabbodik a helyzet.
A legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer az, ha biztosítasz kedvencednek egy társat. A szocializációt elkezdeni sosem késő! Együttélés és játék közben észrevétlenül mutatják majd meg egymásnak, hogyan is kell macskaként viselkedni. Ráadásul mentális és fizikálisan is kondiban tartják majd egymást, arról nem is beszélve, hogy segítenek a másiknak a nehezen elérhető helyek ápolásában is. Az összebújás és a közös szundi pedig csak hab lesz a tortán!
Az egyke macska szindróma gyógyításának másik módja, ha több időt töltesz a macskáddal. Ez magában foglalja a játékot, a simogatást, a fésülést és a közös tv-nézést. Naponta 2 óra figyelmet mindenképpen kell kedvencednek szentelni, ugyanis a nap legnagyobb részében nemcsak nem tudsz vele aktívan foglalkozni, de még otthon sem vagy.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek