Súlyos tünetekkel jár, ha nem ismered fel időben az ételallergiát a macskánál
2024. november 18 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 18 - Képek: Getty Images Hungary
Az ételallergiának az állatok esetében is jellegzetes tünetei vannak, és kezelés hiányában náluk is komoly következményekkel kell számolni. Részletezzük, milyen jelek indokolják a kivizsgálást.
Ételallergia esetén a szervezet károsként ismeri fel az adott élelmiszerben levő fehérjét, és arra reagál. Fontos megkülönböztetni az allergiát az érzékenységtől. Az ételintolerancia esetében a szervezet rosszul birkózik meg bizonyos összetevőkkel, kevésbé tolerálja azok jelenlétét, ami szintúgy járhat súlyosabb tünetekkel, ám ezt nagyban befolyásolja, mennyit fogyasztott belőle az illető. Meglehet, hogy kisebb mennyiség nem okoz semmiféle panaszt. Ellenben allergiánál már egészen kevés allergén is elegendő a rosszulléthez. A macskák esetében az ételallergia hátterében a leggyakoribb kiváltó élelmiszerek a tejtermékek, csirke- és a marhahús, illetve a hal. De természetesen más alapanyag is problémát okozhat.
A kutatók úgy találták, hogy az ételallergia megjelenésének hátterében a macskák esetében is állhat genetikai hajlam. Ahhoz azonban, hogy az állatnál allergia alakulhasson ki valamire, érintkeznie kell az adott anyaggal. Tehát ebben az esetben fogyasztania kell belőle.
Mint az állatorvosok rámutatnak, a macskáknál három hónapos koruk után bármikor kialakulhat ételallergia – tehát akár felnőtt korban is, épp úgy, mint az embereknél –, és mind a kandúrok, mind a nőstények körében egyforma gyakorisággal fordul elő.
Mindenképpen aggodalomra ad okot, ha kedvenced sokat vakarózik, valamint bőrgyulladást veszel észre rajta. Az egész évben fennálló viszketés, illetve bőrgyulladás ugyanis az egyik leggyakoribb, sőt, gyakran az egyetlen tünete az ételallergiának a macskák esetében. A bőrpanaszok leggyakrabban a füleken, az arcon, a hastájékon, az ágyékon, továbbá a lábak hajlatában, magukon a lábakon és a mancsokon figyelhetők meg.
A viszketést enyhítendő a legtöbb macska ilyenkor fokozott önápolásba kezd, az állandó nyalogatás pedig irritálja, majd idővel felsebzi az adott területet. A szőrhullás is jellemző kísérője a folyamatnak. Kezeletlenül ezek az érzékeny területek könnyen elfertőződhetnek.
A bőrproblémák mellett olyan gyomor-bélrendszeri tünetek is jelentkezhetnek, mint a hányás vagy a hasmenés, de pusztán a gyakori bélmozgások, illetve a túlzott gázképződés, és az ürítés közben erőlködés is figyelmeztetőek. Ha a macskád sokszor húzza a fenekét a földön (kutyáknál ezt a köznyelvben úgy mondjuk, „radíroz”), akkor valószínűleg viszket neki az adott terület. Ezt okozhatja bélféregfertőzés is, így ezt is vedd számításba, ha macskád nem kap folyamatosan féreghajtót.
Az állatok esetében a legmegbízhatóbb teszt az úgynevezett eliminációs diéta. Azaz ha megvonjuk tőle a gyanítható allergént. (Vérvétellel csak azt lehet megerősíteni, hogy a macska allergiás, de azt nem, hogy mire.)
A speciális étrendet minimum 8 hétig kell tartani, miközben megfigyeled a macskádat, megszűnnek-e a korábbi panaszok.
Ha gyanús jeleket tapasztalsz kedvenceden, az első dolgod, hogy elviszed az állatorvoshoz.
A doktor először kizárja, hogy nem áll-e más egészségügyi probléma a tünetek hátterében. Például a fülviszketés vagy bőrpanaszok esetében atka, gomba vagy valamilyen baktérium. Amennyiben minden jel ételallergiára mutat, akkor az orvos fel fogja írni azt a speciális tápot, amelyre macskádnak szüksége lesz. Gyakran az az egyetlen megoldás, ha élete végéig ilyen eledelt kap az állat.
Az is egy lehetőség, hogy a nyolc hét letelte után az orvos azt javasolja, hogy álljatok vissza a régi tápra, hogy kiderüljön, újból megjelennek-e a tünetek. Ez megerősíti, mely alapanyag váltja ki az allergiát. Ám mivel a legtöbb macskaeledelben több problémás összetevő is található, általában a diétás eledelre való átállást javasolják a szakemberek.
Ezen felül lehet, hogy gyógyszerekkel is enyhíteni kell a tüneteit, mint a viszketést, vagy a sebeket.
Nagyon fontos, hogy kedvenced valóban ne kapjon semmilyen más eledelt a neki javasolt diétás tápon kívül. Még néhány falatot se! Ugyanígy arra is figyelni kell, nehogy a kíváncsi állat kiszolgálja magát a konyhaasztalról. Mindig pakold el a megmaradt ételeket, ne hagyj maradékot az asztalon, és étkezés közben is legyen a szemed a villámgyors mancsokon. Tapasztalat, hogy néha elég egy félrenézés, és a cica már meg is szerezte a tányér szélére tolt csirkecsontot! Sőt, a megmaradt étel a kukában sincs biztonságban, így a legjobb, ha azonnal a kültéri szemetesbe kerül minden problémás maradék, illetve fel nem használt alapanyag (mint a húsnyesedék).
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek