A kiscicák rejtélyes és rettegett „bölcsőhalála”: a súlyos betegség a legtöbbször végzetes kimenetelű
2022. augusztus 30 - Képek: Getty Images Hungary, Suttogó Állatorvosi Rendelő
2022. augusztus 30 - Képek: Getty Images Hungary, Suttogó Állatorvosi Rendelő
A tüneményes újszülött kiscicák gondozása, felnevelése jó esetben értékes életre szóló tapasztalatot és élményt nyújt. Sajnos azonban a kezdeti örömöt felválthatja a szívfájdalom és a kétségbeesés, ha felüti a fejét a Fading Kitten Szindróma nevű tünetegyüttes.
Az FKS (Fading Kitten Syndrome) elnevezés arra utal, hogy a kölyökmacska életképtelenné válik a születéstől az anyamacskától való elválasztásig tartó időszakban. Illetve szoptatni képtelen vagy ellés közben elpusztult anyaállat esetén a tápszeres etetés periódusában, és ennek következtében „elhalványul” akár a fogyó hold, vagy a hervadó virág. (A problémát olykor elhalványuló macska szindrómának is fordítják, de legtöbbször hazánkban is az angol nevét használják.) Ez az időszak általában négy-öt hétig tart. Sajnos a kiscicák pont ebben az életkorban a legfogékonyabbak a megbetegedésekre. Leírni is szörnyű, azonban a FKS sajnos majdnem mindig végzetes kimenetelű. A vészjelzések és tünetek ismerete és felismerése azonban lehetőséget ad arra, hogy az állatorvos még időben közbelépjen.
Fokozottan ügyelni kell azokra a kölyökmacskákra, amelyek három hetes korukig sem képesek elérni a normális fejlődés mérföldköveit. Alább mutatjuk a nem megfelelő fejlődés legszembeötlőbb és legfontosabb jeleit.
A gyors állatorvosi beavatkozás késleltetése vagy hiánya következtében felléphet alacsony vércukorszint, kiszáradás, túl alacsony testhőmérséklet, és akár el is pusztulhat a kölyökmacska. Szomorú tény, hogy ezeket a piciket gyakran még az időben érkező állatorvosi segítség sem menti meg.
Kialakulásának számos oka van, és a tünetegyüttes megjelenésében gyakran kettő vagy még több szimptóma is szerepet játszik. Így például a nagy(obb) számú alom, az ellés során fellépő komplikációk, a kicsi táplálásának az elutasítása az anyamacska részéről, mind hozzájárulnak a kölyökmacska elégtelen, visszamaradott fejlődéséhez. Ha az anyamacska méh- vagy emlőgyulladásban szenved, az is jelentősen megnöveli a probléma kialakulásának kockázatát.
Mindemellett a genetikának is oroszlánrésze van a tünetegyüttes kialakulásában. Ha az anyamacska vércsoportja különbözik a kölyökmacskáétól, az anya által termelt antitestek megtámadhatják a kicsi vörösvérsejtjeit, ami vérszegénységhez vezethet. Ez pedig az FKS egyik oka. Ez az állapot neonatális izoeritrolízisként ismert.
Az újszülött/pár hetes kismacskát az állatorvosnak a születéstől kezdve néhány héten át rendszeresen meg kell vizsgálnia az egészséges és megfelelő léptékű fejlődés nyomonkövetése miatt. Amennyiben az állatorvos azt állapítja meg, hogy a cica nem megfelelően fejlődik, akkor vizsgálatokkal próbálja meg majd kideríteni az elmaradó fejlődés mögött rejlő okot. Sajnos azonban néha a leglelkiismeretesebb, legalaposabb ellátás és laborvizsgálatok sora sem segít, mert csak a természetes halál beálltát vagy a humánus elaltatást követő boncolás után sikerül a diagnózist minden kétséget kizáróan felállítani.
Az FKS csakis akkor kezelhető, ha még időben sikerül megállapítani a tünetegyüttes mögött meghúzódó betegséget, de ez csak néhány esetben lehetséges. Példának okáért egyes, időben diagnosztizált bakteriális fertőzések kezelhetőek, de a veleszületett rendellenességek esetében ez nincs így. A diagnosztikai folyamat alatt a kisállat támogató kezelést kap (pl: mesterséges táplálás, infúzió, dextróz a vércukor szint normalizálása érdekében, antimikrobiális kezelés, oxigénellátás támogatása, testhőmérséklet megtartása).
A Fading Kitten Szindróma az elhalálozás vezető oka a kiscicák életének első heteiben. Amennyiben a kölyökmacska mégis túléli ezt a kritikus periódust, úgy roboráló kezelésre lesz szüksége a speciális diétán át a folyamatos preventív orvosi ellátáson át.
A tünetegyüttesből felépülő kismacskák hosszú távú életkilátásai azonban jók, kivéve akkor, ha az állat már az anyaméhben megfertőződött macska-AIDS-szel (FIV) vagy macskaleukózissal (FELV).
Mivel ez a tünetegyüttes önmagában nem betegség, a kialakulását kivédeni nem lehet. De az anyaállat felkészítése az ellésre (például takarmányozás, védőoltások), a megfelelő ellési körülmények (higiénia, megfelelő hőmérséklet, szükség esetén infralámpa használata), jó környezet biztosítása nagyban segíthet elkerülni a betegség megjelenését. Ha ezek nem adottak, a tünetek időben történő észlelése és a mögöttes betegség mielőbbi diagnosztizálása, illetve kezelése az egyetlen esély a kölyökmacska életben maradására.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek