hirdetés

A fogfájás a macskákat sem kíméli: ezek a jelei a problémának

Szénási Szimonetta

2024. október 24 - Képek: Getty Images Hungary

A fog és a fogíny igen érzékeny területek a macska esetében is. A nem megfelelő etetési rutin, valamint a hiányos ápolás következtében is sérülhetnek, ami igen súlyos következményekkel jár. Cikkünkben részletezzük, miként ismerheted fel kedvencednél a fogászati panaszokat, és mik a teendőid velük. A megelőzésre is kitérünk.

hirdetés

A Cornell University Feline Health Center munkatársai arra figyelmeztetnek, hogy a macskák akár 90%-ánál már 4 éves korukra megjelennek a fogágybetegség első jelei. Igen drasztikus adat, ahogy a fogászati problémák is igen súlyossá válhatnak, így a hangsúlyt a megelőzésre kell fektetni. A fog és a fogíny problémái igen nagy fájdalmat okoznak a macska számára, idővel, az állapot súlyosbodásával pedig egyéb egészségügyi vonzatai lehetnek a nem megfelelő szájhigiéniának. Így a legfontosabb, hogy a gazdák megértsék, a fogápolás nem holmi újhullámos hóbort, ahogy a fogak állapota sem az esztétikum miatt fontos.

A fogak állapota nemcsak a macska közérzetét, az egészségét is befolyásolja

A fogínygyulladás (gingivitis) idővel a macska fogazatának állapotát rontja

Ahogy a kutyáknál, úgy a macskák esetében is nagy károkat tud okozni a fogkő. Az állat szájában élő baktériumok folyamatosan szaporodnak, miközben lepedéket (plakkot) képeznek a fogakon. Ha ezt nem távolítják el, abból idővel egybefüggő, szabad szemmel még nem látható biofilmréteg alakul ki. Idővel ez a réteg elkezd megvastagodni, mineralizálódni, amit már fogkőnek hívunk, és szemrevételezéskor jól látszik is a macska fogain.

Ha ez bejut a fog és a fogíny közé, ott gyulladást idézhet elő. Ez pedig idővel a fogak meglazulásához, gyengüléshez vezet, aminek következtében a fog letörhet, de akár foggyökértályog vagy szájüregi daganat is kialakulhat miatta. Sokan nem tudják, de a kezeletlen fogászati panaszok, és az állandó gyulladás akár szívproblémákhoz is vezethetnek. Aggasztóan hangzik, igaz?!

A kezeletlen fogászati problémák szívbetegséghez is vezethetnek

Miként jelezheti a fog fájdalmát a macska?

Egyrészt pontosítanánk is a közcímet, hiszen nemcsak a fog, de a gyulladt fogíny is nagy fájdalmat tud előidézni. A probléma felismerését nehezíti, hogy a cicák mesterei a fájdalmuk elrejtésének. Ez részükről ösztönös, hiszen a természetben nemcsak ragadozók, prédák is, így fontos, hogy ne mutassák gyengének, sebezhetőnek magukat. Az alábbi jelek azonban arra utalhatnak, hogy valami nincs rendben az állattal:

  • csökkent érdeklődés a száraz eledel, illetve minden keményebb étel fogyasztása iránt;
    a szokásosnál lassabb rágás, evés;
  • rágás közben az ételek kihullása a szájából;
  • nyáladzás;
  • a száj tapogatása, dörzsölgetése;
  • ellenállás a száj és a szájkörnyék megérintésével szemben (főleg, ha ez korábban nem volt jellemző kedvencedre);
  • bűzös lehelet;
  • duzzanat, egyéb elváltozás a szájban;
  • laza vagy kihulló fogak (természetesen a normál fogváltási időszakon túl).

Mindemellett megvan az esélye annak, hogy csak az orvosi ellenőrzés során derül fény a gondra. Emiatt is különösen fontos, hogy 8 éves koráig (az idős kor határa) legalább évente egyszer, azt követően pedig félévente vidd el rutin vizsgálatra a cicádat.

Az éves vagy féléves rutin vizsgálaton ellenőrizni kell a fogakat is

Miként kezelhető a fogínygyulladás és a fogfájás a macskák esetében?

A megfelelő vizsgálatok elvégzése után az elsődleges teendő a fogkő eltávolítása. Ez mindig állatorvosi feladat, otthon tilos bármilyen praktikával próbálkozni! Ezek eredménytelenek, de komoly sérüléseket okozhatnak a macska szájában. A beavatkozást altatásban fogják végezni, emiatt pedig szükség van egy általános állapotfelmérésre, hogy kiderüljön, altatható-e az állat.

A probléma súlyosságától, valamint az esetleges szövődményektől függően szükség lehet gyógyszeres (fájdalomcsillapító, antibiotikum) kezelésre is.  Az sem ritka, hogy a rossz állapotú fogakat gyökérkezelni kell, míg a már menthetetlen fogakat ki kell húzni.

Ajánlott naponta megtisztítani kedvenced fogait

Megelőzhetők-e a macska fog- és a fogínybetegségei?

A megfelelő szájápolásnak két pillére van: az otthoni, valamint az állatorvos által végzett fogtisztítás. Mivel a lepedék körülbelül 24 óra alatt keményedik meg, így a macskák esetében is ajánlott naponta fogat mosni. Ezt puha sörtéjű, vagy kifejezetten macskák számára kialakított nedves fogkefével, esetleg szintén macskáknak készült fogkrémmel teheted meg.

Embereknek szánt termékeket NE használj, a bennük lévő összetevők irritatív vagy mérgező hatása miatt!

Kaphatók olyan tápok, valamint fogtisztítók is, amik segítenek eltávolítania  fogakra rakódott lepedéket. Ezek önmagukban nem elegendők, de hozzájárulhatnak a fogazat tisztántartásához.

Ezen felül évente egyszer, idősebb cicánál pedig félévente látnia kell állatorvosnak is a szájüreget, és ha indokolt, akkor el kell távolítani a lerakódott fogkövet, az esetleges problémák kezelése mellett.

állatorvosi rutinellenőrzés fogazat fogbetegségek fogkő gyulladás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!