Fogamzásgátló macskáknak: létező alternatíva, de vajon biztonságos is? Állatorvost kérdeztünk
2025. január 9 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 9 - Képek: Getty Images Hungary
A legtöbb gazda tudja, hogy a nem kívánt szaporulat megfékezésének legbiztosabb módja az ivartalanítás. Ám vannak, akik féltik kedvencüket a beavatkozástól. Utánajártunk, milyen más lehetőségek vannak a műtéten kívül, és azok mennyire hatékonyak.
Mint kérdésünkre dr. Balatonyi Lilla megerősítette, az ivartalanítás mellett már valóban van mód a kémiai kasztrálásra macskák esetében is. Az egyik lehetőség a kutyáknál már régóta alkalmazott implantátum beültetése a bőr alá. Ezt hazánkban jelenleg 3 hónaposnál idősebb kandúrok esetében alkalmazzák, de elérhetők már külföldi tanulmányok a nőstényeken elvégzett beültetés tapasztalatairól.
(Az implantátum) ideális megoldást kínál olyan macskák számára, ahol az ügyfél a műtét előnyeit a termékenység végleges elvesztése nélkül szeretné élvezni, ahol a nagy értékű cicák esetében altatási kockázat áll fenn, vagy ahol a stressz minimalizálása érdekében elegendő időt kell hagyni az ivartalanítás, az oltás és a befogadás között
– magyarázta dr. Neil Mottram, a cég termékmenedzsere.
Az implantátum esetében körülbelül 6 hét, mire elérhető a terméketlenség. A változás már korábban tapasztalható: 2 hét után csökken a szervezetben a tesztoszteron szintje, valamint a herék mérete is kisebb lesz. 4 hét után tapasztalható a vizelettel való jelölés ritkulása, valamint a vizelet szaga is megváltozik. Ehhez társulhat a kevésbé agresszív viselkedés, valamint az állat kevésbé lesz vokális a készítmény hatására. Az implantátum hatóideje változó, a hazai tapasztalatok alapján általában 12 hónapig marad terméketlen az állat. Egy ezt vizsgáló tanulmány szerint kandúrokban 15–25 hónapig működött jól az implantátum (átlagolva 20 hónapig), nőstényekben pedig 16–37 hónapig (átlagosan 24 hónapig). Eltávolítása után 2 évvel pedig mind a nőstény, mind a kandúr macskák sikeresen tudtak párosodni, illetve megtermékenyülni.
Az implantátum egyik hátránya, hogy nem lehet pontosan meghatározni, mennyi ideig véd biztonságosan. Másrészt költségesebb is, mint az ivartalanító műtét. Éppen ezek miatt nem is bevett gyakorlat macskák esetében az alkalmazása; leginkább tenyésztők választják ezt a megoldást, hogy csak időszakosan váljon sterillé az állat – tudtuk meg a doktornőtől.
A másik lehetőség a doktornő által egyáltalán nem javasolt hormontartalmú tabletta, amely szintén elérhető hazánkban is. Ezt a gyártó szuka kutyák, illetve nőstény macskák vemhességének megelőzésére, illetve megszakítására javasolja. Az adagolás is ennek függvénye; 8 naptól 4 hétig terjedhet a kezelés, amit 6 hónapon belül nem lehet megismételni. Tehát nem állandóan, hanem időszakosan kell adagolni az állatoknak. Azonban szigorú kitételei vannak, mikor nem adható a készítmény. Ezek – a gyógyszer használati utasításából másolva – az alábbiak:
A készítmény nem adható az első ivari ciklus előtt. A készítmény alkalmazása ellenjavallt a következő esetekben: az ivari ciklus proösztrusz, ösztrusz és metösztrusz időszakában, húgyúti és ivarszervi kórtörténettel rendelkező állatok esetében, rendellenes vagy tartós hüvelyfolyás, nimfománia vagy rendellenes ivarzási ciklus, álvemhesség, emlőtumor, vemhesség, valamint hormonális rendellenességek vagy a szaporodási szervrendszer bármely kimutatható rendellenessége esetén. Nem alkalmazható diagnosztizált hepatitisz, cukorbetegség, elhízás, epilepszia esetén. Tenyésztésre szánt állatok esetében nem ajánlott a készítmény alkalmazása.
Azzal is nagyon fontos tisztában lenni, hogy a vizsgálatok alapján a gyógyszerben lévő hormonok növelik az emlőtumorok kialakulásának, a fibroadenomatosis, a cisztás méhelváltozások, a gennyes méhgyulladás és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Összességében tehát azt mondható, hogy a műtéti beavatkozás amellett, hogy megbízhatóbb és olcsóbb megoldás, egyúttal biztonságosabb és kockázatmentesebb is, mint a kémiai lehetőségek.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek