hirdetés

A fülatka által okozott fertőzés a macska hallását is veszélyeztetheti

Hangai Lilla

2024. augusztus 1 - Képek: Getty Images Hungary

A fülatkák gyakoriak lehet a macskák esetében bármilyen életkorban, ám különösen elterjedtek a kölyökmacskáknál, és a kinti vagy kijárós jószágoknál. Az élősködők befurakszanak a hallójáratokba, extrém irritációt és gyulladást okozva. Az érintett állatoknál általában viszketést, fejrázást és rendellenes fülváladékot figyelhetünk meg.

hirdetés

Ezek az atkák rendkívül fertőzőek, és gyakran terjednek macskák és kutyák között is szoros érintkezés során. Bár kimagasló intenzitású kellemetlenséget okozhatnak, általában nem életveszélyesek. Kezelés hiányában azonban bakteriális fertőzések, és komoly fájdalommal járó gyulladás alakulhat ki a hallójáratokban. Súlyos esetekben ez a dobhártya repedéséhez és hallásvesztéshez vezethet. Lássuk, hogy egy macska esetében milyen tünetei vannak a fülatka által okozott fertőzésnek, mitől alakul ki, hogyan kezelhető, és mivel előzhető meg.

Ilyen egy tiszta és egészséges fül

A fertőzés kialakulásának okai

A macskák elkaphatják az atkákat abban az esetben, ha szoros kapcsolatba kerülnek egy másik fertőzött állattal. A fertőzés nagyon gyorsan terjed, így ilyenkor a háztartásban élő többi állat is veszélybe kerül. A kölyökmacskák gyakran az anyjuktól kapják el a betegséget. Bár a benti macskákat is érinthetik az állapot, inkább a kinti és kijárós példányoknál fordul elő, mivel nagyobb eséllyel kerülnek kapcsolatba fertőzött állattal vagy környezettel.

A fülatka tünetei egy macska esetében

Ha sűrű, nagy mennyiségű fülváladékot észlelsz a cicádon, és a szokásosnál többet vakarózik, azonnal vidd el állatorvoshoz! Fülatkafertőzés esetén a következő tüneteket figyelhetjük meg:

  • kávézaccra emlékeztető, nagy mennyiségű fülváladék;
  • fülfájdalom;
  • fejrázás;
  • gyakori fülvakarás;
  • a fej oldalra billentése;
  • a fül erős, kellemetlen szaga;
  • szőrhullás a fülek és a szemek körül;
  • letargia;
  • csökkent étvágy.

A fülatkák kezelése

Két fő lehetőség van a fülatkák kezelésére macskák esetében. Az egyik, hogy helyileg alkalmazható cseppeket adagolunk nekik, amelyek közvetlenül a hallójáratba juttatva elpusztítják az élősködőket. A bolha, kullancs és szívféreg megelőzésére használatos készítmények egy része már a fülatkásság ellen is véd. Ezek leginkább spot-on termékek, amelyeket az adott készítmény leírása szerint kell alkalmazni. Általában körülbelül 1 hónapos védelmet nyújtanak.

Ha bakteriális fertőzés is jelen van a hallójáratban, egy helyi antibiotikum-kenőcsöt is fel fog írni az állatorvos. Súlyos fülgyulladás esetén lokális  vagy orális szteroidokat is kaphat a macska.
Mivel ahogy arra már felhívtuk a figyelmet, a fülatkák gyorsan terjednek érintkezés során, így a háztartás összes háziállatát kezeltetni kell. Emberre nem veszélyes a fertőzés, ám nagyon kivételes esetekben ezek a paraziták átugrálhatnak a gazdákra, azokat pedig megcsíphetik.

A macskák általában felépülnek a betegségből egyetlen topikus kezelés után, amennyiben a gazdik szorosan követik az állatorvos utasításait. Az atkák körülbelül egy hónap után tűnnek el teljesen, ám a macskák leggyakrabban már pár nappal a kezelés megkezdése után jobban érzik magukat.

Ennek a cicának a fülében jól látható a fülatkák által okozott, kávézaccszerű lerakódás

A fülatkafertőzés megelőzése

Ahogy az az előzőekből kitűnik, a megelőzésre van egy remek módszer, mégpedig a havi rendszerességgel adagolt bolha, kullancs, szívféreg és atka ellen védő kombinált készítmények. Ezeket egész évben szükséges adagolni, csak így jelentenek megfelelő védelmet.

Ezenkívül a macskák füleinek tisztán tartása szintén megakadályozza a váladék és a kosz felhalmozódását, amely kedvező környezetet teremthet a fülatkáknak.

fül betegségei fülatka fülfertőzés fülgyulladás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!