Megérkezett az első hó: nemcsak a kinti, a benti macskára is jobban kell figyelni
2024. november 22 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 22 - Képek: Getty Images Hungary
Bár meglepő lehet, de a lakásban élő kedvenceket is érintik az időjárás-változások. Míg egy kinti macska esetében a hó számos óvintézkedést tesz szükségessé.
Az idei első komolyabb havazásnak a többség örül, főleg a gyerekek, ám a hófehér meseország a kint élő állatoknak bizony kihívásokkal teli terep lehet. Vegyük sorra, mikre kell különösen ügyelni mind a kinti, a kijárós, és bizony a lakásban tartott macskák esetében is!
A legfontosabb, hogy a kint élő cicának biztosíts egy olyan meleg, száraz zugot, ahol nem bántják az időjárás viszontagságai, és a hőmérséklet is optimális a számára. A legjobb egy saját macskaház, amit semmiképp se pokróccal, hanem szalmával bélelj ki. Ennek magyarázata, hogy míg a textília könnyen átnedvesedhet, addig a szalma szárazon és melegen tartja az állatot. A kuckó álljon lábazaton – ez lehet egy raklap is –, hogy alulról se vizesedhessen, vagy hűlhessen ki.
A vizes bunda nagyon hamar kihűti az állatot, főként ha fagypont alá esik a hőmérséklet. A hipotermia pedig végzetes lehet az állatra nézve.
A kihűlés tünetei
Remegés; hideg bunda, hideg fülek; bágyadtság, gyengeség, letargia; kékes színű íny, illetve belső szemhéj; lelassult légzés, alacsony pulzusszám; eszméletvesztés, kóma, legrosszabb esetben halál. Ha legyengült, nehezen mozgó, szemmel láthatóan rossz állapotban levő cicát találsz, ne gondolkodj, azonnal vidd orvoshoz! Ilyen esetben érdemes a legközelebbi rendelőt felkeresned, vagy az ügyeletes klinikát.
Az is egy lehetőség, hogy a cicát beengeded a műhelybe, a fás kamrába, vagy esetleg az előszobába. Főleg akkor érdemes megkötnöd ezt a kompromisszumot, ha megérkeznek a kemény fagyok. Ha még nincs macskaházatok, itt mutatunk egy egyszerűen kivitelezhető, olcsó megoldást. Ha nem tartasz macskát, de a környékeden sok a kóbor, gazdátlan cica, számukra is életmentő lehet egy ilyen menedék.
Az autódat ellenőrizd indulás előtt
A macskák előszeretettel bújnak el az autók alatt, a kerekek és a karosszéria közötti résben, vagy a motortérben. Hogy nehogy baj legyen, mindig ellenőrizd a járművedet indulás előtt! Less be a kocsid alá, nézz rá a kerekekre, és határozottan kopogtasd meg a motorháztetőt. Ha van benne macska, és esetleg félelmében nem akar előbújni, kérd a helyi állatvédők segítségét, de semmiképp se indulj el!
A hidegben a víz befagyhat, a hóesésben pedig hamar elpiszkolódhat a macska vize. Ezt elkerülendő, a tányérokat is helyezd védett helyre, de ettől függetlenül napjában többször is ellenőrizd, hogy biztosan legyen mit innia, illetve ennie. (A nedves macskaeledel is megfagy a benne lévő víz miatt, de ha ráesik a hó, a száraz táp is tönkremegy.) Ezen felül a hideg időben több kalóriára, így táplálóbb ételre van szüksége a kinti állatoknak.
A fagyálló folyadék, a patkányméreg, de még az útszóró só is mérgező az állatokra. Mindent használj nagy körültekintéssel, úgy, hogy a macska azzal ne érintkezhessen!
Bár a hó kint esik, a benti macska is érzékelheti a hatását, méghozzá a fűtésen keresztül. A hideg időben ugyanis még inkább jellemző, hogy a lakás legmelegebb pontjára telepednek, ami sok esetben a radiátor. Főleg a régi típusú berendezések tudnak igencsak felforrósodni, ami akár égési sérüléshez is vezethet. Aki pedig természetes tüzeléssel, például kályhával és fával fűt, azok értelemszerűen gondoskodjanak a biztonságos elkerítésről. Nehogy véletlenül a cica túl közel merészkedjen a forró felületekhez, vagy a nyílt lánghoz.
Ha kedvencednek szabad kijárása van a lakásból, hazaérkezése után mindig szárogasd meg. A hó átnedvesíti a macska bundáját, de beletapadhat a mancs ujjai közé is, így azt a területet is vedd szemügyre, majd törölközővel, esetleg hajszárítóval szárogasd meg az állatot. Utóbbit nem biztos, hogy hagyni fogja a zaj miatt, így csak óvatosan próbálkozz, nehogy megkarmoljon vagy harapjon ijedtében.
Ha már a tűzveszélyességet emlegettük: a gyertyák és a tűzhelyek a legkockázatosabbak ebből a szempontból. Itt részletezzük, milyen óvintézkedéseket tegyél meg gyertyagyújtás előtt, míg ide kattintva a konyhai balesetek kivédését ismertetjük.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek