A te cicád is szokott horkolni? Nagyon sok esetben a túlsúly okozza!
2023. április 4 - Képek: Getty Images Hungary
2023. április 4 - Képek: Getty Images Hungary
Macskásként valószínűleg sok mindenre fel voltál készülve. Ahogy a cicák, úgy tapasztalataink szerint az őket kedvelők sem szeretik különösebben a meglepetéseket. De azért bevallhatod nyugodtan, hogy ettől függetlenül volt olyan dolog, ami felkészületlenül ért. Mondjuk a horkolás?
Ha értetlenül állsz a jelenség fölött és eddig meggyőződésed volt, hogy ilyet csak a bulldogok és a férfiak csinálnak, mindenképpen olvass tovább. Felgöngyölítjük a horkoló macskák rejtélyét!
A horkolás a macskák esetében kevésbé gyakori, mint a kutyáknál, ami miatt esetleg arra gyanakodhatnak a gazdik, hogy valamilyen rendellenes dolog történik. Való igaz, hogy jelezhet komolyabb egészségügyi problémát is, de általában nem erről van szó. Leteheted egyelőre a telefont, nem kell az állatorvost eszeveszetten tárcsáznod!
Például bizonyos fajták, amelyeknek lapos az arca és ezáltal az orra is, mint a perzsák vagy az egzotikus rövidszőrűek, nagyobb valószínűséggel horkolnak. A kisebb orrlyukaik akadályozzák őket a zavartalan légzésben. Ha az ilyen cica éber állapotban is fura hangokat ad ki légzés közben, lehetséges, hogy a lágy szájpadlása megnyúlt, amely részben elzárhatja a légcső bejáratát.
De nem csak a genetika okozhat horkolást. Ahogy az embereknél, úgy a macskáknál is előidézhetik ezt bizonyos alvási pozíciók. És sajnos az is igaz, hogy ha a cica túlsúlyos, nagyobb valószínűséggel horkol. Ez is olyan dolog, amiben osztoznak velünk.
A horkolás megjelenése összefüggésbe hozható az állat egészségügyi állapotával is. A felsőlégúti fertőzések, a krónikus orrgyulladás vagy a nátha is okozhat horkolást. De lehetséges, hogy valami elzárja az orrcsatornát, például egy daganat, polip vagy idegen tárgy, és ez okozza a fűrészelő hangot.
Ha cicád mindig is horkolt, valószínűleg nem egészségügyi probléma áll a háttérben. Ha azonban a jelenség hirtelen alakul ki és más viselkedésbeli változásokat is tapasztalsz, mindenképpen kérj időpontot egy kivizsgálásra.
Addig is azonban érdemes megfigyelni, hogy éber állapotban is küzd-e a macska légzési nehézségekkel. Gondolunk itt zihálásra, erőteljesebb légzésre vagy nyitott szájjal való légzésre. Ezekben az esetekben egy percet se késlekedj, és jelezd az orvosnak is az észlelt tüneteket!
Fontos, hogy az apróbb jeleket is megtanuld, és megpróbáld őket azonosítani. Ilyen például a nyávogás vagy az ürítés megváltozása. A macskák egészen addig nem mutatnak komolyabb tüneteket, míg nem igazán nagyon betegek.
Ha biztos vagy benne, hogy nem betegség áll a háttérben, a horkolás okától függően van néhány módszer, amellyel segíthetsz cicádnak. Az emberekhez hasonlóan a testsúly ideális tartományba való terelése az egyik legbölcsebb lépés. Ha úgy gondolod, hogy kedvenceden van egy kis felesleg, bátran egyeztess az állatorvossal, hogy megbizonyosodjatok róla, hogy igazad van-e. Ha igen, itt olvashatod a fogyókúrás tanácsainkat, de természetesen ő is biztosan nagyon szívesen segít majd a folyamat elindításában. Lehet, hogy nem is kell az ételadagot csökkenteni, mindössze picit jobban meg kell majd mozgatni az urat vagy a hölgyet.
Egy párásító beszerzése is jó ötlet lehet! A száraz levegő pont olyan hatással van rájuk is, mint ránk, így ha párásítasz azon a helyen, ahol kedvenced szeret szunyókálni, lehetséges, hogy megoldódik a helyzet.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek