Az idős macskák 10 leggyakoribb betegsége
2024. december 30 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 30 - Képek: Getty Images Hungary
Ahogy cicánk felnőtt macskává cseperedik, majd egyre közeledik az aranyévei felé, fontos, hogy fokozottan figyeljünk mind a viselkedésére, mind a külső jellemzőire, hogy a betegségek jeleit azonnal észrevehessük.
Manapság a legtöbb macska a minőségi táplálékok és a modern állatgyógyászat fejlődése miatt egészen sokáig él, akár a 20-as évei elejéig is. Esetenként azonban előfordulhat, hogy öregségükre megbetegszenek. Nézzünk meg néhányat az idős macskák leggyakoribb betegségei közül, és azt is, hogy ezekkel kapcsolatban mire kell figyelnünk gazdiként.
Amikor macskánk idős lesz, számos, életkorral összefüggő állapotváltozásra kell számítani nála. Ilyen például az ízületi gyulladás vagy a demencia. Azonban rengeteg kevésbé gyakori betegséggel is tisztában kell lennünk.
A macskáknál különböző típusú vesebetegségek fordulhatnak elő, de a krónikus veseelégtelenség (CKD) a leggyakoribb, amely a vesefunkció progresszív elvesztése. Habár nincs rá gyógymód, speciális diétákkal és megnövelt folyadékbevitellel szinten tartható. Szükség lehet szupportív ellátásra is, például hányinger elleni gyógyszerekre, étvágygerjesztőkre és étrend-kiegészítőkre.
A cukorbetegség macskáknál gyakran az érett felnőtt- és időskor között alakul ki, és különféle tünetekkel járhat. A betegség kezelése napi inzulininjekcióval és szigorú, alacsony szénhidráttartalmú diétával, valamint folyamatos gondozással történik.
A betegség a pajzsmirigyhormon (tiroxin) túltermelése, amelyet jóindulatú pajzsmirigydaganat okoz. A macskáknál a pajzsmirigy-túlműködés leggyakoribb jele a fogyás az egészséges, illetve néha a megnövekedett étvágy ellenére. A betegség egyetlen gyógymódja a jódizotópos kezelés, azonban napi gyógyszeres kezeléssel és étrendváltással is karbantartható.
Bármilyen életkorú macskáknál előfordulhatnak fogbetegségek, de idősebb korukban veszélyeztetettebbek. Előfordulhat ínygyulladás, fogágybetegség, fogvesztés vagy szájfertőzés is. Ezek a fertőzések a szervezetben máshová is eljuthatnak, ami súlyosabbá teszi a panaszokat. A macskák fogászati betegségei étvágytalanságot is okozhatnak, ami súlyos és potenciálisan életveszélyes állapothoz, az úgynevezett májlipidózishoz (zsírmáj) vezethet. A problémák megelőzhetők napi fogmosással, valamint az állatorvos által végzett rendszeres rutin fogászati eljárásokkal, például fogkőleszedéssel.
A rák kialakulása sajnos nagyon gyakori az idősödő állatok esetében. A daganatos megbetegedések kóros sejtfejlődés eredményei. Kis kedvenceink gyakori rákos megbetegedései közé tartozik a limfóma, a hízósejtes daganatok és a laphámsejtes karcinóma. A cicák daganatos problémái műtét, kemoterápia vagy sugárkezelés kombinációjával kezelhetők a rák helyétől, típusától és agresszív jellegétől függően. Fontos szabály, hogy ha bármilyen puklit vagy elváltozást fedezel fel bárhol a cicán, azonnal kérj egy időpontot az állatorvoshoz!
A demencia a macskáknál is egy életkorral összefüggő betegség, amely bizonyos idegsejtek pusztulását okozza az állat agyában. Ezek a sejtek felelősek a memóriáért, a tanulásért, az alvási ciklusokért, a tértudatosságért és sok más fontos testfolyamatért. Bár a cicák demenciája nem gyógyítható, egyes esetekben bizonyos kezelésekkel karbantartható. A kezelés magában foglalhatja a környezeti változtatásokat, antioxidánsok adagolását és a gyógyszeres kezelést.
Az oszteoartritisz egy degeneratív betegség, amelyben a macska ízületeinek porcai idővel lebomlanak. A porcok párnázzák ki az ízületeket, amely nélkül a csontok egymáshoz dörzsölődve jelentős fájdalmat, gyulladást és károsodást okoznak. Ez a probléma általában a macskákat a lábukban és a csípőjükben érinti.
A kezelés célja a folyamat lelassítása a következő lehetőségekkel vagy azok kombinációjával:
A hallás- és látásvesztés sajnos gyakori probléma az idős macskáknál. Leggyakrabban egy mögöttes egészségügyi probléma, például magas vérnyomás vagy sérülés váltja ki. A macskák hallásvesztése általában másodlagos, mert más betegségek, például polipok, krónikus fülfertőzések vagy a hallójáratban kialakuló daganatok következtében alakulhat ki. A hallás- vagy látásromlástól szenvedő macskák még akkor is teljes életet élhetnek, ha némi változást okoz ez a kellemetlenség a napi rutinjukban.
A macskák gyomor-bél rendszeri (GI) betegségei gyakran hányásban, hasmenésben, letargiában és étvágytalanságban nyilvánulnak meg. Idősebb macskáknál a súlycsökkenés a GI-betegség leggyakoribb jele. Ahogy a macskák öregszenek, az immunrendszerük kevésbé hatékony a fertőző ágensek, például vírusok, baktériumok vagy paraziták elleni védelemben.
Az alábbi krónikus betegségek, okozhatnak GI-problémákat idős kedvenceinknél:
A GI-betegség általában a következőkkel kezelhető:
A macskák szívbetegsége akkor jöhet elő, ha a szívizom nem tud normálisan összehúzódni, és a vér nem áramlik megfelelően a macska testében. Ennek leggyakoribb oka a hipertrófiás kardiomiopátia. A szívbetegség megzavarja a vér normális áramlását, ami vérrögképződést okozhat. A vérrögök hirtelen fájdalmat és a hátsó láb bénulását okozhatják. A betegség kezelése jellemzően szájon át szedhető gyógyszerekkel és étrendváltoztatással történhet; súlyos esetekben oxigénterápiára lehet szükséges.
Amikor kedvenceink öregszenek és betegségre utaló jeleket mutatnak, az mindig aggodalomra ad okot, és nyomasztó lehet bármely házi kedvenc gazdijának. Az állatorvoshoz való rendszeres bejelentkezés segíthet abban, hogy az esetleges egészségügyi problémákat kizárhassuk, vagy ellenőrzés alatt tarthassuk. Idős macskák esetén, vagyis 7 éves kor felett 6 havonta vigyük el a macskát az állatorvoshoz rutinellenőrzésre akkor is, ha látszólag nincs semmi baja!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek