Az állatorvosok szerint ilyen a jó macskaeledel
2024. április 19 - Képek: Getty Images Hungary
2024. április 19 - Képek: Getty Images Hungary
Ezek a legfontosabb szempontok a tápválasztás során.
A boltok és az online áruházak valós és virtuális polcai roskadoznak a rengeteg kisállateledeltől. Gazdiként nem egyszerű eldönteni, hogy a számos típus és ízvariáció közül melyik a legjobb macskaeledel kedvenced számára. Az alábbiakban sorra vesszük, miket kell figyelembe venned a választásnál. Ebben a Business Insider Reviews állatorvos szakértői lesznek a segítségünkre.
Nézzük sorban: macskád életkora alapján kölyök-, felnőtt-, illetve idős macska számára készült tápot választhatsz. Ez máris szűkíti a kört. Ezen árnyal az is, hogy a legtöbb márka külön terméket kínál az ivartalan állatoknak. A fajta annyiban lehet mérvadó, hogy egyes macskák, például a perzsák érzékenyebbek, illetve vannak fajtaspecifikus egészségügyi problémák, amiket számításba kell venned. Az életmód alatt a kinti, a kijárós, valamint a benti cicák táborát különítjük el, amire alább még kitérünk.
A másik nagy dilemma, hogy száraz vagy nedves (konzerv, illetve alutasakos) tápot kapjon-e a kedvenc. Hiszen az említett kategóriákon belül elérhető mind. Így kapható kölyökmacskáknak szánt nedves, illetve száraz táp is. Itt amit fontos hangsúlyozni, hogy a nedves eledelek jelentős mennyiségű vizet tartalmaznak (75-78%-uk víz), ami a folyadékbevitel szempontjából lényeges.
A száraz táp (amelynek mindössze 12-15%-a víz) mellett jobban oda kell figyelned kedvenced vízfogyasztására, főleg, mert a macskák – sivatagi múltjukból adódóan – gyakran keveset isznak. Ilyenkor trükközhetsz azzal, hogy több helyre teszel ki vizes tálat vagy beszerzel egy ivókutat. (A cicák szeretik a friss, csobogó vizet.)
Az állat preferenciája is mérvadó: egyes cicák szinte csak a tasakos vagy a konzerv eledelt eszik szívesen, míg másoknak a szárazzal sincs gondjuk. A szakemberek álláspontja az, hogy a legjobb a vegyes menü: ha a macskád mindkét típust elfogadja, már a kezdetektől érdemes váltogatnod őket.
Mint dr. Bruce Kornreich, a Cornell Egyetem Állatorvosi Főiskoláján működő Cornell Feline Health Center igazgatója, szakvizsgázott állatorvosi kardiológus rámutat, bizonyos egészségügyi állapotok indokolttá tehetik, hogy az elégséges folyadékbevitel biztosítása érdekében a macska kizárólag nedves tápot kapjon. Különösen a vesebetegségben szenvedő kedvencek esetében kell erre kiemelten ügyelni.
Az állag mellett a másik lényeges szempont a termék összetétele. A macskák obligát húsevők, ami azt jelenti, hogy egészségük érdekében étrendjüknek szinte kizárólag húsból, illetve állati eredetű fehérjéből kell állnia. Ehhez mérten fontos, hogy az általad választott macskaeledel is hús alapú legyen.
A felnőtt állatok esetében az arány legalább 26% fehérje (kölyköknél 30%), illetve 9% zsír. Nedves eledeleknél a tápanyagtartalmat szárazanyagra kell átszámítani. A legtöbb gyártó így is tünteti fel a termékén. Ha mégsem, úgy a megadott elérhetőségeken lehet információt kérni a cégtől.
Az aromákra, ízfokozókra és tartósítószerekre is figyelj oda; ezekre semmi szüksége nincs kedvencednek.
Tudjuk, hogy a legtöbb gazdinak a macskaeledel ára is lényeges szempont, amit abszolút meg is értünk, tekintve, hogy egy kisállat gondozása tetemes kiadással jár. Ám hangsúlyozzuk, hogy ez nem lehet a döntő szempont a választásnál. Először az ideális összetételű termékeket keresd meg, majd ezek közül válassz az anyagi lehetőségeidhez mérten. Az olcsó, kevés húst tartalmazó, helyette főként gabonából és zöldségekből álló termékek gyomor- és bélrendszeri panaszokat idézhetnek elő, valamint az állat elhízásához vezethetnek úgy, hogy az általános kondíciója csökken a nem kielégítő tápanyagbevitel miatt.
Mint arra dr. Korinn Saker, az Észak-Karolinai Állami Egyetem Állatorvosi Főiskolájának állatorvosa, és a klinikai táplálkozás docense rámutat, a macskaeledelek gyakran tartalmaznak úgynevezett melléktermékeket. Ezek általában olyan állati részek, például belső szervek, amelyek olcsók, de táplálóak az állatnak. Így ezektől nem kell ódzkodni.
Említettük, hogy a macska életformája is mérvadó. A benti macskák ugyanis még a legnagyobb odafigyelés mellett is kevesebbet mozognak, mint kint élő társaik. Emiatt pedig esetükben megnő az elhízás kockázata. Ha úgy ítéled meg, hogy cicád kezd gömbölyödni, vagy már van rajta némi túlsúly, akkor az állatorvosotokkal egyeztetve válassz az alacsonyabb kalóriatartalmú eledelek közül. Ezeknek a speciális termékeknek általában alacsonyabb a zsírtartalma, valamint hozzáadott rostot tartalmaznak az emésztés elősegítésének érdekében.
Az állatorvosok azt javasolják, hogy az idős (7 év feletti), illetve az olyan krónikus betegséggel, mint az ízületi panaszok, küzdő állatok esetében pozitív hatása lehet mind a glükozaminnak, mind a halolajnak. Ezek segítenek rugalmasan tartani az ízületeket, valamint a szőrzet is fényesebb, egészségesebb lehet a hatásukra. Utóbbi azoknak a cicáknak is előnyös, akik sokszor öklendeznek vissza szőrlabdákat. Az erősebb bunda ellenállóbb és kevésbé vedlik, ily módon csökkentve a probléma gyakoriságát.
Számos egyedi összetételű macskaeledel kapható, amelyek különféle egészségügyi panaszok esetén kínálnak megoldást. Ám hangsúlyozzuk, hogy mielőtt bármelyiket is megvásárolod, egyeztess arról az állatorvossal. Ezeknek a termékeknek a tápanyag-, valamint kalóriatartalma markánsan eltérhet a normál tápokétól, így csak orvosi javaslatra szabad azokkal etetned kedvencedet. Máskülönben könnyen hiánybetegségek alakulhatnak ki.
A korábbi, napi egy vagy két etetés helyett az állatorvosok ma már a napi többször (akár 5-6 alkalommal) kínált kisebb adagokra esküsznek. Ezt erősíti az is, hogy a vadonban a zsákmányszerzésre is a többször kevés a jellemző. A napi adagot tehát ekképp érdemes elosztani.
Az adag meghatározásában szintén döntő az állat életkora, aktivitása, valamint egészségi állapota. A macskaeledelek csomagolásán megtalálható az irányadó mennyiség, de a legjobb, ha erről is az állatorvost kérdezed.
Ha bizonytalan vagy, pontosan mit is kell nézned a macskaeledel címkéjén, ebben a cikkünkben elmagyarázzuk, mi mit jelent pontosan a csomagoláson.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek