hirdetés

Mire számíthatunk a kiscica első orvosi vizsgálatánál?

Berek-Halász Beáta

2025. február 5 - Képek: Getty Images Hungary, dr. Balatonyi Lilla

Több alkalommal hangsúlyoztuk már a rendszeres állatorvosi szűrések fontosságát. Most a kiscicákkal kapcsolatos rutinvizsgálat szerepéről hoztunk információkat. Mutatjuk, mikor, hogyan és miért érdemes újdonsült kis kedvencünkkel felkeresni az orvost.

hirdetés

Dr. Balatonyi Lilla állatorvossal beszélgettünk a kiscica első orvosi vizsgálatával kapcsolatban. A doktornő elmondta, hogy akár kölyök-, akár felnőtt macskáról van szó, mindenképpen érdemes meglátogatni vele az állatorvost, amikor hozzánk kerül. Ez azért fontos, mert egy általános képet kaphatunk az állat egészségi állapotáról, illetve arról, hogy van-e kezelendő terület.

Dr. Balatonyi Lilla Samuval / Fotó: dr. Balatonyi Lilla

Mikor kell egy kiscicát először orvoshoz vinni?

Dr. Balatonyi Lilla: Az első orvosi látogatás időpontját sok minden befolyásolja. Egy egészséges, ismert korú kiscica ideális esetben körülbelül 8–9 hetesen kerül a gazdihoz, és nem korábban (addig az anyjával marad). Ekkor mindenképp érdemes egy rutinvizsgálatra ellátogatni vele a rendelőbe, és ha egészséges, megkaphatja az első oltását is. Mi azt szoktuk tanácsolni, hogy legalább 3-5 napja legyen a gazdinál, mielőtt orvoshoz mennek vele, hogy ha a környezetváltozás bármilyen lappangó betegséget, tünetet előhoz, ne vakcinázzuk a macskát.

Miért fontos, hogy egy új cicát minél előbb orvoshoz vigyünk, ha kölyök, ha nem? Milyen vizsgálatokra számíthatunk?

B. L.: Az állatorvosi látogatás alatt felmérhető az általános egészségi állapot, megmérjük a macska pontos súlyát, megbeszéljük a gazdival a megfelelő oltási sorrendet, külső-belső élősködők elleni védekezést, segítünk a megfelelő táplálás beállításában, az ivartalanítás időpontját is egyeztethetjük, és ha felmerül bármilyen tartással kapcsolatos kérdés (például az alomtálcák száma, az etetőtál elhelyezése, egy másik macskával való összeszoktatás stb.), akkor azt is megválaszoljuk.

Akár kölyök-, akár felnőtt cicáról van szó, érdemes elvinni egy kivizsgálásra / Fotó: dr. Balatonyi Lilla

Mi történik, amikor megérkezünk a rendelőbe? Vannak-e betartandó szabályok? Ha igen, mire kell figyelni?

Én mindig azt javaslom, hogy hozzon a gazdi egy friss bélsármintát magával, hogy megvizsgáljuk, van-e parazitás fertőzés. Ez akkor is szükséges, ha a macska kap rutinféreghajtást, ha nincs hasmenése, vagy ha a gazdi nem lát férgeket a bélsárban, mert ezek nem zárják ki a fertőzést. Még tenyésztőtől származó kölyköknél is találkozunk néha férgességgel. Különösen az utcáról, menhelyről befogadott kölykök és felnőtt cicák esetén egy FIV/ FeLV teszt is javasolt.

– mondta a doktornő.

B. L.: A rendelőbe érkezéshez javaslom, hogy legyen a macska a hordozóhoz szoktatva otthon, ne csak akkor kerüljön elő az eszköz, amikor orvoshoz fogjuk vinni az állatot. Takarjuk le a dobozt egy törülközővel, amíg a váróban tartózkodunk, ne engedjük, hogy más odaeressze hozzá például a kutyáját. A hordozót tartsuk az ölünkben, vagy ha van magasított polc, amire feltehetjük, oda helyezzük, ne a földre. Vigyünk finom jutalomfalatot magunkkal, amivel elterelhetjük kicsit kedvencünk figyelmét a vizsgálatról, vagy akár a vérvételről. A legtöbb rendelő már időpontos rendszerrel dolgozik, így fontos, hogy foglaljunk időpontot előre, ne essünk be váratlanul egy oltás miatt. Ha örökbe fogadtunk vagy vásároltunk macskát, vigyük magunkkal az örökbefogadói vagy adásvételi szerződést is.

Mindenképpen legyen hordozóhoz szoktatva a cica / Fotó: dr. Balatonyi Lilla

Milyen oltások és mikor, mely életszakaszokban szükségesek?

B. L.: Kizárólag bent tartott cicák esetén általában elegendő a kombinált oltás, amely Calici, Rhinotracheitis és Panleukopenia (azaz parvó) ellen védi a kedvenceket. Az első oltást 3–4 héttel később kell ismételni, azt követően évente egyszer. A kijárós, rendszeresen más macskákkal érintkező cicáknál (azok is, akik bár bentiek, de sokat mennek panzióba, kiállításra és hasonló helyekre), FIV- és FeLV-tesztet is javaslunk. Ha negatív az eredmény, a fenti oltást kiegészíthetjük leukózis elleni oltással. A vadállatokkal találkozó macskáknál (erdő szélén lakó, mezőre kijáró stb.) veszettség elleni oltással is érdemes kiegészíteni ezeket, bár ez macskáknál nem jogi előírás, mint a kutyáknál.

Milyen hosszú egy ilyen vizsgálat?

B. L.: A vizsgálat hossza rendelőtől függ. Első cica esetén, ha vannak felmerülő, tartással kapcsolatos kérdések és FIV/FeLV teszt is, én 20–30 perc közt számolnék.

A javasolt oltásokról érdemes érdeklődni az állatorvosnál / Fotó: dr. Balatonyi Lilla

Milyen tanácsokat érdemes megfogadni egy újdonsült cicás gazdinak?

B. L.: A legfontosabb tanácsom az újdonsült macskatartóknak az, hogy informálódjanak, tanuljanak sokat a macskatartásról, és kérdezzenek nyugodtan az állatorvosuktól. Legyenek tisztában azzal, mire van szüksége egy macskának (az élelmen és vízen kívül), ismerjék fel a betegségek korai tüneteit (például étvágytalanság, bágyadtság, elbújás), és forduljanak hamar orvoshoz. Rendszeresen kapjon féreghajtót, külső élősködők elleni kezelést és oltásokat az a macska is, aki nem jár ki a házból – volt már nem egy fülatkás, bolhás, parazitás fertőzéssel dolgom panelban lakó cicáknál is.

állatorvosi rutinellenőrzés állatorvosi vizsgálat oltások parazitavédelem
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!