A kövér kutya kiborít, a macskától olvadozunk: miért a kettős mérce?
2024. április 5 - Képek: Getty Images Hungary
2024. április 5 - Képek: Getty Images Hungary
Meglepő felfedezést tettünk házi kedvenceink megítélését illetően, ami több mint káros az állatokra nézve.
Tudniillik kollégáimmal egymástól függetlenül arra a megállapításra jutottunk, hogy míg egy túlsúlyos kutya látványa többnyire rosszallást vált ki az emberekből, addig egy súlytöbblettel küzdő macska sokak szerint aranyos. Igyekszünk összefoglalni, szerintünk mi állhat ennek a kettős megítélésnek a hátterében, miközben meg is cáfoljuk a tévhiteket.
Arról nem lehet szó, hogy az állategészségügyi oldalak vagy a média ferdítene a képen, hiszen mind az orvosok, mind a különféle médiumok folyamatosan hangsúlyozzák, mennyire káros, ha egy állaton pluszkilók halmozódnak fel. (És ha már itt tartunk: nekünk, embereknek ugyanazokkal az egészségügyi kockázatokkal kell számolnunk: cukorbetegség, magas vérnyomás, ízületi problémák, daganatos elváltozások, szívpanaszok – mindegyik esélye nő, ha túlsúlyos vagy.)
Sokkal inkább a sztereotípiák okolhatók azért, hogy egy jócskán kikerekedett cicára még mindig van, aki azt mondja, mennyire enni való. Ugyanis a közhiedelem szerint egy macska lusta, önfejű, eszes és torkos, többnyire a henyélésen és a dézsmáláson jár az esze. Gondolj csak Garfieldra, minden idők leghíresebb vörös kandúrjára! Tehát egy gömbölyded jószág csak igazolja ezt a képet. Mondanunk sem kell, ez nincs így: egy cica is igényli a mozgást, a törődést és a megfelelő táplálékot.
Ellenben egy kutya lót-fut, őrzi a házat, védi a tulajdont, lehet vele sportolni, nagyokat kirándulni. Jellemzői a bátorság és az ügyesség – amivel nem fér össze semennyi súlytöbblet. (Érdekes, de meglátásom szerint az ölebek esetében is jobban tolerálják a pufók egyedeket, mint például egy német juhász vagy egy magyar vizsla esetében.) Amikor pedig egy eb jelenik meg hordót formázva, akinek már a bordái nemhogy nem láthatók, de nem is tapinthatók, egyöntetűen hördül fel mindenki, hibáztatva a felelőtlen gazdát.
Amiben igazuk is van, hiszen a felelős állattartás része, hogy optimális feltételeket biztosítasz kedvencednek. Amibe beletartozik a megfelelő mennyiségű és minőségű élelem, valamint az elegendő mozgás garantálása is.
Ám ugyanezt a rosszallást kell(ene) kiváltania az elhízott macskáknak is. Ugyanis esetükben sincs semmi aranyos abban, ha nehezen mozognak, beszorulnak a kerítés rácsai közé, vagy egész nap csak fekszenek, mert minimális mozgás is kifárasztja őket. Az ő élettartamukat is lerövidíti a nem megfelelő gondozás, így egy kövér cicás videó sem érdemel lájkot vagy szívecskét! Természetesen – és hangsúlyozottan – nem azt kérjük, hogy a kommentszekcióban ess neki az adott állat gazdájának. Sőt! De egy hiteles információkat és jó tanácsokat közlő cikk linkje már valódi segítség lehet.
Amennyiben pedig a te négylábú társadat is érinti a probléma, semmiképpen se vedd magadra a leírtakat! Helyette kutakodj a témában korábbi írásaink között, hiszen számos orvossal, dietetikussal és trénerrel készült már cikkünk, sőt, podcastadásunk is, amikkel nektek szeretnénk segíteni.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek