Bőrprobléma a bunda alatt – Mi az a macska akné?
2024. január 28 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 28 - Képek: Getty Images Hungary
A cicák sok mindenben hasonlítanak ránk, emberekre. Azonban a közös pontok közt akadnak olyasmik is, amik sajnos a kedvencek életét is megkeserítik. Tudtad például, hogy a bársonytalpúak is szenvedhetnek aknétól? Soroljuk, mire kell figyelned a bőrproblémával kapcsolatban.
A macska akné bármilyen életkorú, nemű és fajtájú cicánál kialakulhat. Elsősorban az állat állkapcsán és a szája körül jelentkezik. Ha az emberi bőrbetegséghez akarjuk hasonlítani, akkor a macskákon leginkább mitesszerek jelennek meg, és ezek alakulnak pustulákká vagy papulákká, tulajdonképpen gyulladt, gennyes pattanásokká. A területen gyakori a szőr kihullása, mivel viszket és irritált, ami miatt a kedvenced állandóan dörzsölni, vakarni próbálja. Nem véletlen, hogy az aknés cicák állandóan a gazdijukhoz dörzsölik a fejüket – így is vakarni akarják az érintett területet.
Az, hogy pontosan mi áll a macska akné kialakulásának hátterében, sajnos még nem egyértelmű. Az biztos, hogy az elváltozást az úgynevezett keratinizációs zavar okozza. A keratinizációs zavar egy olyan állapot, amikor a bőr vagy más szövetek sejtjei nem képesek megfelelően lebontani a keratint – egy fehérjét, amely a bőr, haj, szőr és köröm szöveteinek fontos alkotóeleme. Ennek következtében az állat szőrtüszőiben nagy mennyiségű keratin halmozódik fel, ami miatt az elhalt hámsejtek nem képesek megfelelően leválni a bőrfelszínről. Ez vezet bőrproblémákhoz – mitesszerek és pattanások kialakulásához.
A betegséget negatívan befolyásolja a rossz higiéné, a túlzott faggyútermelés, a stressz, lappangó fertőzések és az immunrendszer legyengülése is.
A bőrbetegség szerencsére az esetek nagy részében pusztán esztétikai probléma, és némi kényelmetlenséget leszámítva nem befolyásolja az állat életminőségét. Ettől függetlenül azonban fontos az állapot kezelése, ugyanis – az emberi bőrbetegségekhez hasonlóan – a gyulladt terület hajlamos lehet a felülfertőződésre, ami viszont okozhat súlyosabb gondokat.
Az első és legfontosabb az állatorvosi vizsgálat. Soha ne próbáld házi praktikákkal kezelni az elváltozást, a megjelent pattanásokat pedig eszedbe se jusson kinyomni! Ezzel ugyanis csak tovább rontasz a helyzeten, hiszen a kinyomott pattanások helyén megjelenő sebek pillanatok alatt megfertőződhetnek különböző baktériumokkal. Mindig bízd szakemberre a szükséges kezelést, és csak olyan készítményt alkalmazz a bőr felületi ápolására, amelyet az állatorvos előírt.
A gyógyszeres kezelés mellett amit tehetsz, az az érintett terület tisztán tartása. Az elváltozás súlyosságától függően az orvos felírhat speciális tisztító és bőrfertőtlenítő készítményeket, enyhébb esetben azonban a cica állának tiszta vizes megtisztítása is sokat segít az állapot romlásának megelőzésében. Mivel a macskák bőrének pH-ja magasabb, mint az embereké, talán említenünk sem kell, hogy ne alkalmazz gazdik számára készült arctisztítót.
Különösen az étkezéseket követően érdemes áttörölnöd a kedvenced arcát, hogy eltávolítsd az esetleges ételmaradékokat, amelyek irritálhatják az állatot. Amennyiben az állatorvos javasolja – különösen hosszú szőrű cicák esetében – érdemes lehet az áll szőrét rövidre nyírni.
Az esetleges felülfertőzések elkerülése érdekében fontos, hogy még a szokásosnál is jobban ügyelj a macska által használt tárgyak tisztán tartására. A műanyagból készült tálakon könnyebben megtapadnak a baktériumok; cseréld le a kedvenced étkészletét nem porózus anyagból készült darabokra (például rozsdamentes acélra) és rendszeresen mosd el őket a további pattanások megelőzése érdekében.
Ne feledkezz meg a cica fekhelyéről sem. Rendszeresen tisztítsd ki az ágyát is, ügyelve arra, hogy illatmentes, érzékeny bőrűek számára kifejlesztett mosószert használj. Ha mosógépben mosod, mellőzd az öblítőt, mivel a benne található illatanyag tovább irritálhatja a kedvenced bőrét és orrát is. Ráadásul az öblítő illata egyébként is csak a gazdiknak fontos – a házi kedvencek sokkal jobban szeretik a saját aromájukat.
Ritka esetekben előfordulhat, hogy a kezdeti diagnózist követően az állatorvos további vizsgálatokat rendel el, amelyekből kiderül, hogy a kedvenced problémáját szőrtüszőatka okozza.
A Demodex cati egy olyan atka, amely a macskák bőrének hajszálereiben él, az állat természetes bőrflórájának részét képezi. A jelenléte általában nem okoz problémát, azonban bizonyos esetekben – például az állat immunrendszerének legyengülése vagy más egészségügyi gondok esetén – az atkák elszaporodhatnak és bőrbetegséget, úgynevezett demodikózist okozhatnak. Ez egyébként szintén előfordulhat az embereknél is.
Szerencsére az idejében diagnosztizált betegség kezelhető, ám ehhez a cicának idejében szakértő kezekbe kell kerülnie.
A macskák az akné mellet további bőrbetegségekben is szenvedhetnek, amelyek kezelése szintén az állatorvos feladata. Ebben a cikkünkben dr. Balatonyi Lilla állatorvos segítségével, képekkel illusztrálva mutatjuk be a leggyakoribb problémákat.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek