Vajon egy macska is lehet allergiás egy kutyára?
2025. február 4 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 4 - Képek: Getty Images Hungary
A legtöbb gazdi tudja, hogy a macskáknál is kialakulhat allergia, amelyeknek legismertebb és egyben leggyakoribb kiváltó okai a pollenek, a penész, az atkák, a bolhacsípés és a különböző élelmiszer-összetevők.
Azt már tudjuk, hogy a kutyák lehetnek allergiásak a macskákra, de vajon a macskák is mutathatnak allergiás tüneteket a kutyákkal szemben? Erre keressük mai cikkünkben a választ.
Igen, természetesen lehet, bár ez az állapot nem túl gyakori, és statisztikák sem nagyon állnak rendelkezésünkre ezzel kapcsolatban. Állatorvosok beszámolói alapján hallhatunk olyan esetekről, amikor egy cica esetében ténylegesen megállapítást nyert kutya barátjával szembeni allergiája. Ez azonban fordítva is igaz.
Doromboló kedvenceink allergiája a kutya elhalt hámsejtjeiben, nyálában és vizeletében található fehérjékre adott abnormális immunválasz tulajdonképpen, tehát nem az eb szőrére allergiás a macska. Nem tudjuk, hogy egyes macskák miért lesznek allergiásak a kutyákra, mások pedig miért nem, de valószínűleg ezért genetikai és környezeti tényezők kombinációja a felelős.
Az ebekre allergiás cicáknál ugyanazok a tünetek jelentkeznek, mint más típusú allergiáknál. Ilyenek lehetnek többek között:
Ha esetleg kis barátunk asztmás, a kutyaallergia olyan tüneteket is okozhat, mint a köhögés vagy a légzési nehézségek. A tipikus emberi allergiás tünetek, mint a tüsszögés és a vörös, könnyező szemek, ritkábban fordulnak elő a cicáknál, de nem kizártak ezek sem.
A kutyaallergiás macskáknál észlelt összes tünet, más típusú allergiákhoz és egészségügyi problémákhoz is társulhat. Például egy szőrhullással és nagyon viszkető bőrrel küzdő macska a bolhára, bizonyos típusú pollenekre is allergiás lehet. Valamint, akár rühességgel is együtt járhat az állapot. Annak megállapítása, hogy egy macska allergiás-e, vagy hogy mire allergiás, némi időt vesz igénybe. Az állatorvos elsősorban kérdéseket tesz fel cicánk kórtörténetéről és tüneteiről, majd fizikális vizsgálatot végez, hogy kizárhasson más gyakori betegségeket.
A kutyákra allergiás macska kezelése gyakran több különböző, egyszerre alkalmazott terápiás formát foglal magában. A legfontosabb, hogy tegyünk meg mindet annak érdekében, hogy csökkentsük kis barátunk kitettségét a kutyaallergénekkel szemben. Ha nincs saját kutyánk, igyekezzünk a cicát zárt térben tartani. Ha van kutyánk, fürdessük meg hetente (hogy pontosan mivel és hogyan, arról egyeztessünk az állatorvossal, nehogy problémát okozzunk vele az ebnek), azonban ebből a programból ne maradjon ki doromboló kedvencünk sem. Ezzel a módszerrel csökkenthetjük a szőrben megrekedt allergének mennyiségét.
A gyakori porszívózás szintén hasznos lehet, és ha van rá lehetőségünk, vegyünk fontolóra egy kutyamentes övezet kialakítását cicánk kényelme érdekében. Ha a fent említett módokon nem érjük el a megfelelő enyhülést, olyan kezelésekre lehet szükség, amelyek segítenek a tünetek és az allergiás reakciók csökkentésében. Mindenképpen keressük fel állatorvosunkat, és egyeztessünk a megfelelő terápiás módokról!
Orvosunk a kezelések mellett javaslatot tehet recept nélkül kapható és vényköteles gyógyszerek használatára, valamint érdemes lehet beszereznünk szőrös barátunk számára D-vitamint is. Kiemelten fontos azonban, hogy önmagunktól semmiféle gyógyszert vagy táplálékkiegészítőt ne adjunk kedvencünknek, mert ami nekünk, embereknek használ, nem biztos, hogy négylábú barátunknak is megfelelő! Sőt, mi több, egyes emberi tabletták, vitaminok vagy étrend-kiegészítők cicáink számára mérgezőek lehetnek.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek