hirdetés

Nekünk arany, a macskának méreg: az aranyeső veszélyei

Berek-Halász Beáta

2025. március 27 - Képek: Getty Images Hungary

Nekünk arany, a macskának méreg: az aranyeső veszélyei

A laburnum, vagyis az aranyeső fényes sárga, láncszerűen virágzó indái igazán szép látványt nyújtanak. De a szép növény sajnos igen veszélyes a kedvenceinkre nézve.

hirdetés

Sajnos épp amennyire szép, olyan mérgező is az aranyeső kis barátaink számára. Olyannyira, hogy nincs is olyan része a növénynek, ami ne lenne az. A hüvelyek, a virágok, a bimbók, a levelek, valamint a kéreg is – de a legveszélyesebbek a magok, amelyek elfogyasztva komoly károkat okozhatnak négylábúinknak. Ez a sárga csoda tele van lupin alkaloidokkal, amelyek súlyosan megbetegíthetik kis barátainkat; a magok tartalmazzák a legnagyobb koncentrációban a lupin alkaloidokat, de a növény bármely része számos aggasztó tünetet okozhat, és a mérgezés akár halálos is lehet.

Aranyeső csüngő virágaival Aranyeső vagy Laburnum

Az alpesi aranyeső (Laburnum alpinum) levelei is tartalmaznak egy ammodendrin nevű mérgező anyagot, amelynek toxinszintje szezonálisan változhat. A gyermekek számára halálos dózis körülbelül 10–15 mag, míg felnőttek számára 15–20 mag;  a virágok esetében a halálos hatás körülbelül 10 virágnál következik be.

Sokan összetévesztik a két növényt

Fontos azt is megemlítenünk, hogy az elnevezés gyakran tévútra vihet minket, hisz a sokak által aranyesőnek hitt cserje valójában a Forsythia x intermedia, amely valójában az aranyfa vagy aranycserje. Mérgező mivoltáról pedig nincs tudomásunk. A cikkünk témájaként említett laburnum tulajdonképpen a valódi aranyeső, amelynek felfelé álló, magasra nyújtózó ágain a virágok lecsüngő fürtökben nyílnak.

Az aranyeső minden egyes része mérgező

Az aranyeső-mérgezés tünetei

Mint sok más mérgező növénynél, a laburnummérgezés tünetei változhatnak attól függően, hogy a macska a fa melyik részéből és mennyit fogyasztott el. A tünetek a hányingertől és hányástól kezdve bizonyos esetekben az elhalálozásig terjedhetnek.

A macskák szervezete sajnos egyáltalán nem tud védekezni az anyaggal szemben, ezért náluk már testsúlykilogrammonként 2–4 gramm mag is halálos lehet.

Íme néhány a leggyakoribb tünetek közül, amikre figyelni kell:

  • hányás, hasmenés;
  • álmosság;
  • letargia;
  • ataxia (nehézségek járásban, beszédben vagy nyelésben);
  • koordinációvesztés;
  • gyors légzés;
  • megnövekedett szomjúság;
  • dehidratáció;
  • kékes árnyalat a bőrön;
  • nyugtalanság/idegesség;
  • hideg, nyirkos bőr;
  • görcsök;
  • szédülés, álmosság;
  • remegés, gyengeség.

Amennyiben a mérgezés tüneteit tapasztaljuk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!

Mit tegyünk, ha aranyesőt evett kis barátunk?

Nagyon figyelnünk kell kedvenceinkre, mert ha a mérgezés kezeletlenül marad, halálos lehet! Rendkívül fontos, hogy kis állatunkat minél előbb állatorvoshoz vigyük, ha mérgezésre gyanakszunk. Amennyiben lehetséges, vigyük magunkkal a növény egy darabját is az orvoshoz, hogy gyorsabb legyen a diagnózis felállítása, és minél több információ legyen a mérgezés körülményeiről is. Például, hogy mennyi fogyott, mikor történt a fogyasztás, és melyik részét ette meg a növénynek a macska. Bár csak az állatorvos tudja meghatározni a megfelelő kezelési módot, a diagnózis általában egy teljes fizikai vizsgálatot és olyan teszteket tartalmaz, mint a vérnyomásmérés, a vér- és a vizeletvizsgálat.

A laburnummérgezés nem játék – gyorsan cselekedjünk, és minél előbb kérjük az állatorvos tanácsát, ha gyanítjuk, hogy macskánk fogyasztott a növényből.

hányás mérgezés mérgező növények tavaszi veszélyek
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!