hirdetés

Ha ezt látod a cicádon, azonnal fordulj az állatorvoshoz

Berek-Halász Beáta

2024. november 23 - Képek: Getty Images Hungary

A macskákat érintő bőrbetegségeket fontos komolyan venni, még akkor is, ha apróságnak tűnnek.

hirdetés

Cikkünkben most a macska esetében az egyik leggyakrabban megjelenő bőrbetegség, az atópiás dermatitiszt tárgyaljuk, amely a környezetben lévő allergénekre kialakuló túlérzékenységi reakció. Állatorvos mondja el, mit takar pontosan a betegség, milyen tüneteket tapasztalhatunk, illetve hogyan kezelhető a probléma.

Sajnos cicáink is szembesülhetnek csúnya betegségekkel

Tanulmány az egyik leggyakoribb macska bőrbetegséggel kapcsolatban

Amíg a kutyáknál és az embernél a vérből az úgynevezett IgE (immunglobulin E) környezeti allergénekkel szembeni ellenanyagtermelés kimutatható, addig a macskáknál sajnos ez még nem teljesen tisztázott. A betegség kialakulását a genetika és az öröklődés szintén befolyásolhatja.

Egy 2018-as tanulmányból kiderül, hogy a második leggyakoribb betegség a bolhaallergiás dermatitis után. Egy 11 éven át (2001-től 2012-ig) gyűjtött adatokkal végzett visszatekintő vizsgálatban a macska atópiájának prevalenciája 12,5 százalék volt. Mint az allergiás embereknél, a macskáknál is mind a bel- mind a kültéri környezeti allergének, rovarok is szerepet játszhatnak a betegség súlyosbodásában.

Dr. Vada Edinával beszélgettünk, hogy a témát mélységeiben, részletesen körbejárhassuk.

Szakértőt is megkérdeztünk a macska bőrbetegségekkel kapcsolatban

Mennyire gyakoriak az atópiás betegségek manapság a macskák körében?

Dr. Vada Edina:  Napjainkban egyre gyakoribbá vállnak ezek a betegségek. Nagyon sok cica lakásban van, sokat van egyedül, és emellett egyéb stressztényezők is halmozódnak az életükben. Gyakorlatilag ez a betegség nagyon könnyen stressz hatásra indul el és manifesztálódik. Azonban legfőképpen a tartási problémák azok, melynek nyomán kialakulhat ez az állapot. Továbbá sok a tenyésztett macskafajta, ők egy picit érzékenyebbek mindenre, ahogy a kutyusok is, ám házi cicáknál is megfigyelhető a betegség.

Mi okozhatja, és milyen típusai vannak?

V. E.: Az atópia esetében többnyire egy genetikai hajlam áll a háttérben, mely kiegészülhet allergiából kialakuló következményekkel. Akkor is atópiáról beszélhetünk, ha nem tudjuk megmondani a kiváltó okot, illetve nem tudjuk egyértelműen eliminálni azt az állat környezetéből. Kiváltó okok lehetnek a por, a poratka, a pollenek a levegőben, a mosószerek vagy akár egy étel is. Nagyon sok minden kiválthatja ezt a problémát, azonban gyakran stressz hatásra magától is kialakul. A macskáknál az allergia teljesen más, mint az emberek és a kutyák esetében; nem orrfolyással, tüsszögéssel, vagyis felső légúti tünetekkel, hanem bőrtünetekkel, felületi sérülésekkel, sebesedéssel jár. A betegség folyományaként bakteriális felülfertőződés (pyoderma), illetve egyéb szövődmények is kialakulhatnak.

A vakarózás általi stressz húgyúti problémákhoz is vezethet

Mire kell figyelnünk, hogy észlelhetjük a problémát? Milyen tüneteket figyelhetünk meg?

V.E.: Ha a gazdi nincs folyamatosan a cicával, nem biztos, hogy észre fogja venni a durva vakarózásos folyamatokat. Inkább a sebeket látja majd, melyről először azt gondolhatja, hogy a cica megsérült, vagy lenyúzta a bőrét valamivel. Aztán később egyre több seb lesz, melyeket a cica kinyalogat. A gazdi ezeket a sebeket fedezi fel, és utána jön rá, hogy tulajdonképpen ez nem sérülés, hanem saját magának okozza a macska a sok vakarózással és nyalogatással. Ilyenkor a macska lehet bágyadtabb, hisztisebb, érzékenyebb, válogatósabb az ételekre. Egyfajta diszkomfortérzet jellemezheti. Ezekben a helyzetekben az emberi érintést is kevésbé szeretheti.

Kezelhető-e a probléma? Ha igen, milyen módszerek vannak a gyógyításra?

V.E.: Az atópia nem egy gyógyítható betegség, hanem tünetileg tartható szinten. Az állat életminősége javítható, azonban élethosszig tartó gyógyszeres kezelésre és életmódváltásra van szükség. A benti macskáknál javasolt a pormentesítés, a hipoallergén diéta, az odafigyelés a különböző kontakt dolgokra, mint a takaró, a párna stb., és ezek mosása is elengedhetetlen. Kaphat az állat kis mennyiségben szteroidot, illetve különböző immunmodulánsokat. Az összetett gyógyszeres kezeléseket akkor tudja elkezdeni az állatorvos, ha már van pontos diagnózis. Mindenképpen diagnosztizálni kell, mert mindenféle egyéb típusú allergiáktól el kell különíteni. Amennyiben a cicának például csak csirke- vagy porallergiája van, akkor ő nem atópiás; ilyenkor elég csak a tüneteket megszüntetni. Az atópiás macskánál nem fognak megszűnni a tünetek, csak csökkenteni tudjuk ezeket. Először mindenképpen mintát kell venni a bőréből bőrkaparék vizsgálattal, melyet ki kell tenyészteni. Szükség lehet biopsziár, vérvételre, és ha ezek bizonyítják az atópiát, akkor lehet a gyógyszeres kezelést elkezdeni.

Diagnózis után az állat gyógyszeres, helyi és szteroidos kezelést kaphat

Okozhat-e egyéb problémákat, ha nincs időben kezelve a betegség?

V. E.: Gyakorlatilag ezek a bőrsebek és a folyamatos vakarózás már önmagában egyfajta stresszforrásként vannak jelen az állat életében. Nyilván emiatt szövődmények alakulhatnak ki, mint bőrfertőzések, melyek akár az egész testre kiterjedhetnek. A stressz hatására húgyúti problémák is kialakulhatnak; ez nagyon gyakori a macskák körében. Ezek mind következményei lehetnek annak, ha elhanyagoljuk, vagy nem vesszük időben észre a betegséget.

állatorvos atópiás betegség macska bőrbetegségek
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!