Ez a 7 legáltalánosabb jele annak, hogy beteg a macska
2024. február 13 - Képek: Getty Images Hungary
2024. február 13 - Képek: Getty Images Hungary
A macska nem tudja ugyanúgy kifejezni magát, mint az ember, ezért gyakran csak a viselkedéséből lehet leszűrni, hogy beteg. Soroljuk az intő jeleket.
Egy új kutatásban, amelyet a Journal of Veterinary Behaviour című tudományos folyóiratban tettek közzé, a spanyolországi Córdoba Egyetem kutatói azonosították azokat a kulcsfontosságú viselkedésformákat, amelyek arról árulkodhatnak, hogy a macska beteg lehet.
„Ha a gazdik megértik, hogy mi a normális, és a mi az abnormális magatartás kedvencük részéről, észrevehetik a figyelmeztető jeleket, és közbeléphetnek, mielőtt a viselkedési vagy egészségügyi probléma túlzottan súlyossá válna” – fogalmazott David Minor-Campos, a tanulmány vezető szerzője.
Ha tehát a macskád elkezd furcsán viselkedni, érdemes jobban odafigyelned rá, mert ez akár egy háttérben meghúzódó betegséggel is összefügghet.
A kutatók összesen 816 macskatulajdonost kérdeztek meg, és úgy találták, hogy a legszokatlanabb és legritkább viselkedésmódok általában azt jelzik, hogy az állat mentálisan vagy fizikailag beteg. A válaszokból az derült ki, hogy a legtöbb esetben az alábbi hét viselkedésforma utal betegségre:
A gazdik a legritkábban a spriccelést jelölték meg válaszaik között, 90 százalékuk soha nem tapasztalta ezt. Majd az eszeveszett nyalogatás és rágás következett a sorban. A másik végletet az új tárgyakkal és környezettel szembeni kíváncsiság, illetve a simogatás közbeni doromblás jelentette 82, illetve 81 százalékos aránnyal (de nem a betegségekkel összefüggésben).
A tanulmány azt is kimutatta, hogy a nőstény macskák általában agresszívebben viselkednek, mint a hímek, és gyakrabban félősebbek is náluk. A hím macskák ezzel szemben hangosabbak, és barátságosabbak az emberekkel.
A tanulmány szerzői ennek kapcsán megjegyezték, különböző tényezők hatására – mint a fajta, a nem, a kor, a környezet, a szaporodóképesség vagy a származási hely – szignifikáns viselkedésbeli különbségek lehetnek a macskák között. De befolyásoló tényező lehet még az is, hogy az állat milyen alvási preferenciákkal rendelkezik, vagy mennyi időt tölt otthon egyedül.
Fontos kiemelni, hogy a macska esetében a mentális betegség is nagyon komoly probléma, amely a fizikai egészségére is képes kihatni hosszútávon, ezért nem szabad félvállról venni. Erről itt írtunk bővebben.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek