Ennyi ideig bírja a macska étel nélkül: mit tegyél, ha nem eszik?
2024. december 29 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 29 - Képek: Getty Images Hungary
Mivel a macskáknak veleszületett képességük van elrejteni a betegségüket, már egészen előrehaladott állapotban lehetnek, mire a gazdi észreveszi a problémát. A „piros zászló lengetése” lehet macskánk étvágyának megváltozása.
Számos oka lehet annak, hogy ha egy macska nem vagy csak keveset eszik. Az olyan egészségügyi problémák, mint a vesebetegség, a hasnyálmirigy-gyulladás, a nem élelmiszer jellegű anyagok lenyelése, a rák, a fogászati, a húgyúti betegségek és az ízületi gyulladás, mind étvágytalanná tehetik kedvencünket. A macska azonban nem sokáig bírja étel nélkül, így fontos időben felismerni az intő jeleket!
Az egészségügyi problémákon kívül a macska pszichés jólléte is szerepet játszhat éhségérzetének megváltozásában. A stresszt okozó tényezők, mint például a költözés, egy kisbaba vagy házi kedvenc érkezése, illetve bármilyen környezeti változás hatással lehetnek a cica étvágyára.
Mivel az evési szokások megváltozása gyakran csak a betegség késői stádiumában jelentkezik, rendkívül fontos, hogy figyeljük macskánk étvágyát, és a probléma első jeleire forduljunk orvoshoz!
Az, hogy mikor kell orvoshoz vinni az állatott, egyéntől függő; ismernünk kell kedvencünk viselkedését. Néhány macska köztudottan finnyás, és egy vagy két étkezés kihagyása nem szokatlan az esetükben. Más macskák viszont hajlamosak lehetnek arra, hogy kevesebbet esznek hányás után. A krónikus felső légúti problémákkal küzdő macskák étvágya gyakran csökken az orrdugulás miatt. Ha időnként kihagyják az étkezést, esetükben ez nem minősül kórosnak. Ennek ismeretében a gazdik nagyobb valószínűséggel tovább várnak az állatorvosi látogatás időpontjával.
Ha macskánk minden látható ok nélkül nem eszik 24–36 órán keresztül, még normál vízfogyasztás mellett sem, mindenképpen vigyük állatorvoshoz. Ha a macska néhány napig teljesen, vagy néhány hétig részlegesen étvágytalan, akkor is jelentős, sőt életveszélyes problémák léphetnek fel.
A túlsúlyos macskák esetében a rossz étvágy és a testtömeg legalább 30 százalékos csökkenésével járó következmények különösen veszélyesek lehetnek.
Az elhízott macskák, amelyek nem vesznek fel megfelelő kalóriát, elkezdik mozgósítani zsírraktáraikat energiaként, ami a zsír májba történő beszivárgásához vezet. Ennek következtében, ha a májsejtek nem képesek eltávolítani a felesleges zsírlerakódásokat, májlipidózis, majd májelégtelenség léphet fel. Mivel a macskák húsevők, a fehérjebevitel számukra fontosabb, mint a mindenevők, például az emberek vagy a kutyák esetében. A fehérjefogyasztás tartós csökkenése súlyosbítja a máj lipidózisát.
Míg a máj lipidózisának kialakulása több hétig is eltarthat, a vizet nem fogyasztó macskák esetében a legsürgetőbb aggodalomra a legyengült immunrendszer és a kiszáradás ad okot. Erre akkor is gondolni kell, ha négylábú barátunk iszik ugyan, de hányás vagy hasmenés következtében nem marad elegendő folyadék a szervezetben. Az állapot sürgős orvosi ellátást igényel!
Ha túl sokáig várunk egy kiszáradt macska ellátásával, az jelentősen rontja a kezelés prognóziást.
Amellett, hogy rossz étvágyat és fogyást észlelünk kis barátunknál, egyéb tünetei is lehetnek a nem megfelelő tápanyagbevitelnek. Cicánk gerince tapintásra kiemelkedő lehet, továbbá a szeme is beesett lehet mind a súlycsökkenés, mind a kiszáradás következtében. A szem a máj lipidózisának árulkodó jele, mivel a sclera, azaz a szemfehérje sárgássá válik a következtében. Azok a macskák, akik rosszul esznek, és fogynak, idővel legyengülnek és kedvetlenné válnak. Ezen problémák bármelyikének észlelése azonnali állatorvosi látogatást tesz szükségessé.
Ha azt észleljük, hogy kedvencünk a szokásosnál kevesebbet, vagy egyáltalán nem eszik, néhány trükköt kipróbálhatunk, mielőtt időpontot egyeztetnénk az állatorvossal. Ha általában konzervet adunk az állatnak, próbáljunk ki egy másik ízt, vagy langyosítsuk meg az ételt tálalás előtt. Egyes macskák például különös figyelmet fordítanak a táplálék állagára. A száraz termékről pástétomra váltás, vagy fordítva, csábító lehet kedvencünk számára.
A száraz élelmiszerek különféle formájú és méretűek; ez esetben is hasznos lehet a váltás. Próbaképpen ízleltessük meg a macskával az ételt, úgy, hogy a szájába teszünk egy falatot; az ízélmény serkentheti az étvágyát.
Ha ezek a praktikák nem működnek, vagy szőrös barátunk egyéb aggodalomra okot adó tüneteket mutat, feltétlenül vigyük állatorvoshoz!
Minél kritikusabbá válik macskánk állapota az alultápláltság vagy a kiszáradás következtében, annál nehezebb és hosszadalmasabb lesz stabilizálni azt!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek