Így turbózd fel macskád immunrendszerét télen
2024. december 11 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 11 - Képek: Getty Images Hungary
A hidegebb hónapok beköszöntével többen elkezdenek vitaminokat, étrend-kiegészítőket szedni, esetleg szaunába járnak, amit merülőfürdővel zárnak le annak érdekében, hogy ösztönözzék kicsit az immunrendszerüket. Ahogy nekünk lehetőségünk van arra, hogy különböző módszerekkel erősítsük védekezőrendszerünket, úgy macska barátainkat is felkészíthetjük egy kis extra odafigyeléssel az őszi-téli időszakra.
Lássuk máris, hogy egy macska esetében az immunerősítéshez mit használhatunk.
A testmozgás rengeteg előnnyel jár kedvenceink esetében is: elősegíti a vérkeringést és erősíti a szív- és érrendszert, ami hozzájárul az erősebb immunrendszerhez. Úgyhogy elő azokkal a tollas botocskákkal! Ideális esetben naponta minimum 30-40 percet kellene játékkal töltenetek, amit persze nem muszáj egyben „teljesíteni”. Amellett, hogy a mozgás hozzájárul az erősebb immunrendszerhez, a mentális egészséget is támogatja, így két legyet ütsz egy csapásra.
Ha játék és mozgás, akkor tényleg bármi szóba jöhet: a már említett tollas botocska, a lézermutató (persze csak a helyes formában!), az ételrejtvények vagy a pórázas séta (vékony bundájú, kopasz, beteg, idős vagy kölyökmacskák esetében nem javasoljuk) is. Igyekezz beszerezni otthonra kaparófát, macskalétrát és akár önműködő játékokat is, hogy kedvenced akkor is elfoglalhassa magát, ha te éppen nem vagy vele.
Igyekezz a pénztárcádhoz mérten a legjobb minőségű eledelt megvenni a kedvencednek, amit meghatározott időpontokban, minimum naponta kétszer (még jobb, ha 3-5 alkalommal) adsz neki. A macskák obligát húsevők, vagyis a húsban található speciális tápanyagokra, például taurinra van szükségük ahhoz, hogy egészségesek maradjanak. Ha étrendjük nem biztosítja számukra a megfelelő tápanyagokat és elegendő kalóriát, az hatással lesz az immunrendszerükre. Ha bizonytalan vagy abban, hogy mit adj pontosan a cicának, érdemes kikérni az állatorvos véleményét.
A kinti vagy kijárós jószágok ételadagját érdemes télen 10%-kal megemelni, hidegben ugyanis több kalóriát éget el a szervezet. Benti macskáknál erre nincs szükség.
Magadról biztosan tudod, hogy ha nagy rajtad a teher, sokat idegeskedsz vagy túlhajtod magad, nagyobb valószínűséggel leszel beteg. A macskák esetében is így van ez: ha stresszes környezetben kénytelenek élni, megnő az esélyük arra, hogy betegek legyenek.
Gondoskodj arról, hogy mindig elegendő mennyiségű ételt kapjon, hogy legyen előtte friss víz, hozzáférjen a tiszta alomtálcához, mindig legyen egy nyugodt hely, ahová elvonulhat, és tartsd meg a napirendet is, amit kialakítottál. Bármilyen változás esetén igyekezz minden mást a rutin szerint tartani, így csökkentve a feszültséget.
Ha azt látod, hogy cicád viselkedése megváltozik: agresszív lesz, elbújik, nem eszik vagy az alomtálcán kívül ürít, kérj egy időpontot az állatorvoshoz!
A macskáknak nincs szüksége rendszeres fürdőre. (Kivételt képezhetnek például a beteg vagy allergiás, esetleg bőrfertőzéssel, parazitákkal küzdő állatok, vagy ha valami nagyon koszossal/büdössel kente be magát a cica.) Azonban a rendszeres fésülés, élősködőmentesítés és tiszta környezet minden állatnak alanyi jogon jár. Emellett arra is figyelj, hogy a lakás és a cica dolgai mind tiszták és rendezettek legyenek, az almot pedig naponta legkevesebb egyszer lapátold ki. Mosd ki rendszeresen a fekhelyét és plédjeit, a játékokat pedig vagy dobd mosógépbe, vagy szappanos vízben tisztítsd meg. Az etető- és itatótálakat is naponta mosd el. Így elkerülheted, hogy a kosz, a baktériumok és vírusok, valamint az élősködők hatással legyenek kedvenced életére.
Ha a cica kinti, az ő kelengyéit és helyét is tartsd ugyanolyan tisztán, ahogy ideális esetben őt is ellenőrzöd mindennap: nincsenek-e rajta sérülések, paraziták, nem csökken a súlya és a többi. A macskaház legyen mindig friss szalmával kibélelve, kitakarítva, az ételes- és vizestálak elmosva. Bár van, aki számára ez rengeteg pluszmunkának tűnik, gazdaként felelősségünk állataink szükségleteit biztosítani.
Itt most ne arra gondolj, hogy a fogyasztói társadalom jegyében vegyél meg neki mindent, amik másra nem lesznek jó, csak hogy drága vizeletet eredményezzenek. A megfelelő minőségű macskaeledelnek ugyanis biztosítania kell a cica számára a szükséges tápanyagokat. Ám az idős, a fiatal, a tartósan beteg és a kinti macskák mindenféleképpen profitálhatnak abból, ha kapnak kiegészítésként valamit a téli hónapokban. Számos termék és hatóanyag közül választhatunk: például kaphat a macska probiotikumokat, antioxidánsokat (például kvercetin), aminosavakat (például L-lizin) vagy ómega-3-at.
Személyes kedvenceink az immunerősítő cseppek, amik a tapasztalatink szerint remekül működnek. Már egészen kis kortól kaphatja az állat, és az áruktól sem fog kihagyni a szívverésed. Általában ezeket testsúlykilogrammonként kell adagolni az ételébe téve naponta egyszer vagy kétszer, és kúraszerűen kell alkalmazni. Így elég gazdaságos lehet még akkor is, ha több macska van egy háztartásban.
Ha bizonytalan vagy, hogy kedvenced számára melyik lenne a legalkalmasabb termék, kérd ki az állatorvos véleményét.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek