Kell-e meleg ételt adni a kinti macskának a hidegben?
2024. november 29 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 29 - Képek: Getty Images Hungary
A kinti macskák esetében a fedett, szélvédett búvóhely vagy macskaház biztosítása mellett a legfontosabb, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű eledelt kapjon az állat, hiszen a hidegben több kalóriát éget el.
Ivan Gyenyiszovics, amikor elmeséli egy átlagos napját a fogolytáborban, kiemeli, hogy igyekeznie kell az ételosztásnál, hogy meleg levest kaphasson. Elmagyarázza, hogy az étel hőmérséklete a hidegben még az étel mennyiségénél is sokkal fontosabb. Bár kedvenceink nem egy távoli sztyeppén lévő munkatáborban robotolnak, az ő esetükben is felmerülhet a kérdés, hogy vajon jót tesz-e nekik a felmelegített eledel. Lássuk máris, hogy érdemes-e, kell-e a macska számára meleg ételt készíteni a téli hónapokban.
Sok eledel leírásán a gyártó tesz arra utalást, hogy miként tálaljuk azt a macskának. A melegítés valóban fokozhatja a konzerves vagy alutasakos étkek ízét, a legtöbb gyártó pedig azt javasolja, hogy termékét szobahőmérsékleten adjuk azt az állatnak, esetleg nagyon rövid ideig melegítsük mikrohullámú sütőben úgy, hogy éppen langyos legyen. Ám ezzel nagyon óvatosan bánjunk, ugyanis a macska könnyen megégetheti magát az eledellel, így mindig ellenőrizzük annak hőmérsékletét, mielőtt megkapná. A mikrózás hatására létrejövő forró pontok elkerülése végett alaposan keverjük is meg az eledelt, hogy biztosan mindenhol ugyanolyan meleg legyen.
Ha aggódunk amiatt, hogy a mikrohullám elpusztítja az eledelben lévő tápanyagokat, megmelegíthetjük azt egy erre a célra rendszeresített lábasban közvetlenül a tűzhelyen, vagy akár vízgőz fölött is. Ezeknél is igaz, hogy csak langyosítsuk a terméket, és ellenőrizzük a hőmérsékletét, mielőtt odaadnánk a kutyának.
Az eledel melegítéssel való vonzóbbá tétele tehát egy valós lehetőség, amit bármely macskánál alkalmazhatunk. Különösen jó megoldás lehet nagyon válogatós, beteg vagy idős cicák esetében, és nem csak télen, vagy kinti jószágoknál.
Az előző bekezdésben leírtak alapján is sejthetjük már, hogy télen bizony kedveskedhetünk meglangyosított eledellel a macskának, ami valószínűleg jól fog neki esni, és adott esetben segíthet neki egy picit átmelegedni is. A kereskedelmi forgalomban kapható tápokat a fent leírt módon melegíthetjük meg. Ha főzünk a macskának, akkor pedig azt apró darabokban, kellemes hőmérsékleten tálaljuk. Mind a húsokat, mind esetlegesen a kis mennyiségben adott biztonságos zöldségféléket natúran főzzük vagy süssük meg. Ezeket kaphatja a macska önmagában, de kiegészíthetjük vele a tápot is.
Sőt, azzal is megpróbálkozhatunk, hogy főzünk a macskának csontokból és zöldségekből fűszerek és só nélkül erőlevest, amivel langyos állapotában meglocsolhatjuk a száraz és akár a nedves tápot is. A cicák számára egyébként is fontos télen is a folyadékbevitel, amin ezzel a trükkel is tudunk javítani. Ha azonban láthatóan nem eszi a macska így a tápot, ne erőltessük.
Jogos a kérdés, hogy miként járjunk el a vizet illetően. Azt nem kell meglangyosítani, ellenben ajánlott naponta több alkalommal is frissre cserélni, nehogy túlságosan kihűljön, vagy akár befagyjon.
10%-kal érdemes emelni a kinti macskák kalóriabevitelén a télen. Legyünk résen azonban, ugyanis ha a cica ennek hatására rohamosan hízni kezd, álljunk vissza az eredeti mennyiségre. Télen normális a testsúlynövekedés a kinti állatoknál, ám az elhízás veszélyére ilyenkor is figyelni kell. Természetesen ha a macskád már egyébként is túlsúlyos, az emelés rá nem vonatkozik.
Ha továbbra is bizonytalan vagy, egyeztess az állatorvosoddal, hiszen ő ismeri a macskádat és a kórtörténetét is!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek