hirdetés

4 ok, ami miatt a macskád mindent megrág

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 22 - Képek: Getty Images Hungary

A cicákra is jellemző lehet a romboló viselkedés, aminek súlyos következményei lehetnek az állatra nézve.

hirdetés

Arról sokat beszélünk, ha egy kutya kezdi el szétszedni a lakást. De mi a helyzet azzal, ha a macska rág meg mindent? Esetükben is ugyanolyan problémás ez a destruktív viselkedés – még ha akkora károkat nem is tud okozni, mint egy méretes eb –, és a mögöttes okokat kezelni kell. Vegyük sorra, mik állhatnak a hátterében!

Fogzás és a világ megismerése

Kölyökmacskák esetében a fogzás lehet az egyik kiváltó ok. Ilyenkor a rágással szeretnék megnyugtatni az ínyüket és enyhíteni a fájdalmat. Emellett ragadozóként így edzik a fogaikat is.

Szintén a fiatalabb jószágoknál gyakoribb, hogy a környezetükben található dolgokat a szájukkal próbálják megismerni. Ez egyfajta játék a számukra, mutat rá Katenna Jones macskaviselkedési tanácsadó.

Ha ezt a két okot tekintjük, akkor a viselkedés teljesen normális, egyfajta életkori sajátosság. De mikortól jelez problémát, ha a macska mindent szétrág?

Betegség és elhanyagoltság

Mint Elise Gouge kisállatok viselkedésével foglalkozó szakember fogalmaz, a válasz összetett, és függ a macska egészségügyi állapotától, valamint aktivitási szintjétől.

Előfordulhat ugyanis, hogy valamilyen fogászati vagy gyomor-, illetve bélrendszeri betegség váltja ki a viselkedést, ahogy unalom, stressz, nyugtalanság is állhat a háttérben. Előbbi esetében más tünetek is megjelenhetnek, mint a fokozott nyáladzás, a sűrű nyalogatás, a kipirosodott íny, a csökkent étvágy és az étel elutasítása. Ilyen esetben mihamarabb orvoshoz kell fordulni.

A folytonos rágcsálás valamilyen betegség tünete is lehet.

 

Míg ha valamilyen mentális gondra, vagy az ingerszegény környezetre reagál így kedvenced, akkor ezen a téren van szükség változtatásra. Figyeld meg cicádat, és próbálj rájönni, mitől lehet nyugtalan. A környezeti változások vagy a felborult napirend is stresszelheti a cicát. Amennyiben pedig úgy véled, unalmában rág szét mindent, úgy iktass be minél több aktivitást és közös tevékenységet az életetekbe! Játssz vele, vegyél neki kaparófát és figyeld meg, mire van szüksége! Lehet, hogy több simogatásra, dögönyözésre vágyik – ezt könnyen pótolhatod!

Amennyiben pedig nem sikerül javítanod a helyzeten, és a macska továbbra is gyakran rág meg dolgokat a lakásban, úgy ismét az állatorvoshoz irányítunk konzultációra.

Ha nincs kellőképpen lemozgatva a macska, az pótcselekvésekhez, többek között rágcsáláshoz is vezethet.

Káros következmények

Már csak azért is ajánlott bevonni egy szakembert a probléma mihamarabbi megoldásába, mert az állandó rágcsálásnak komoly következményei lehetnek a cicára nézve.

„Akkor válik túlzott mértékűvé, ha zavar más tevékenységeket, vagy ha önsértő”

– fogalmaz Gouge.

Mivel a macskák fogai sokkal élesebbek, mint a kutyáké, emiatt kevésbé sérülékenyek, és szinte bármit képesek megrágni. Az utóbbi az, ami aggodalomra ad okot, hiszen kedvenced olyasmit is lenyelhet, ami veszélyes. Ilyenek lehetnek a különféle vegyi anyagokkal mérgező festékekkel kezelt felületek.

És mivel sok esetben a macskák olyan dolgokat kezdenek rágcsálni, amik a zsákmányra emlékeztetik őket, így könnyen a gyomrukba kerülhetnek műanyag darabok, madzagok, puhább, bolyhos felületről leharapott szövetdarabok. Ezek fulladáshoz vagy lejjebb jutva bélelzáródáshoz vezethetnek. Amennyiben pedig egy élesebb darab kerül a gyomorba vagy a bélrendszerbe, az belső sérülést okozhat. A perforáció szintén életveszélyes állapot.

A kábelek és vezetékek áramütéssel fenyegetnek, ahogy a mérgező növények is az állat életébe kerülhetnek.

A vezetékek rágása áramütést okozhat!

Mi a teendő, ha valamit lenyelt a macska?

Mint a viselkedésszakértő magyarázza, a legtöbb olyan esetben, amikor a macska valamilyen emészthetetlen dolgot nyelt le, az állatorvos csak sebészi úton tudja eltávolítani azt. Ezen kívül a másik, szerencsésebb opció, hogy az adott dolog távozik az ürülékkel.

Ám amennyiben tudomásod van róla, hogy macskád valamit szétrágott, és gyanítod, hogy annak egy részét le is nyelte, a felsorolt okokból ne kockáztass, és mindenképpen vidd orvoshoz a cicát!

Ha kedvenced lenyelt valamit, annak súlyos következményei lehetnek.

Miként óvhatod meg cicádat (és a berendezést)?

Kedvenced épségének védelmében nagyon fontos, hogy minden olyan holmit távol tarts tőle, ami potenciálisan veszélyes rá. Ne maradjanak elől zsinórok, kisebb műanyag darabok – személyes tapasztalatom, hogy még a gyerek szilikon kukacát is képes levadászni, majd lenyelni egy cica!; ugyanígy egy iskolai füzet is látta már kárát az éles fogaknak –, ahogy a kábeleket is el kell rejteni előle. Hasonlóképp a mérgező anyagok és növények se legyenek számára hozzáférhető helyen.

Ezen túl a már említett aktív napirend segíthet mérsékelni a viselkedést, de ezt megelőzően mindenképp győződj meg róla, hogy nem valamilyen egészségügyi panasz váltja ki nála azt!

Klikkerrel is megtaníthatod macskádat arra, hogy ne rágjon meg semmit; ennek a módszernek a menetéről ITT írtunk bővebben. Ezen kívül a macskamenta is ideális alternatíva lehet, amit cicád bátran rágcsálhat (és amit a legtöbb macska nagy örömmel meg is rág.)

állatorvos áramütés fogzás fulladás klikker macskamenta mérgező növény műanyag evés rág a macska stressz unalom vadászösztön
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!