Macskád tépi a szőrét? Ez állhat a háttérben
2024. március 10 - Képek: Getty Images Hungary
2024. március 10 - Képek: Getty Images Hungary
A macskák híresek arról, hogy akkurátusan és nagyon gyakran tisztítják magukat, ám van, hogy egy kicsit túlzásba esnek a rendezgetéssel és elkezdik tépni a szőrüket. Vajon miért folyamodnak ehhez?
A macskák ébren töltött idejük akár 50%-át is arra használhatják, hogy tisztán tartsák magukat. Ha csak a számokat nézzük, ez egy kicsit túlzásnak tűnhet, ám nem szabad elfelejteni, hogy több funkciót is ellátnak vele. Egyfelől természetesen tisztán tartják vele magukat, másfelől ez az ő módszerük az ektoparaziták kordában tartására. (Az ektoparazita ijesztő szó, de csak a külső, test felszínén élősködő paraziták egyik elnevezése. Ilyenek például a bolhák, a kullancsok és az atkák.) Illetve a testhőmérsékletük szabályozását is ezzel intézik. Van azonban, hogy túlzásba esnek, és a kosszal, egyebekkel együtt a szőrt is eltávolítják a testükről. De vajon mi lehet az oka a szőrtépésnek?
A túlzott tisztálkodást és szőrtépést általában viszketés váltja ki. Ám a viszketés is csak egy tünet, aminek számos oka lehet.
A viszketés mellett sajnos van, hogy fájdalom vagy gyulladás váltja ki a szőrtépést. Például, ha ízületi fájdalmai vannak a cicának, akkor megpróbálhatja így enyhíteni a kellemetlenséget.
Ha macskánk sokat vakaródzik, többet tisztálkodik a szokásosnál vagy tépi a szőrét, akkor mindenképpen érdemes elvinni állatorvoshoz, hogy fény derüljön a háttérben meghúzódó problémára, még mielőtt súlyosabbá válna.
Gyakori magyarázat a viselkedésre a pszichogén alopécia, amit lelki eredetű szőrhullásnak magyarosíthatnánk. Ahogy a név is mutatja, nem „csak sima” szőrhullásról van szó, ennél talán egy kicsit aggasztóbb a helyzet; a macska saját magának okoz kopasz foltokat. Ez túlzásba vitt tisztálkodásban nyilvánul meg, amely során a macska kisebb vagy nagyobb területekről kitépi a szőrét. A leggyakrabban érintett területek a mellső lábak, a belső comb, a végbélnyílás környéke és az állat hasa, ám nem csak ezeket a területeket szemelheti ki magának a macska.
A túlzott vagy kontextuson kívüli tisztálkodási viselkedésről úgy gondolják, hogy egy kényszeres viselkedés (obszesszív-kompulzív viselkedés), amit környezeti stresszorok és szorongás váltanak ki
– írják a Small Animal Dermatology: A Color Atlas and Therapeutic Guide negyedik kiadásában.
Tehát a furcsa viselkedést kiválthatja egy stresszes időszak (mondjuk egy új családtag érkezése), környezetváltozás (mondjuk költözés) és még számos más szorongást okozó helyzet. Bármilyen kíváncsiak is a macskák, szeretik a kiszámíthatóságot, a rutint, a megszokott környezetet és személyeket; ezért megterhelő lehet számukra egy nagyobb változás.
Egy időben nagyon gyakori volt a fenti magyarázat a macska szőrtépő viselkedésére (főleg Amerikában), ám számos tanulmány felhívja arra a figyelmet, hogy a valóságban sokkal alacsonyabb a prevalenciája (előfordulási gyakorisága) a viselkedési zavarból adódó szőrtépésnek. Egy tanulmányban például 21 olyan macskát vizsgáltak, akiket előzetesen pszichogén alopéciával diagnosztizáltak. Kiderült, hogy 76%-uknál a szőrtépésnek egészségügyi oka volt. Csupán 10%-uknál volt valóban elsődleges diagnózis a kényszeres viselkedésből eredő szőrtépés, 14%-uknál pedig a pszichogén alopécia illetve a „mezei” viszketés (pruritusz) kombinációja volt felelős a szőrtépésért.
Ezért nagyon fontos, hogy mindig járjunk utána kedvencünk megváltozott viselkedésének, hiszen a legtöbb esetben valamilyen egészségügyi ok húzódhat meg a háttérben. A szőrtépés egy tünet. Ha sikeresen kezeljük a kiváltó okát, akkor szépen eltűnik a többi kellemetlenséggel együtt, és macskánk újra egészséges szőrzettel élheti mind a kilenc életét.
Miért mondják a macskákról, hogy kilenc életük van? Ebből a cikkünkből megtudhatod.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek