Gondozási hibák, amiket elkövethetsz télen a macskád kárára
2024. december 14 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 14 - Képek: Getty Images Hungary
Kinti és benti kedvenceink ellátása is nagyobb körültekintést igényel a hideg hónapokban. Összegyűjtöttük azokat a teendőket, amikkel megóvhatod kedvenced egészségét.
Szerencsére a macskák ösztönei igen élesek, és a természet minden külső kiegészítővel felruházta őket, hogy biztosítsák maguk számára a szükséges komfortot. Ugyanakkor a megváltozott környezet (gondolj csak a városban élő kóbor cicákra), valamint a tartós benti tartás is befolyásolja azt, miként képesek gondoskodni magukról. Hiába az éles karmok és a dús bunda, ha a betondzsungelben nincs egy védett zug, ahova behúzódhatna az állat, és egérben sem bővelkednek a forgalmas utcák. Ahogy egy lakásban tartott kedvenc esetében is a gazda feladata kialakítani az ideális környezetet. Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a macska nem fázik télen, hiszen van bundája.
Ha kinti macskád van, akkor egyértelműen ki kell alakítanod számára egy eső-, hó- és szélvédett zugot, amit szalmával ki is bélelsz. A takarók könnyen átnedvesednek (elég, ha vizes bundával fekszik rájuk a macska), és így tovább hűtik az állatot. A bejáratot is védened kell az időjárás viszontagságaitól. Ezt a legegyszerűbben műanyag csíkokból készült ajtóval teheted meg. De ha a műhelybe vagy a fáskamrába kerül a házikó, akkor ezzel nem kell számolnod.
Ha él a környéketeken kóbor macska, az ő életét is megkönnyítheted, adott esetben meg is mentheted egy ilyen menedékkel. Ebben a cikkben mutatunk egy olcsó és egyszerűen kivitelezhető megoldást.
Módosított etetés
A kinti élő cicák energiaszükséglete körülbelül 10%-kal nő meg a hidegebb hónapokban. Ehhez mérten etesd kedvencedet (vagy védencedet) táplálóbb eledellel. A benti macskák esetében nem szükséges ez a módosítás.
Benti életmód esetében ugyan nem a mínuszokkal kell megküzdenie a kedvenceknek, ám a gazda távollétében, amikor nem megy a fűtés, mégis eshet annyit a hőmérséklet, hogy az már zavarja az állatot. Vagy akár fázhasson is. Ezt elkerülendő, legyen cicádnak több meleg zuga, ahova bevackolhat. A kaparófa bélelt kuckói ideálisak, de egy szőnyegre helyezett fekhely is jó megoldás lehet. A takarókkal azonban vigyázni kell, nehogy belegabalyodjon a macska.
Ezek a jelei annak, ha fázik a macska
A macskák normális testhőmérséklete 37–39 fok között mozog. Ha cicád feltűnően keresi a meleg helyeket, folyton hozzád bújik, és jellemzően összegömbölyödve alszik, akkor valószínűleg fázik. Az enyhe kihűlés (37–32 fok között) jelei a gyengeség, a borzongás és a feltűnő bágyadtság. A merev izmok, az ébreszthetetlenség, a felületes légzés és az alacsony vérnyomás már a közepes fokú hipotermia (32–30 fok között) jelei. Ha már a szívverés sem hallható, a pupillák kitágultak, és a légzés is nehéz, az már életveszélyes hipotermia (30 fok alatti testhő esetén), ami haladéktalanul orvosi ellátást igényel. De az enyhébb esetekben is érdemes egyeztetni a doktorral a további teendőkről.
Arra is ügyelj, hogy ne engedd az állatot a forró radiátorok (a régebbi típusok nagyon fel tudnak melegedni), valamint ha kandallód van, akkor a nyílt láng közelébe. A meleg miatt valószínűleg próbálkozni fog, de balesetveszélyes.
Amennyiben nagyon rövid szőrű vagy szőrtelen cicád van, esetleg idősebb, vagy valamilyen krónikus betegséggel él, úgy szükség lehet pulóverre is. Hidd el, ez nem cicoma, hanem funkcionális kiegészítő az esetükben! Gondolj csak egy szinte csupasz szfinx macskára, vagy egy lesoványodott, szépkorú jószágra. Az ő hőháztartásuk sokkal érzékenyebb, mint a vastag bundájú, egészséges fajtársaiké.
Ezenfelül az egészségügyi problémák is fokozódhatnak a hideg hatására. Az ízületi gyulladás például jobban fájhat a cicának. Erre tekintettel kell lenned, és biztosítani számára minden lehetséges segítséget, mint a kényelmes, meleg fekhely, vagy indokolt esetben az orvos által felírt gyógyszerek.
Alapvetően minden macska esetében a legbiztonságosabb a benti tartás. Ám télen egy fiatal, idős vagy beteg macska számára kiemelten kockázatos a kintlét.
A szakemberek a 7 fokos küszöböt határozzák meg, amely alatt már túl hideg van tartósan odakint tartózkodnia az állatoknak. Az érzékeny – beleértve az állandóan bent tartott macskákat is – pedig még időszakosan sem tanácsos kivinni hideg időben.
Már csak azért sem, nehogy elszökjön. Erre fokozottan vigyázni kell, mert ha nyoma veszik a macskának, a hidegben való tartós kint tartózkodás életveszélyes lehet mind a hideg, mind az élelemhiány miatt.
Télen a mérgezés kockázata is fokozott az állatok esetében. A legveszélyesebb az édes-illatos fagyálló folyadék, amelyből már egészen kis mennyiség is halálos lehet. Sajnos a vegyszerrel átitatott falatokat gyakran használják direkt mérgezésre is az állatkínzók.
A rágcsálóirtókkal is vigyázni kell, hiszen számos helyre kerül ki méreganyag mind vidéken, mind a városokban. Ugyanígy az útszóró só is veszélyes. Ezektől te az otthonod környékén a megfelelő tárolással tudod megvédeni a kedvencedet, de egy kijárós macska bárhol találkozhat velük. Ha mérgezéses tüneteket tapasztalsz az állaton (gyengeség, hányás, hasmenés, orrvérzés, merevség, görcsrohamok, eszméletvesztés), azonnali orvosi segítség kell. Ebben az esetben szó szerint minden perc számít!
Hogy az állat élelme, illetve vize ne szennyeződhessen, azokat tartsd magaslati helyen, és ellenőrizd gyakrabban. Ezzel befagyásukat is megelőzheted.
A kinti cicák meleget keresve gyakran bújnak be a járművek alá, a kerekek feletti réshez, vagy akár a motorháztető alá. Indulás előtt vizsgáld át a kocsidat!
Tudtad, hogy az egyik legtipikusabb hiba télen a macska parazitavédelmének elhagyása? Pedig bolhák, kullancsok, bélférgek, sőt, most már szúnyogok ilyenkor is vannak! Ebben a cikkben részletezzük a megfelelő védettség kialakításának legbiztonságosabb és legolcsóbb módját.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek